Jump to content



Αγορά σκληρού για system disk


wolfmandim

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι άμεσα για αγορά νέου σκληρού που θα φιλοξενήσει τα Vista Ultimate καθώς και τα προγράμματά μου μετά από Acronis restore. Η αξιοπιστία είναι δεδομένη, με ενδιαφέρουν όμως η ταχύτητα και η χωρητικότητα. Ο προϋπολογισμός δεν είναι άμεσο πρόβλημα. Ακούω προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψιλοκαίγομαι, ο τωρινός δίσκος του συστήματος είναι WD Raptor 150άρης. Τρέχοντας τα WD Life Guard Diagnostics>Quick test μου βγαίνει το εξής μήνυμα λάθους:

"Quick test on drive 4 did not complete!

Status code=04 (Unknown failed test element), Failure

Checkpoint=64 (SMART Attribute test)

SMART self-test did not complete on drive 4!"

Drive 4 είναι ο Raptor. Επίσης στον πίνακα των WD Life Guard Diagnostics όλοι οι δίσκοι μου δείχνουν Pass, ενώ αυτός μου γράφει FAIL. Συν τοις άλλοις , τελευταία όταν κάνω shutdown ο υπολογιστής κολλάει στην σελίδα "shutting down" και κλείνει μόνο αφού του κόψω την παροχή ρεύματος. Πιθανή για αστοχία δίσκου;

Λέω να τον αλλάξω και σκέφτομαι να πάρω τόν Samsung 1TB HDD (32MB Buffer, 7200 rpm, Sata, HD103UJ).

Tι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα τον πήγαινα στην εγγύηση και θα περίμενα μέχρι το καλοκαιράκι για έναν ssd

η WD για την Αγγλία τουλάχιστον που το έχω δοκιμάσει 2 φορές, σου στέλνουν πρώτα τον νέο δίσκο και μετά στέλνεις τον χαλασμένο :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα τον πήγαινα στην εγγύηση και θα περίμενα μέχρι το καλοκαιράκι για έναν ssd

η WD για την Αγγλία τουλάχιστον που το έχω δοκιμάσει 2 φορές, σου στέλνουν πρώτα τον νέο δίσκο και μετά στέλνεις τον χαλασμένο :)

Δεν θυμάμαι οι Raptor πόσα χρόνια εγγύηση έχουν.

Αντε ψάξε να βρείς την απόδειξη τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

η WD για την Αγγλία τουλάχιστον που το έχω δοκιμάσει 2 φορές, σου στέλνουν πρώτα τον νέο δίσκο και μετά στέλνεις τον χαλασμένο :)

Και για Ελλάδα ισχύει αυτό αρκεί να δώσεις πιστωτική. Αν κάνεις "λαδιά" χρεώνουν την πιστωτική σου.

Φιλικά,

Αντρέας

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πάς στο σιτε της WD να τα ψάξεις αυτά?

αν βαριέσαι σου αγοράζω τον ράπτορα 10 ευρώ και έρχομαι σπίτι σου να τον πάρω.... :)

Εκανα RMA σήμερα και περιμένω τον αντικαταστάτη του..

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ αγόρασα έναν Samsung 1TB για να τον χρησιμοποιήσω για αποθήκευση. Αφού τον εγκατέστησα δεν τον βλέπει καθόλου στο BIOS. Εκανα ότι μπόρεσε να κατεβάσει το μυαλό μου εκείνη την στιγμή χωρίς επιτυχία. Βλέπω να τον πηγαίνω γρήγορα πίσω.:angry:

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ αγόρασα έναν Samsung 1TB για να τον χρησιμοποιήσω για αποθήκευση. Αφού τον εγκατέστησα δεν τον βλέπει καθόλου στο BIOS. Εκανα ότι μπόρεσε να κατεβάσει το μυαλό μου εκείνη την στιγμή χωρίς επιτυχία. Βλέπω να τον πηγαίνω γρήγορα πίσω.:angry:

Aμεση αλλαγή χωρίς δεύτερη κουβέντα από το Πλαίσιο. Μπράβο τους!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.