Jump to content



Asus P6T (1366, DDR3, X58)


allos

Recommended Posts

Επειδή πρώτα βγήκε η deluxe σύμφωνα με τα specs της intel και μετά η απλή ως πιο οικονομική version.

Το θέμα είναι πώς θα συμπεριφερθεί αυτή η μητρική σε βάθος χρόνου η οποία έχει τους μισούς πυκνωτές

απ'οτι προσδιορίζει η intel στην τροφοδοσία της cpu? Και μάλιστα με μόνο διαθέσιμους ενεργοφόρους

επεξεργαστές για αυτήν την πλατηφόρμα, οι οποίοι χρειάζονται αρκετά ampere?:hmm:

Άρα καλύτερα να πάρω την Deluxe ?

Βέβαια η deluxe λέει ότι σηκώνει στις μνήμες 1600 με O.C. οπότε δεν περιμένω να παίξει με 12gb σε 1600mhz, άρα θα αλλάξω και τις μνήμες να βάλω άλλες.

*Έβαλα τις G.Skill 6GB DDR3-1333 Ram Kit (PC3 10666, 7-7-7-18, 10666CL7T-6GBPK)

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπέυεις να το κρατήσης το μηχάνημα, νομίζω θα είναι πιο αξιόπιστη η deluxe σε βάθος χρόνου.

Προσωπικά έπεσα από άγνοια σε τέτοια λούμπα, παίρνοντας έναν q9450 και μια απλή P5Q.

Ψάχνοντας το θέμα για λίγο overclock πέφτω σε αυτο το thread και χάρη στα post του Chris Valis -thanks Chris- ανοίξανε τα μάτια μου.

Κατεβάζω pdf απο intel και βλέπω τους μισούς recommended πυκνωτές να έχει η asus επάνω, σκέπτομαι τότε οτι είναι για διπύρινους η μητρική. Στέλνω mail στην asus, απαντάνε οτι κάνει - όχι ότι θα το αποδέχονταν- μιας και κανονικά τους παίζει η μητρική. Το θέμα είναι για πόσο καιρό.

Έτσι, αποφασίσα κάποια στιγμή να πάρω μια deluxe P5Q για κάβα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα την MSI X58 Eclipse μιας και από ότι μου είπε ένας φίλος (χρήστης εδώ στο thelab), δεν κατάφερε να παίξει με την deluxe τις μνήμες στα 1600Mhz και πήρα και τις G.Skill 6GB DDR3-1600 Χ2.

Ευχαριστώ για την βοήθεια !!!

Ήταν πολύτιμη :clap: !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.