Jump to content



Asus P6T (1366, DDR3, X58)


allos

Recommended Posts

Aloha everyone !!!

Φτιάχνω ένα νέο pc για να το χρησιμοποιήσω για render με το Vue . Λόγω του ότι το Vue δεν χρησιμοποιεί VGA στο render αλλά τον CPU κατάληξα στον i7 940 μετά από μια ματιά που έριξα σε αυτό το benchmark.

To μηχάνημα λοιπόν θέλω να έχει αυτή την cpu και ψάχνομαι για mobo.

Tο θέμα είναι ότι θα φορτώσω πιθανότατα πάνω 6x2GB DDR3 στα 1600mhz.

Κοιτούσα την Asus P6T.

1)Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα αντέξει η Mobo τα 12gb στα 1600mhz...(Corsair)

2)Eπίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε καμία καλή ψύχτρα για τον cpu, λόγω του ότι το pc θα δουλεύει στο full για 24ωρα κάποιες φορές κάνοντας render.

3)Aξίζει να πάρω κάποιον ssd ή είναι νωρίς ακόμα ?

Link to comment
Share on other sites

Επισήμως η asus υποστηρίζει τα 12GB ram. Νομίζω πως κάποιος χρήστης στο φόρουμ έχει ήδη 12 με τη συγκεκριμένη Mobo. Για ssd κι εγώ ψηνόμουν αλλά τελικά κώλλοσα λόγω των προβλημάτων που είχαν οι πρώτοι δίσκοι στο multitasking.

Link to comment
Share on other sites

... κάποιος χρήστης στο φόρουμ έχει ήδη 12 με τη συγκεκριμένη Mobo

Χμμμ και που θα το βρούμε ? :laughing:

... λόγω των προβλημάτων που είχαν οι πρώτοι δίσκοι στο multitasking.

Οπότε να κοιτάω λες για κανένα απλό ?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ψύκτρας cpu και ssd προβλήματα και λύσεις έχει αναλυθεί αρκετά.κάνε μια αναζήτηση και θα τα βρεις όλα.

η μητρική πάντως θα αντέξει μια χαρά τα 6Χ2.:yes4:

To κακό είναι ότι το Πλαίσιο (από εκεί θα πάρω το pc ,δεν έχω άλλη επιλογή) έχει 3 μόνο ψύχτρες για i7 και καμία δεν μου γεμίζει το μάτι.

Nexus FLC-3000

Nexus LOW-7000 Cpu

AVC Z9HS40D001

Πάρε ένα raptor και θα κάνεις τη δουλειά σου άψογα!

Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να κοιτάξω για raptor. Kαλή ιδέα αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις την άκρη με την TR μπορείς να πάρεις το LGA 1366 bracket της Coolermaster που είναι συμβατό με κάμποσες ψύκτρες s775 της ίδιας εταιρείας π.χ. V8, Z600.

Κοστίζει 3€.

P.S. Αν έχεις όρεξη όλο και κάποια custoμια θα παίζει με το bracket της Coolermaster.

Link to comment
Share on other sites

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=index&cPath=450&zenid=2856d59e9b78109966f612b518fd0689

Δες και εδώ μήπως κάνεις την παραγγελία απο εξωτερικό.

Koίτα ρε φίλε ποικιλία στο εξωτερικό!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρώτα βγήκε η deluxe σύμφωνα με τα specs της intel και μετά η απλή ως πιο οικονομική version.

Το θέμα είναι πώς θα συμπεριφερθεί αυτή η μητρική σε βάθος χρόνου η οποία έχει τους μισούς πυκνωτές

απ'οτι προσδιορίζει η intel στην τροφοδοσία της cpu? Και μάλιστα με μόνο διαθέσιμους ενεργοφόρους

επεξεργαστές για αυτήν την πλατηφόρμα, οι οποίοι χρειάζονται αρκετά ampere?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.