Jump to content



GTX295 Προβλήματα, ζήτω η 4870χ2?


The_Blade

Recommended Posts

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply
xp 32bit ελληνικά κανένα πρόβλημα στα παιχνίδια so far με τους 182.08 και έπειτα απο καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού...

Ποιος ο λόγος να βάλεις ΧΡ? Ξέχασε τα τα ΧΡ, πέθαναν. Η διαφορά είναι τεράστια με τα vista 64. Μόνο το 3D Mark τρέχει καλύτερα σε ΧΡ. Τίποτα άλλο. Άκου το φίλο sebastian που το έχει πει 10 φορές σε αυτό το thread. Ιδίως με τη συγκεκριμένη κάρτα...Το μόνο καλό είναι ότι στα ΧΡ εγκαθίστανται πάντα φυσιολογικά όλοι οι οδηγοί είτε nvidia είτε ΑΤΙ. Δεν υπάρχουν τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα 3Dmark τρεχουν (πολυ) καλυτερα σε ΧΡ!!

Παντως ακουγωντας την συμβουλη του Sebastian, εγκατεστησα χτες το Cryostasis σε Vista 64bit (με τους 181.71) και η 295 εβγαζε περιπου 18-28 fps (πολυ δυσκολα παιζοταν) ενω στα ΧΡ που εχω βγαζει σταθερα πανω απο 48!!!!

Any comments??

Και μην μου πειτε τωρα να δοκιμασω Crysis ετσι????

Aν τα ΧΡ εχουν πεθανει μια, το crysis εχει πεθανει δεκα.

Δοκιμαστε κανα πιο φρεσκο παιχνιδι Cryostasis, Left4Dead, Deadspace, και πειτε τι γινεται!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα 3Dmark τρεχουν (πολυ) καλυτερα σε ΧΡ!!

Παντως ακουγωντας την συμβουλη του Sebastian, εγκατεστησα χτες το Cryostasis σε Vista 64bit (με τους 181.71) και η 295 εβγαζε περιπου 18-28 fps (πολυ δυσκολα παιζοταν) ενω στα ΧΡ που εχω βγαζει σταθερα πανω απο 48!!!!

Any comments??

Και μην μου πειτε τωρα να δοκιμασω Crysis ετσι????

Aν τα ΧΡ εχουν πεθανει μια, το crysis εχει πεθανει δεκα.

Δοκιμαστε κανα πιο φρεσκο παιχνιδι Cryostasis, Left4Dead, Deadspace, και πειτε τι γινεται!!

cryostasis πανω απο 60 μονιμα με vista64,far cry 2 75 average με χρ 35 στο crysis ναι ειναι λιγο χειροτερα οχι πανω απο 5 frames σε μενα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αφελή ερώτηση, με τα μοντέρνα συστήματα, ι7, q2, q4, etc, με 4850/260+ κάρτες γραφικών, τα παιχνίδια εξακολουθούν να τρέχουν πιο αργά σε Vista από ότι τρέχουν σε XP?

Αν ναι, για τι διαφορά μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα τωρα το καταλαβαινεις λιγοτερο, αστους να λενε οτι θελουνε μονο σε XP ξεζουμιζεις μεχρι και το τελευταιο καρε απτην καρτα σου, ειδικα σε opengl, εχει να πεσει πολυ γελιο με το rage και το wolfenstein 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα τωρα το καταλαβαινεις λιγοτερο, αστους να λενε οτι θελουνε μονο σε XP ξεζουμιζεις μεχρι και το τελευταιο καρε απτην καρτα σου, ειδικα σε opengl, εχει να πεσει πολυ γελιο με το rage και το wolfenstein 2 :p

ΟΚ.....οτι πει απο πανω ξερει καλυτερα, απο εμενα...που εχω σε λειτουργια 3 λειτουργικα, εχω αλλαξει 500 καρτες και εχω περασμενα στο καθενα απο 20 παιχνιδια και κανω απευθειας συγκρισεις!

Δεν μιλαω με λογια του αερα! Οποιος με ακουσε δεν εχασε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τρεξεις ενα crysis DX9 benchmark σε XP και vista αντι να κανεις σαν μπεμπης ? ευχαριστω

edit : ενα hl2 lost coast stress test ή ενα FEAR1 perfomance timedemo εστω αν θεωρεις το crysis bench "παραπλανητικο"

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον sebastian τα vista64 αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο λειτουργικό που τρέχει τόσο σε παιχνίδια, όσο και σε εφαρμογές, αλλά και σταθερότητα.

+1 και από εμένα σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας γνωστοποιησω ενα παραξενο προβλημα που εχω με μια 295 της GIGABYTE που πηρα προσφατα..

Ενω με το cpu στα 500χ8=4000 η καρτα με στοκ ρολογια φαινεται να βγαζει τα περισοτερα bench κανονικα, (Win XP- 4GB Ram-182.08 drivers-42 βαθμους με fan στο 100%), οταν το cpu παιζει στα 571χ7=3999 παλι με στοκ ρολογια η καρτα, ολα τα bench παρουσιαζουν στην αρχη κατι περιεργους χρωματισμους, μετα εμφανιζονται στην οθονη κατι παραξενα πρασινα καρε που μετακινουνται, μετα βγαζει κατι σαν artifacts, και στο τελος παγωνει η οθονη και κρασαρει ο driver!!!!!!! Οχι το pc......μονο ο driver (αναλυση 180χ360, 4 bit χρωματα κλπ)

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img21.imageshack.us/img21/1195/295nwe.th.jpg' alt='295nwe.th.jpg'>

Σιγουρα δεν ειναι θεμα σταθεροτητας, οπως καταλαβαινετε αυτες τις συχνοτητες τοσο το cpu (8600) τoσo η mobo (p5e64ws evo) οσο και οι μνημες (cellshock pc 14400 blue heatspreaders D9GTR) τις εχουν για πλακα. Παρ ολα αυτα ετρεξα και 4,5 ωρες orthos priority 8 xωρις κανενα προβλημα.

Αυτο συμβαινει και στα XP 32bit και στα Vista 64bit, και στα Seven 64bit

Εχει συναντησει κανεις κατι παρομοιο???

Βenchαρω χρονια και εχω αλλαξει πανω απο 30 καρτες, αλλα δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα.

Και ειναι πολυ σπαστικο αληθεια να δινεις ενα καρο λ7 για τετοια καρτα και αντι να σε κοβουνε τα ρολογια της καρτας ( θα επενελθω σε αυτο αργοτερα) να σε κοβουνε τα ρολογια του επεξεργαστη!!!!!!!!!!

Δυο 4870χ2 που ειχα πριν, παιζαν μια χαρα

Μια συντομη ματια στο net δεν απεδωσε τιποτα.

Τι γινεται ρε παιδια??

Τι να κανω???

Και στο τελος τελος τι θα πω στο RMA??? Θα με παρουν με τις ντοματες!!!

Γιατι ολα τα απιθανα σε εμενα συμβαινουν γμτ??

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας γνωστοποιησω ενα παραξενο προβλημα που εχω με μια 295 της GIGABYTE που πηρα προσφατα..

Ενω με το cpu στα 500χ8=4000 η καρτα με στοκ ρολογια φαινεται να βγαζει τα περισοτερα bench κανονικα, (Win XP- 4GB Ram-182.08 drivers-42 βαθμους με fan στο 100%), οταν το cpu παιζει στα 571χ7=3999 παλι με στοκ ρολογια η καρτα, ολα τα bench παρουσιαζουν στην αρχη κατι περιεργους χρωματισμους, μετα εμφανιζονται στην οθονη κατι παραξενα πρασινα καρε που μετακινουνται, μετα βγαζει κατι σαν artifacts, και στο τελος παγωνει η οθονη και κρασαρει ο driver!!!!!!! Οχι το pc......μονο ο driver (αναλυση 180χ360, 4 bit χρωματα κλπ)

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img21.imageshack.us/img21/1195/295nwe.th.jpg' alt='295nwe.th.jpg'>

Σιγουρα δεν ειναι θεμα σταθεροτητας, οπως καταλαβαινετε αυτες τις συχνοτητες τοσο το cpu (8600) τoσo η mobo (p5e64ws evo) οσο και οι μνημες (cellshock pc 14400 blue heatspreaders D9GTR) τις εχουν για πλακα. Παρ ολα αυτα ετρεξα και 4,5 ωρες orthos priority 8 xωρις κανενα προβλημα.

Αυτο συμβαινει και στα XP και στα Vista.

Εχει συναντησει κανεις κατι παρομοιο???

Βenchαρω χρονια και εχω αλλαξει πανω απο 30 καρτες, αλλα δεν το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα.

Και ειναι πολυ σπαστικο αληθεια να δινεις ενα καρο λ7 για τετοια καρτα και αντι να σε κοβουνε τα ρολογια της καρτας ( θα επενελθω σε αυτο αργοτερα) να σε κοβουνε τα ρολογια του επεξεργαστη!!!!!!!!!!

Δυο 4870χ2 που ειχα πριν, παιζαν μια χαρα

Μια συντομη ματια στο net δεν απεδωσε τιποτα.

Τι γινεται ρε παιδια??

Τι να κανω???

Και στο τελος τελος τι θα πω στο RMA??? Θα με παρουν με τις ντοματες!!!

Γιατι ολα τα απιθανα σε εμενα συμβαινουν γμτ??

Σε vista x64-bit δοκίμασες και τα ίδια πάλι?

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να βαλεις windows 2000 ή και windows 98 η καρτουλα παει σφαιρα εκει!

Βαλε αγορηνα μου windows 7 64 bit 7000+ ή windows vista 64 bit ultimate με 182.08 drivers και στις δυο περιπτωσεις , δεν θα χασεις !

Link to comment
Share on other sites

Aπο ολο αυτο που σου εγραψα, αυτα εχεις να απαντησεις βρε sebastian???::confused:

Και σε Win 7 build 7048 τα ιδια κανει αγορηνα μου....απλα δεν το εγραψα γιατι πρωτον τα seven ισως και να δικαιολογουν τετοια bugακια σαν ανωριμο λειτουργικο που ειναι και δευτερον, γιατι δεν ηθελα να φορτωσω παραπανω την ηδη μεγαλη δημοσιευση μου...

Oριστε..το διορθωσα.:)

Και μην εισαι τοσο φανατικος ρε φιλε. Και εμεις δουλευουμε με 64bita αλλα δεν κανουμε ετσι:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και αλλαξα και εγω απο 4870χ2 σε gtx295 ειπα να σας ξυπνησω το θεμα αυτο!

Βεβαια τα ποστ σας ειναι αρκετα παλια και συγουρα θα εχουν αλλαξει πολλα πραγματα, οπως οι drivers ας πουμε που απο τι θυμαμαι τωρα κατεβασα τους 185.85

Εχω και εγω Vista 64 ultimate και ειπα να την δοκιμασω αφου δυστηχως η Nvidia εχει το marketing και οχι την τεχνογνωσία της ΑΤΙ και εγω ως φανατικός-επαγγελματιας gamer (λογο δευτερης δουλειας) εχω αναγκη την μεγιστη αποδοση πριν γραψω το review-preview ενος παιχνιδιου.

Καταρχας ηθελα να ρωτησω γιατι γραφετε πως δεν παιζουν 2 οθονες αν δεν βγαλεις το sli? Μηπως ηταν ετσι και εγω τα προλαβα διαφορετικα επειδη την αγορασα τωρα? Εγω εχω 2 οθονες και στα 2 dvi και ολλα ειναι μια χαρα, στο ενα παιζω τα παιχνιδια μου και στο αλλο msn-office-tv κλπ κλπ.

Βαζω λοιπον ενα παιχνιδι ΜΜΟ το οποιο το επαιζα μια χαρα με την ΑΤΙ αλλα επειδη κατι ακουσα οτι στο μελον θα του βαλουν φιζιξ ειπα να αλλαξω καρτα να ειμαι ετοιμος.Και σε συνδιασμο πως τα παιχνιδια που τεσταρω το 80% ειναι Nvidia play better λογοτυπο (το μαρκετινκ που λεγαμε) ειπα ευκαιρια ειναι, εξαλου δεν επιβαρύνομαι και τιποτα οικονομικα.

Με το που τρεχω το παιχνιδι οντος ειδα διαφορα στα frames απο 60-70 στα 66-109, ομως μετα απο λιγο παγωνε ολο το παιχνιδι! Restart για να ξεκολησει ολο το pc, με το που ξανα εμπαινα μετα 10-15 λεπτα παλι τα ιδια.

Στο dvd movie maker των Vista μολις το γεμιζα με video και ξεκιναγα τα κοψε ραψε εξαφανιζοταν το mouse και μετα απο λιγο κολαγε το pc!

Ξεκιναω καθαρισμο των παντων με ccleaner, οντος ειχε καταλoιπα της ΑΤΙ, τα εβγαλα ολλα! Παλι τα ιδια ομως.....

Τσεκαρω θερμοκρασιες τα παντα ρολοι, 70-85 η καρτα σε full load 55-60 η cpu.

Aρχιζω να βριζω την τυχη μου και να λεω πως η ΑΤΙ θα γυρισει ξανα σπιτακι της.....

Πως μου κοβει ομως και λεω "Ρες λες να φταιει που εχω στο Μ/Β και τα 4 slot της μνημης γεματα (8gb συνολο) και Oc οσο πανε μαζι με την cpu?" Και το παιχνιδι να τα ζοριζει ολλα (1920χ1200, 2 οθονες, χ4 ΑΑ, Full ολλα κλπ κλπ) και να @@@@ ο Διας?

Το σωζω στο bios το ΟC και τα γυρναω ολλα Default..................Ε ναι λοιπον ολλα δουλεψαν ρολοι και δεν ξανακολησε πουθενα, επαιζα ολη την Κυριακη για τεστ, εβαλα στο dvd maker καμια 10ρια video και τα εκωβα τα εραβα και αυτο σπαθι!

Το θεμα και παλι ειναι γιατι με την ΑΤΙ αυτα δεν τα ειχα? Οπως και να εχει θα την κρατησω αφου για εμενα το Oc ειναι περιτη πολυτελεια αφου μονο ΜΜΟ παιζω και το μηχανημα μου δεν εχει αναγκη απο OC για να τα τρεξει, σιγα τις απαιτησεις που εχουν κιολας.....Το εκανα επειδη με ειχε φαει ο Psilos!!!!!!:woot:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις μοιάζουν για υπερβολικό oc και όχι για κάρτα γραφικών. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι αδυμναμία του τροφοδοτικού (χωρίς βέβαια να ξέρω τι τροφοδοτικό έχεις) πράγμα όμως που και πάλι δε βγάζει πολύ νόημα μιας και η 4870Χ2 καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από τη 295 ούτως ή άλλως. όσο για τις δύο οθόνες το μόνο που έχει αλλάξει απ'όταν το έγραψα είναι ότι πλέον όταν προσπαθήσεις να κάνεις clone (γιατί εκεί είναι το πρόβλημα), σου βγαίνει μηνυματάκι που σου λέει ότι πρέπει να απενεργοποιηθεί το sli για να παίξουν οι δύο οθόνες ενώ παλιότερα έπρεπε μόνος σου να το κλείσεις. Επέκταση οθόνης πλέον γίνεται ευτυχώς. Εμένα όμως πάντα με απασχολούσε το clone γιατί δοκιμάζω οθόνες και τηλεοράσεις και θέλω να παίζω hd video και στις δύο ταυτόχρονα από την ίδια πηγή χωρίς να ενεργοποιώ και απενεργοποιώ το sli όλη την ώρα. Επίσης θα βοηθούσε αν έστελνε τον ήχο από το hdmi κατευθείαν χωρίς spdif καλώδιο, δεδομένου ότι ούτε η τωρινή αλλά ούτε και η προηγούμενη μου κάρτα ήχου έχει είσοδο spdif εσωτερικά αλλά μόνο εξωτερικά. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξω δικό μου καλώδιο και να το περάσω έξω από το κουτί. Δηλαδή μιλάμε για πράγματα τα οποία δε θα έπρεπε καν να διανοείσαι να κάνεις έχοντας δώσει 500 ευρώ για μια κάρτα γραφικών. Θα έπρεπε να γίνονται μόνα τους που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο εχω το Hiper Τype M 730w, Oc ειχα παντα με αυτο, ολλα αλαξαν μολις εβαλα την Nvidia.

clone ευτιχως δεν χρειαζετε να κανω εσυ ομως που το εχεις αναγκη εχεις δικιο ειναι τρομερο μειον για μια καρτα 500 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.