Jump to content



Macro Φωτογράφιση


Recommended Posts

Μόλις διάβασα τα παραπάνω και ήμουν έτοιμος να του πω για το diffraction, αλλά με πρόλαβες. Από δικές μου δοκιμές με τον Nikon 55mm Macro, είδα ότι το καλύτερο αποτέλεσμα το έχω στο f=5.6 αλλά και μέχρι το 16 είναι καλό το αποτέλεσμα. Στο 22 χειροτερεύει κάπως και στο 32 σχεδόν δε βλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply
combineZ αγγελε;) αν δε το εχεις δοκιμασει θα παθεις πλακα... ειδικα σε τοσο ευνοικες συνθηκες. με f22 χανεις πολυ ποιοτητα λογω diffraction

thanx, Θα το δοκιμάσω. :T:

Απο οτι έχω δει,ο συγκεκριμένος φακός δεν χάνει πολύ σε f22.

Link to comment
Share on other sites

Τράβα ένα σετάκι φωτό με όλα τα διαφράγματα. Στήσε τη μηχανή σε τρίποδο και τράβα π.χ. το μηχανισμό ενός ρολογιού, που έχει πολλή πληροφορία. Βάλτες στο PS, μια φωτό σε κάθε layer. Μετά, ανοιγόκλεινε τα layers και δες την αλλαγή στην ποιότητα της εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

αρκετουτσικο οταν λες?

Απο τα 21 κραταμε το 1 μεγαπιξελ?

Τα αλλα 20 τι δειχνουν?Χωραφια φραχτες κλπ?:p

(ωραια φωτο....αλλα κοντινο ,macro kai f4 ..ειναι στο αλλο ακρο απο αυτο που θα θελες.)

Το αποτελεσμα μετραει παντως .και διατηρησε καλα..:D)

Link to comment
Share on other sites

εε ενταξει ...κομπλε εισαι.

Με τρομαξες με το αρκετουτσικο crop.Και για επανακαδραρισμα περναει:p

Κοντα στο 80% του αρχικου σου καδρου εισαι ..απλα με τα τερατοπιξελ που παιζεις πλεον τα mpx φευγουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.