Jump to content



DVI-I ή DVI-D FlexScan S2000


apostolis22

Recommended Posts

το DVI-I αναφέρεται σε interface που μπορεί να κάνει pass-through και DVI-A (αναλογικό) και DVD-D (ψηφιακό )...

κοίτα και εδώ....κάποια pins δεν είναι απαραίτητα για το αναλογικό οπότε και λείπουν από το DVI-A και κάποια pins δεν είναι απαραίτητα για το ψηφιακό και λείπουν από το DVI-D... το DVI-I έχει όλα τα pins...

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είτε θα περνάει αναλογικό σήμα είτε ψηφιακό ανάλογα με το signal που θα επιλέξω.

Θέλω να αγοράσω καλώδιο λοιπόν DVD-D . Να πάρω sigle link ή dual?

Ανάλυση οθόνης : 1600 χ 1200

Τωρα την δουλεύω με sigle link . Θα δω κάποια διαφορά με dual?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις dual link καλώδιο (είναι για πολύ μεγαλύτερες αναλύσεις).

Δεν υπάρχει διαφορα ποιότητας. Απλώς ή κλειδώνει ή δεν κλειδώνει.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να πας σε άλλο καλώδιο γενικά καθώς και τώρα κατά 99,99% είσαι με ψηφιακή σύνδεση (μπορεις απλώς να το επιβεβαιωσεις από το Info του monitor σου).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Πρέπει όμως να πάρω έτσι και αλλιώς καλώδιο. Αλλά παντού πουλάνε Dual link.Φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα.. Σωστά?

Εσείς πιο από τα δύο θα πέρνατε ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751402

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.752026

ανεξαρτητα από το μήκος

Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να πάρεις μια χαρά θα είσαι...υπόψιν, αν θελήσεις ποτέ να το χρησιμοποιήσεις με DVI<->D-sub αντάπτορα, το DVI-D καλώδιο δεν θα δουλέψει...αλλά η αλήθεια είναι πως αν δεν έχεις κάτι να συνδέσεις με αναλογική έξοδο, δεν σε πολυενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι ωστε να μην κανω νεο θεμα.

Οθονη Samsung T240 syncmaster με εισοδο DVI-D και καρτα γραφικων Sapphire 4870 με εξοδο dual DVI-I. Συνδεονται αυτα τα 2? Και αν ναι τι σημα προκυπτει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

DVI-I είναι Digital & Analog, το σήμα που θα πάρεις θα είναι ψηφιακό, αφού μόνο τα pins υπεύθυνα για τη μεταφορά του ψηφιακού θα είναι συνδεδεμένα κάπου ( στο DVI-D της οθόνης )

Link to comment
Share on other sites

Να σας επισημάνω επίσης πώς επειδή την έπαθα, αν πάρετε DVI-I καλώδιο το ποιο πιθανό είναι να μην παίξει.. όπως έγινε και σε εμένα σε μία samsung, επίσης να αναφέρω πως το DVI-I είναι κατα 60-70% ακριβότερο από το D :hm:

Link to comment
Share on other sites

Να σας επισημάνω επίσης πώς επειδή την έπαθα, αν πάρετε DVI-I καλώδιο το ποιο πιθανό είναι να μην παίξει.. όπως έγινε και σε εμένα σε μία samsung, επίσης να αναφέρω πως το DVI-I είναι κατα 60-70% ακριβότερο από το D :hm:

Ποιό ακριβώς καλώδιο πήρες αν επιτρέπεται ?

Σε ποιό κατάστημα αναφέρεσαι για τη διαφορά τιμής ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι μάρκα ακριβώς τώρα, βέβαια εγώ το πήρα και 10μέτρα, αλλά ήταν πανάκριβο.

Το κατάστημα δεν νομίζω να το ξέρεις, εδώ τοπικό μεγάλο για ηλεκτρονικά είναι.

Μπορώ να σου δείξω το καλώδιο αν θέλεις, να το βγάλω καμιά φώτο, νομίζω πρέπει να μου κόστισε καμιά 40Ε κάπου εκεί πριν 1 - 1,5 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Για 10 μετρα δεν ειναι άκυρη η τιμή...Αν είναι όντως DVI-I πρέπει οι ακροδέκτες του να έχουν όλα τα pins και να μή λείπει κανένα...αν όχι είναι άλλου τύπου....

+ το ότι το 10 μετρα είναι ύπουλη απόσταση....το ότι βγαίνουν τέτοια καλώδια δεν σημαίνει ότι όλες οι συσκευές είναι ικανές να φτάσουν/δεχτούν το σήμα σε τέτοιο μήκος....

δες π.χ. σε συγκριτικά καλωδίων HDMI...κάποια μέσα προβολής ( LCD TV , προτζέκτορες κλπ ) δεν παίζουν με όλα τα καλώδια του ιδίου μήκους..

Link to comment
Share on other sites

μα ναι το ξέρω.. το πήρα και ήξερα (γνώριζα) τις ιδιοτροπίες τους αλλά και τις συσκευής μου, δεν υπήρχε καλώδιο DVI 10 μέτρα, εγώ το παρήγγειλα, εξού και η τιμή του. Επίσης αν θα δεις ποιο πάνω εμείς οι 2 δώσαμε το ίδιο link για το dvi στο παλικάρι χεχε.. Απλά το ανέφερα εδώ για να γνωρίζουν τα παιδιά αλλά και όποιος άλλος μπορεί να ενδιαφερθεί, ότι το καλώδιο DVI-I είναι ποιο ακριβό και είναι για συγκεκριμένες δουλειές και μηχανήματα. Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.