Jump to content



Μελάνια για Epson πολυμηχανήματα


Recommended Posts

Τα Cartridges ναι, από εκεί. Τα μελάνια τα πήρα μαζί με σύριγγες και cartridges (που εν τέλει ήταν παλιό Version) από άλλον που δεν έχει πλέον πώληση με τα συγκεκριμένα. Την απέσυρε λόγω μη συμβατότητας.

Μελάνια μπορείς να πάρεις από αυτόν ή μελάνια και cartridges πάλι από τον ίδιο σε αυτή τη δημοπρασία. Επιβεβαίωσε μαζί του όμως ότι είναι όντως συμβατά. Τόνισέ του να είναι V5.1

BTW έχει νόημα να ανεβάσω τυπωμένη photo?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Τα τσιπάκια σε αυτά που πήρα εγώ είναι auto reset. Δεν παίζει θέμα να σταματήσουν να τυπώνουν. Αν τα βγάλεις όλα μαζί τα cartridges και τα βάλεις μηδενίζουν.

Λοιπόν, έχω να αναφέρω, είναι άλλη φάση να τυπώνεις χωρίς να σε νοιάζει το κόστος των μελανιών :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των εκτυπωτών είναι πλέον αρκετά χαμηλές που δεν αξίζει να δίνεις τα διπλάσια για καινούργια

μελάνια. Εγώ έχω έναν Epson και χρησιμοποιώ συμβατά μελάνια. Αν χαλάσει θα πάρω καινούργιο εκτυπωτή.

Από τα λεφτά που γλιτώνεις βγαίνει το κόστος του εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να αναφέρω ότι μόλις πριν λίγο μου τελείωσε το μαύρο μελάνι.

Το έβγαλα, το γέμισα, ξεκούμπωσα όλα τα μελάνια και τα ξανακούμπωσα με αποτέλεσμα να κάνει reset αυτόματα το chip του μαύρου.

Έτσι το βλέπει ξανά γεμάτο! :jump1:

Clip-5.jpg

Οι εκτυπώσεις εξακολουθούν τέλειες!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να γεμίσεις το Μαύρο (χωρίς καν να το βγάλεις από την θέση του, απλά βγάζοντας την πλαστική τάπα που έχει στο επάνω κομμάτι του και να αδειάσεις μέσα την σύριγγα με τα 15 ml μαύρου μελανιού). ;;;;;;;;

Ενημερωσέ μας εάν η μέθοδος που αναφέρω επάνω κάνει σωστό reset σε όλα τα μελάνια, και εάν δουλεύει σωστά.

Οταν το cartridge ειναι άδειο, ποσα ml μελάνι χωραει ;;;;;;

Υ.Γ: Βέβαια να μην ξεχνάμε να σου πούμε και χίλια ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μας έχεις δώσει μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά.

Το Refill το έκανα πάνω στον εκτυπωτή, χωρίς να βγάλω το Cartridge (αν θες το βγάζεις, απλά δεν είναι απαραίτητο).

Για να κάνει reset όμως το τσιπάκι, πρέπει να ξεκουμπώσει ελάχιστα το cartridge από τη θέση του (όπως και όλα τα υπόλοιπα μαζί) και να ξανακουμπώσει (πάλι μαζί με τα υπόλοιπα). Μόλις γίνει αυτό βλέπει και πάλι γεμάτο αυτό που είδε πριν άδειο. Εσύ μπορεί να γέμισες και κάποιο άλλο μελάνι ταυτόχρονα, αυτός όμως βλέπει το επίπεδο που έβλεπε μέχρι εκείνη τη στιγμή, εκτός και αν κάποια στιγμή αδειάσει, οπότε απλά το ξεκουμπώνεις και ξανακουμπώνεις και το βλέπει πάλι γεμάτο.

Αυτή είναι η λειτουργία των auto reset chips.

Link to comment
Share on other sites

Ο Driver μετράει ποσότητα μελανιού που ξοδεύτηκε κατά κάποιο τρόπο. Πρέπει λοιπόν να νομίζει ότι αυτό τελείωσε χωρίς να είναι απαραίτητο να έχει τελειώσει στο δοχείο. Όταν ο driver νομίζει ότι το δοχείο είναι άδειο, τότε μόνο μπορείς να κάνεις reset. Ουσιαστικά όμως δεν μένεις ποτέ χωρίς μελάνι. Απλά reset κάνεις.

Επίσης ξέχασα να απαντήσω σε προηγούμενη ερώτηση, τα δοχεία παίρνουν 9-10ml μελανιού.

Εχθές τύπωσα περίπου 100 φωτογραφίες 13Χ18 σε Premium Glossy των 260gr/m², και άλλες τόσες περίπου τις προηγούμενες ημέρες, όλες χωρίς τσιγκουνιές στο χρώμα. Μόλις χτες τελείωσε το μαύρο και το κίτρινο, τα άλλα είχαν καμιά 30αριά εκτυπώσεις ακόμα.

Δεν θέλω καν να σκεφτώ πόσα χρήματα θα χρειαζόμουν γι' αυτές τις εκτυπώσεις με κανονικά μελάνια. Το κόστος πραγματικά είναι τόσο μικρό που δεν υπολογίζεται. Πλέον, μόνο το χαρτί σε απασχολεί παρά τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι έτσι όπως τα λες, μάλλον θα πάω να τσιμπήσω κι εγώ ένα τέτοιο πολυμηχάνημα, γιατί το hp που έχω όχι μόνο εκτυπώνει χάλια φωτογραφίες, αλλά τα canon semi gloss μου τα χαλάει :fist::fist:

Link to comment
Share on other sites

dubber έχω ενάν παλιό epson και βρήκα στο ebay άδεια μελανοδοχεία.όμως τα δικά μου μελάνια κουμπώνουν στον εκτυπωτή με κλήση και όχι κάθετα και θέλω να μου πεις εάν παίζει να έχω διαρροή λόγω κλήσης απ την πλαστική τάπα απ όπου τα ξαναγεμίζεις.και κάτι άλλο.πρέπει να κάνεις τίποτα για να φύγει ο αέρας?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ τα συγκεκριμένα μελάνια αλλά έχω πρόβλημα με την κεφαλή του canon μου.Καμία ιδέα πως να την καθαρίσω?Δεν εκτυπώνει τίποτα.Δοκίμασα και βαθύ καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.