Jump to content



HTPC ή οχι...


r0y4ax

Recommended Posts

Αυτο το καλλώδιο δεν είναι τίποτα παραπάνω απο τα απλά που έχουν πάω τα κουτιά για το power button.

Εγώ είχα περίσεβμα απο ενα παλιό κουτί και το έφτιαξα μόνος μου.Το μόνο πρόβλημα είναι να κάνεις σωστά τις συνδέσεις τίποτα άλλο :magic:

Αν και στο τέλος απογοητεύτηκα γιατί ανακαλυψα ενα καλλώδιο που συνδέει το SPDiF της μητρικής με της κάρτας γραφικών εξωτερικά Μέσω s/pdif.

Το ένα καρφί πάει στην κάρτα γραφικών και το άλλο στην αντίστοιχη υποδοχή της μητρικής ;)

http://www.pccables.com/images/05030.jpg

Αυτη η εξοδος στην vga ειναι για s-video η για ανταπτορα hdtv post-10167-1416073815,5236_thumb.jpg δεν ειναι εισοδος!!!

Με αυτο που εκανες το ποιο πιθανο ειναι να κανεις ζημια.

post-10167-1416073815,4506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καλώδιο το βρήκα σε μια colorful 9800GX2(μάλιστα είχε 2 μέσα) και το πέρασα κανονικά.. το γνωστό nvidia cable.. τώρα.. για να πάρω τον ήχο τι ρυθμίσεις χρειάζονται πχ στο WMPlayer ?

2uxwdbm.jpg

2j0e8ts.jpg

Στην οθόνη(37”LG5000) πρέπει να κάνω κάτι και εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να συνδέσω και με ποια έξοδο σε ποια είσοδο.. για βοηθείστε ρε παιδιά….

Θέλω το πρώτο με το δεύτερο ώστε όταν παίζω ταινία από το pc να παίζουν και τα ηχεία του home cinema.

Προσπάθησα να συνδέσω την ΤV με την

979473.JPG

spdif(1x Optical) in του home cinema αλλά δεν βλέπω αντίστοιχη υποδοχή και στην TV, ήχος περνάει κανονικά από PC σε TV μέσο HDMI.

Θα είναι ψηφιακός η ήχος ?

home cinema

Εισόδοι 1x Optical / 1x Stereo mini-jack (3,5mm) / USB /

Εξόδοι Component RGB / HDMI / Scart /

TV Συνδέσεις Πίσω

1080P Source Input, HDMI 60p/50p/30p/24p - Component 60p/50p, RF In 1,Scart jack

2, Component in (Y,Pb,Pr) + Audio 1, RGB In (D-sub 15pin) - PC 1, PC Audio Input 1,

RS-232C (Control / SVC) 1 (For Service & Control) HDMI/HDCP Input(Ver 1.3) 2

Link to comment
Share on other sites

Δέν βλέπω να γράφεις για το Home Cinema να έχει και HDMI Input, αλλιώς θα σου έλεγα να κάνεις Pass-Through το HMDI από το Home Cinema προς την τηλεόραση...

Δυστυχώς, πιστεύω πως θα πρέπει να εγκαταλείψεις την ιδέα του ήχου μέσω HMDI και να στείλεις ξεχωριστά σήματα...εικόνας στην LG και ήχου στο Homecinema...

Ήχο από την μητρική σου ή την κάρτα ήχου σου, είτε αναλογικά (έξοδος front ηχείων προς το Stereo Mini-jack input του H/C ) είτε ψηφιακά (άν έχει ένα από τα 2 SPDIF Optical out, προς το Optical Input του Η/C)...

Link to comment
Share on other sites

ok κατάλαβα και αυτό γίνεται αφού έχω ψυφιακή έξοδο στην μητρική.

Τώρα αν θέλω να παίξω ενα DVD στο Η/C, το scart φτάνει ή και ενα απλό hdmi καλώδιο θα κάνει δουλειά?Δλδ ήχο και εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

Το Scart μπορεί να μεταφέρει συγκεκριμένο σήμα....Αν και για την πληροφορία που περιέχεται στο DVD το Scart επαρκεί, θα σου πρότεινα να συνδέσεις και το H/C με HDMI για να είσαι και εκεί ψηφιακός...

Το από πού θα ακούγεται ο ήχος (ηχεία H/C ή ηχεία TV) λογικά μπορείς να το ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.