Jump to content



Nέα σειρά 7200.12 Seagate με 500GB platters (πιθανότατα CES 2009)


felix

Recommended Posts

Έπεσα πάνω σε αυτό :

http://skyline798.blog118.fc2.com/blog-entry-1266.html

SeagateST3500410ASfrontskyline798bl.jpg

Τo τεστ και οι φωτό είναι από το νέο 500άρη single-platter της επερχόμενης σειράς 7200.12 της Seagate....Part Number ST3500410AS

SeagateST3500410ASskyline798blog.jpg

Ενδεικτικά, σε long bench HDtach βγάζει 105ΜB/s average Read με 14.9ms...

Για περισσότερα στοιχεία, αλλά και τεστ διαβάστε τη μεταφρασμένη σελίδα τoυ source page...

Το θέμα που ενδιαφέρει περισσότερο ίσως, δεν είναι ο 500άρης αλλά οι 1 , 1.5 και ίσως 2 (ή και 2.5) ΤΒ δίσκοι που πιθανόν θα προκύψουν από αυτή τη σειρά....για home storage arrays να αποτελέσουν καλούς υποψήφιους...

Σε κάποιο αντίστοιχο thread στο XS ένα μέλος δηλώνει πως επικοινωνόντας με τη Seagate του αποκάλυψαν και άλλα δύο μοντέλα της σειράς, τους 750GB και 1ΤΒ δίσκους , με part numbers ST3750523AS και ST31000523AS αντίστοιχα..αν κρίνουμε από το "2" πριν από το "3AS" ίσως να πρόκειται για 2-platter και στις δύο περιπτώσεις με τον 750GB ίδιο με τον 1TB αλλά short-stroked....

Αυτά βέβαια ελλείψει επίσημων στοιχείων είναι απλά εικασίες, αλλά δεν αποκλείεται να ισχύουν...

Ο 500άρης πάντως φαίνεται να κυκλοφορεί ήδη στο Newegg.com στα 65$ και στο ιαπωνικό Faith.co.jp στα ¥5470 = 43€ ( προφανώς τιμή ιαπωνίας )

Για τους άλλους 2 όπως φαίνεται και στο παραπάνω ποστ, μάλλον θα είναι διαθέσιμοι τέλη Ιανουαρίου 2009...

Κατά πάσα πιθανότητα το release θα γίνει στο επερχόμενο International CES 2009, στις 8-11 Ιανουαριου στο Las Vegas Conventional Center...

EDIT : Και η επίσημη ανακοίνωση της Seagate...

Αναμείνατε...

Link to comment
Share on other sites

Και ελεγα τι 500αρη να παρω.Ευχαρηστω για τις πληροφοριες.Μωλις τον βρω τον εχω παραγγειλη τρεχοντας :p

Καλύτερα να περιμένεις λίγο να κυκλοφορήσει λίγο πρώτα και μετά να τρέξεις...Μη ξεχνάς τις ελαττωματικές παρτίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις λίγο να κυκλοφορήσει λίγο πρώτα και μετά να τρέξεις...Μη ξεχνάς τις ελαττωματικές παρτίδες...

Kαλό θα είναι να περιμένει να δεί τι πιάνουν...μην το παρακάνουμε όμως και με τα ελλατωματικά...και οι άλλες εταιρίες έχουν αντίστοιχα...

Εγω οσους Seagate εχω αγορασει δουλεψει τεσταρει δεν εχουν κανει ΚΙΧ γιαυτο την εμπιστευομαι απολυτα αυτην την εταιρια....

Σύμφωνοι, αλλά καλό θα είναι να δείς και τις αντίστοιχες υλοποιήσεις της Samsung (έχει κυκλοφορήσει και αυτή , αλλά σε 5400rpm ) και της WD πρίν αποφασίσεις...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 500αρηδες που τα επαιξαν γρηγορα,ο πρωτος σε 5 μηνες κι ο δευτερος σε 2 μερες,αποφασισα να στραφω στην αλλη πλευρα.Και νομιζω δεν ειμαι ο μονος που την πατησε απο τη συγκεκριμενη εταιρεια...

Link to comment
Share on other sites

Ε ουτε εμενα εχει παθει κατι...:banging:

Αλλα αμα κάνεις αναζητηση thread 1 χρόνου για περίεργους θορύβους και τετοια, θα δεις οτι τα προβλήματα σε αυτους ηταν πολλά...:patsak:

btw νομιζω ξεφύγαμε απο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι ηταν ελαττωματικοι.Απλα μερικοι ειναι τυχεροι ακομη και δεν ειχαν τετοια προβληματα.Σαν καταναλωτης θελω μεγαλυτερη αξιοπιστια.Η συγκεκριμενη εταιρεια εχασε την εμπιστοσυνη μου.Αν στο μελλον βγαλει αποδεδειγμενα καλυτερα προιοντα θα δω τι θα κανω...Παντως τους δισκους δεν τους πειραζω οπως εγραψε καποιος παραπανω!αυτη την ορεξη ειχα...

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σειρά είναι πλέον διαθέσιμη στο site της Seagate...

Τα μοντέλα που φαίνονται να έχουν γίνει release είναι o single-plattered 500άρης και ο twin-plattered 1TB...

Τα product numbers των δίσκων για τα μοντέλα των 500GB 750GB και 1TB, είναι αντίστοιχα ST3500418AS, ST3750528AS και ST31000528AS

Στο datasheet ( pdf )της σειράς 7200.12 θα δείτε αναλυτικά τα μοντέλα και τα χαρακτηριστικά τους...

Σύμφωνα με τη Seagate η νέα σειρά με τα platters των 500GB πετυχαίνει sustained Read rate 160MB/s ( στο μοναδικό review που υπήρχε στις 31/12/2008 , αναφέρεται 105ΜΒ/s...δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν είναι available τα screenshots πλέον )

Αναμένουμε reviews για να δούμε τις επιδόσεις τους...και ας ελπίσουμε πως λύθηκαν όλα τα θέματα που υπήρχαν σε κάποιες παρτίδες μοντέλων της σειράς 7200.11 ...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ημουν fanboy της seagate,μεχρι τον πρωτο μου raptor δεν μπηκε αλλη φιρμα στο pc μου.Μιλαμε την επεφτα σε οσους γκρινιαζαν για την αξιοπιστια της.Αλλα μετα το τελευταιο epic fail φοβαμαι πως μ'εχασε...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...μόνο σε fanboys μπορεί να παρατηρηθεί η συμπεριφορά...

εγώ θα έλεγα από ένα περιστατικό ( των ελλατωματικών παρτίδων ) να μην προβούμε σε γενικεύσεις στο σύνολο της εταιρίας....(όχι δεν δουλεύω στη Seagate για όσους αναρωτιούνται...+ ότι έχω 2xWD6400AAKS mixed Raid στο pc από το οποί ο γράφω αυτή τη στιγμή...)

...μπορεί σε λίγο καιρό να λένε όλοι για το Χ μοντέλο της Seagate που "σκάβει" και δεν αποκλείεται να τρέξουν και διάφοροι που την χείωσαν με το epic fail που λές...

...το θέμα είναι να έχουμε στα pc μας τα μοντέλα που φαίνονται να υπερέχουν έναντι των όμοιων τους, και αυτό ανεξαρτήτως εταιρίας...

EDIT : Διαθέσιμοι σε ελληνικά καταστήματα (500άρης) ...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ημουν fanboy της seagate,μεχρι τον πρωτο μου raptor δεν μπηκε αλλη φιρμα στο pc μου.Μιλαμε την επεφτα σε οσους γκρινιαζαν για την αξιοπιστια της.Αλλα μετα το τελευταιο epic fail φοβαμαι πως μ'εχασε...

Κάπου εκεί είμαι κι εγώ με τον δικό μου 150άρη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.