Jump to content



Μελάνια για Epson πολυμηχανήματα


Recommended Posts

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...

bump,

sorry που το ξεθάβω αλλά επειδή μέσα στις επόμενες μέρες λογικά θα τσιμπήσω τον px700w και επειδή έχασα την μπάλα με τόσα links που έχουν παρατεθεί θα ήθελα να ρωτήσω τους κατέχοντες:

αν τα επιβεβαιωθεί ότι τα chipakia των cartridges είναι v5.1 (αν και λέει ότι είναι συμβατά με τον παραπάνω εκτυπωτή) προχωρώ άφοβα στην αγορά; υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω, σχετικά με τα μελάνια ίσως ;

Μου έχει γυαλίσει γιατί έρχεται στο 50άρικο και είναι φοβερή τιμούλα νομίζω. :)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη πάνω στο θέμα είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για εκτυπωτή.

Πάρε ότι πιο φτηνό μπορείς και αν χαλάσει πάρε άλλον. Το να θεωρείται περιφερειακό

όπως η οθόνη και να θέλουμε να έχουμε καλό εκτυπωτή είναι καθαρά ψυχολογικό και

πάνω απο το 50% των κατόχων εκτυπωτή δεν μπορούν να καταλάβουν διαφορά ανάμεσα

στις ποιότητες.

Μου έχει γυαλίσει γιατί έρχεται στο 50άρικο και είναι φοβερή τιμούλα νομίζω. :)

Μήπως εννοείς 150αρικο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την δυνατότητα στειλτου email για να ρωτήσεις, λογικά θα σου λύσει την απορία.

Παντως αν τα χτυπήσεις και αντιμετωπισεις πρόβλημα, αν ο πωλητης ειναι σοβαρός θα σου κανει refund ;)

Link to comment
Share on other sites

του έστειλα και περιμένω απάντηση. αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει τελικά είναι αν ο συγκεκριμένος εκτυπωτής θέλει ν5 ή ν5.1 για για να δουλέψει ή παίζει και μετα δύο το ίδιο καλά.

Αν έχω καταλάβει σωστά του unstoppable ειναι ω5 και του dubber v5.1 ;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή πορείας.

με βλέπω να προτιμάω αυτά τα cartridges http://cgi.ebay.com/Refillable-Ink-Cartridges-for-Epson-PX700W-PX800FW-R360_W0QQitemZ370224626107QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN?hash=item56331b79bb&_trksid=p3286.m63.l1177&_trkparms=|293%3A1|294%3A50 που ειναι ν5.1 και αυτά τα μελάνια http://cgi.ebay.co.uk/3000ML-6-COLOR-BULK-REFILL-INK-FOR-EPSON-PX700-PX800_W0QQitemZ220433063893QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN?hash=item3352d59fd5&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1683|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50 τα οποία έχουν συνολικα 3000 ML και θα βγάλουν απειρες εκτυπώσεις.

βέβαια, δεν βλέπω κάποιο από τα δύο πακετα να περιλαμβάνει σύρριγες για το γέμισμα αλλά υποθέτω πως μια απλή απο φαρμακείο δεν θα έχει πρόβλημα. σωστα ;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι ίσως να στάξουν όταν πας να τα γεμίσεις.

Από ότι βλέπω δε έχουν σφουγγάρι τα δοχεία και ίσως όταν ανοίξεις

την τάπα από πάνω θα χυθεί μελάνι. Εκτός αν τα γεμίσεις πάνω στον

εκτυπωτή. Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω.

Η σύριγγα δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου τελιωσε το μαυρο για πρωτη φορα, του ειχα συμπληρωσει μελανι τις προηγουμενες μερες αλλα φυσικα δεν ειχε γινει reset. Σημερα πεταξε το warning ο εκτυπωτης, το εβγαλα το χαναεβαλα και δειχνει παλι γεματο. Παιζουν μια χαρα και τα V5e λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εκτυπωση καμιας 300 σελιδων (συνολικα πρεπει να εχει εκτυπωσει ~700 σελιδες ο εκτυπωτης) αρχισε να μου εμφανιζει μυνημα οτι δεν μπορει να καθαριστει η κεφαλη, χμμμ... και καταναλωνει τα μελανια σαν τρελο για τον συνεχη καθαρισμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα ηρθαν αυτα εδω http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350229704699&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Δεν τα εχω δοκιμασει ακομα ελπιζω να ειναι καλα

Μετα απο εκτυπωση καμιας 300 σελιδων (συνολικα πρεπει να εχει εκτυπωσει ~700 σελιδες ο εκτυπωτης) αρχισε να μου εμφανιζει μυνημα οτι δεν μπορει να καθαριστει η κεφαλη, χμμμ... και καταναλωνει τα μελανια σαν τρελο για τον συνεχη καθαρισμο!

Βρήκες τι εχει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθαν αυτα εδω http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350229704699&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Δεν τα εχω δοκιμασει ακομα ελπιζω να ειναι καλα

Βρήκες τι εχει τελικα?

Εκλεισα το αυτοματο καθαρισμα των κεφαλων για να μην το κανει, εχει βουλωσει το magenta μαλλον, περιμενω να ερθει cleaning fluid να δω αν θα διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω ένα πολυμηχάνημα Epson DX4400. Σε αυτόν τον εκτυπωτή δεν έχω βάλει ποτέ συμβατά μελάνια γιατί βασικά τυπώνω μόνο κείμενα και δεν αξίζει να πολυασχολούμαι. Προχθές μου τελειώσαν και το μαυρό και τα έγχρωμα (τα έγχρωμα βασικά δεν τά χα αλλαξει και ποτέ...) και συνέβη το εξής:

Άλλαξα τα μελάνια με αυθεντικά και ενω προφανώς έπρεπε να δείξει σε όλα γεμάτα, το μάυρο και το μπλέ δείχνουν πολύ χαμηλή στάθμη. Συγκεκριμένα στην αρχή δείξαν ψιλά και όταν πήγα να τυπώσω κάτι μου άναψε το κόκκινο λαμπάκι, κάτι μπλόκαρε και από τότε όσες φορές και να τα χω βαλοβγάλει τίποτα.... πολυ χαμηλή στάθμη!!!! άσε που το μπλέ μου τό βγαλέ και σε κάποια φάση μη συμβατό! τα άλλα δύο. μώβ και κίτρινο είναι ΟΚ.

Προφανώς κάτι έχει μπροκάρει και δεν τα resetάρει .... γιατί εντάξει δεν πιστεύω να ταν άδεια, αφού τα έδειξε μια φορά γεμάτα. Τι μπορώ να κάνω?

Πάντως και αυτές οι εταιρίες έχουν την τρέλα τους. Αν είναι να τρελαινόμαστε και με τα αυθεντικά, καλύτερα να τα γεμίζω ....! Επίσης αν υποψιαστώ ότι έτσι απλά θα πετάξω δύο μελάνια (όχι για τα φράγκα, αλλά για το γαμώτο) δεν πρόκειται να ξαναπάρω ποτέ αυθεντικά! Συριγγούλα και πάλι συριγγούλα....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα μελάνια ένα ένα κάθε φορά με τα υπολοιπα να ειναι τα παλιά.

Το αφήνεις να κάνει την διαδικασία του και μετά βάζεις και τα υπόλοιπα

ένα κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.