Jump to content



Πόσο ασφαλές είναι ένα usb memory stick?


αρης_τζ

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ακολουθεί ένα IT άρθρο σχετικό με τα 'φορητά μέσα αποθήκευσης'...

Περισσότερες πληροφορίες σε πμ

----------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, να σε ρωτήσω κάτι; Αυτά τα άρθα εσύ τα γράφεις ή κάποιος άλλος; Γιατί δεν αναφέρεις κανένα όνομα στο κείμενο. Επίσης, για ποιο λόγο δεν κάνεις απλά ένα ποστ να το σχολιάσουμε; Σε forum βρίσκεσαι, αν είναι να στέλνουμε πμ για πληροφορίες ο ένας στον άλλον, τότε να το κλείσουμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ακολουθεί ένα IT άρθρο σχετικό με τα 'φορητά μέσα αποθήκευσης'...

Περισσότερες πληροφορίες σε πμ

----------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα,

Πληροφορίες σε ΠΜ δεν δεχόμεθα. Εδώ είμαστε φόρουμ, που σημαίνει ανοιχτή ανταλλαγή πληροφοριών.

Επίσης, καλό είναι τα αρθρα να αναφέρουν την πηγή τους.

Και κάτι ακόμα, μην κουράζεσαι να ανεβάζεις Word documents, μπορείς να κάνεις απ' ευθείας paste εδώ το κείμενο :)

Αν είσαι εσύ ο δημιουργός του άρθρου ακόμα καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα USB Stick πρέπει πριν τα βγάλεις να κάνεις safe remove λένε. Εγώ παλιά δεν έκανα κ ήμουν οκ, αλλά καλού κακού κάνω κι εγώ. Επίσης, ξέχασα ένα usb stick στην τσέπη του τζιν το οποίο πλύθηκε στο πλυντήριο... ΕΠΕΖΗΣΕ ! Με λίγα λόγια είναι ανθεκτικό μέσο αποθήκευσης.

Πάντως δεν σκοπεύω να το έχω για backup μόνιμο - δηλ για χρόνια. Εννοώ πως θα προτιμήσω έναν εξωτερικό σκληρό σε συνδυασμό με κάψιμο dvd (για τα πολύ σημαντικά αρχεία) όταν θέλω να έχω ένα μόνιμο αντίγραφο των δεδομένων. Τα usb stick τα θεωρώ μεσοπρόθεσμο μέσω backup (max 12 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Για τα USB Stick πρέπει πριν τα βγάλεις να κάνεις safe remove λένε. Εγώ παλιά δεν έκανα κ ήμουν οκ, αλλά καλού κακού κάνω κι εγώ.

Είμαι της άποψης ότι ένα USB stick, εφ' όσον δε χρησιμοποιείται, δε χρειάζεται ασφαλή κατάργηση από τα Windows, μιας και δεν έχει μνήμη cache.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το άρθρο το διαβάσατε; Γιατί η "ασφάλεια" που λέτε, με αυτή που αναφέρεται, δεν έχει σχέση.

Αν αναφέρεσαι (και) σε μένα, συγγνώμη, δεν το διάβασα, απλώς απάντησα σε αυτό που είπε ο kreach. :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι ένα USB stick, εφ' όσον δε χρησιμοποιείται, δε χρειάζεται ασφαλή κατάργηση από τα Windows, μιας και δεν έχει μνήμη cache.

Σωστα.

Αν ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη "Optimize for quick removal" και το usb δε χρησιμοποιειται, το ξεσυνδεεις αφοβα.

post-832-1416073787,7406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκα στον κόπο να το διαβάσω:tomato:

Πλάκα πλάκα πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Το θέμα δεν είναι τόσο ότι χάνοντας το stick θα χάσεις δεδομένα, καθώς μπορείς να χρησιμοποιείς και δύο και τρια stick και να τα έχεις φυλαγμένα σε συγκεκριμένους χώρους. Το θέμα είναι οι πληροφορίες αποθηκευμένες μπορεί να "πέσουν" σε λάθως χέρια με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως από κει που μιλάει για την ασφάλεια των δικτύων η οποία μπορεί να "ρίξει" ένας πονηρός υπάλληλος (υποκλοπή με τη χρήση stick) , πετάγεται στην υποκλοπή από stick.

Link to comment
Share on other sites

My 2cents..

Τα USB sticks πρεπει να απαγορευονται σε κάθε εταιρία που χειρίζετε προσωπικά δεδομένα καθώς ειναι απο τις συσκευές με τον μεγαλύτερο δείκτη απώλειας. Καλή η κρυπτογραφιση αλλα με λίγη προσπάθεια μπορεί και να σπάσει. Κυρίως λόγω ασθενών passwords.

Πχ, μεγάλος δημόσιος φορέας που ειναι ο πελάτης μου αυτήν την περίοδο εχει απαγορεύσει την ύπαρξη USB Drives στα γραφεία του, όπως και απαγορεύεται η μεταφορά δεδομένων σε κινητά, PDA's κλπ, εκτός των laptop με κρυπτογραφημενο δίσκο. Για ανταλαγή δεδομένων χρησιμοποιούνται wed-disks και sharepoint sites.

Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο δεν είναι, από πού κι ως πού να είναι; Πρέπει να αναφέρεις πάντα τον δημιουργό του άρθρου.

Πραγματικά όμως θα είναι πιο εύκολο να τα κάνεις απλά ποστ για να τα βλέπουμε χωρίς να κατεβάζουμε αρχεία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.