Jump to content



Μια βοήθεια για επιλογή τροφοδοτικού


VIL

Recommended Posts

Παίδες την βοήθειά σας για να επιλέξω ένα καλό τροφοδοτικό (όχι για cf) από 580-650 W και στην τιμή των 120-130 ευρώ :worship:

Το σύστημα:

Ε8400

4 γιγα στα 800 Η

4870 512

1 δίσκος 500

1 dvd

4 ανεμιστήρες

1 xfi

MB 5Q-ΕΜ ASUS

Με προοπτική να βάλω και άλλους 2 σκληρούς

Link to comment
Share on other sites

στο μυαλο μου μου ερχονται αυτα..

coolermaste ucp 700

coolermaster real power M700

και enermax 625

To παραδοξο ειναι οτι το pro εκανε 93Ε πριν λιγο καιρο οταν το πηρα!!Τωρα ειναι πιο ακριβο και απο το modular(modu)

(για μενα πλεον το ενερμαξ απορριπτεται σε αυτη τη τιμη.Το ειχα στα 93Ε..

Πλεον 8α επαιρνα το πρωτο στα 130 max)

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο coolermaster ucp 700 με Efficiency 87% αλλά οι 12αρες του έχουν 19 αμπέρ.

Ανεξαρτήτως τιμής ( λίγο πιό φτηνό) enermax 625 αλλά και με λιγότερο Efficiency 82 έχει όμως 25 Α στις 12άρες και σαν μάρκα λέω να το προτιμήσω τι λες?:worship:

Link to comment
Share on other sites

Nαί Ανέστη το έχω, αλλά γιατί το CoolerMaster M700 Real Power Modular? και όχι το enermax?:worship:

Το αλλο CM παραπαει σε τιμη...Δηλαδη επειδη βγαζει 87% efficiency θα το πληρώνουμε και χρυσο ? αλλωστε μεχρι τα 400-500w θα βγαζουν πανω κατω το ιδιο efficiency...

ενω το 700αρι το modu ειναι αυτο που συμφέρει σε τιμη/αποδοση

Καλα για το Enermax δεν το συζητώ...Καλη η κυρια αλλα οχι να μας παρει και τα σώβρακα :p

Ακου εκει 625αρακι 110 ευρω+

Ασε που το Πλαισιο παιζει λιγο με τις τιμες τελευταια και μια τις κατεβαζει και μια τις ανεβαζει...

Θα προτεινα να περιμενεις καμια βδομαδουλα μπας και γινει καμια αλλαγη..και κανεις καμια αγορα τοτε ;)

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο (και τα τρια δλδ) ειναι εξισου καλα.Σιγουρα σε καποιες λεπτομερειες καποιο υπερτερει και καποιο οχι αλλα πιστευω οτι πλεον διυλιζουμε τον κωνωπα.

Απλα στα 93Ε το 625 pro δεν παιζοταν (για μενα) και το προτιμησα.

Η διαφορα στο efficiency δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο αφηνεις να φανει...(87 με 82) αλλα οπως και να χει υπερεχει το ucp σε αυτο το τομεα.

Ουσιαστικα το 82 το εχει το ενερμαξ σε αρκετα μεγαλο load...που δυσκολα 8α φτασεις εκει.Σε μικρα και μεσαια load παιζει καπου στα 85

http://www.80plus.org/manu/psu/psu_reports/SP336_COOLER%20MASTER_RS-700-AAAA-A3_700W_Report.pdf

http://www.80plus.org/manu/psu/psu_reports/SP30_1_ENERMAX_EPR625AWT_625W_Report.pdf

Oποιο και να παρεις 8α σε καλυψει..Δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα με τον περιορισμο 19Αμπ ανα 12-rail.(δεν ξερω και κατα ποσο ισχυει)

Υ.Γ

Σε λιγα λεφτα (90) παιζει και το thermaltake toughpower 650w Qfan.

Λογικα 8α σε χαλασει η μαρκα ..αλλα σε review του jonnyguru ειχε παει αρκετα καλα.

http://www.80plus.org/manu/psu/psu_reports/SP470_THERMALTAKE_TOUGHPOWER%20QFAN%20650%20A_650W_Report.pdf

Αν δεν ειχες εξαρχης προβλημα να δωσεις 130Ε για psu ....παρε το ucp.(η αποψη μου)

(οχι οτι 8α σου κακοπεσει και το ενερμαξ)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ τελικά μάλλον θα πάω στο coolermaste ucp 700 το μόνο που με κάνει να το σκέπτομαι είναι οι 12αρες του που είναι 19Α ενώ του ένερμαξ είναι 25Α τι λέτε για αυτό?:worship:

Link to comment
Share on other sites

Δες και το PC Power & Cooling 750W Silencer Black (seasonic). Φαίνεται πολύ καλό, την περίοδο που το χρησημοποίησα ήταν σταθερότατο με μεγάλο load, δεν το παραζόρισα βέβαια αλλά σε πελάτες που το εχω δώσει λένε τα καλύτερα :)

Και το ucp βέβαια δεν μασάει ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.