Jump to content



Q9650 Official Thread!


Strategos

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

ναι για αερα ειναι πολυ το ρευμα! αλλα δεν εχω για καθε μερα αυτο το setup παντος το συγκεκριμενο θελει αυτο το ρευματακι και με οτι αλλο και να δοκιμασα ποιο κατω το RAMPAGE δεν επερνε μπροστα! για καθε μερα εχω το παρακατω setup με νορμαλ θερμοκρασια παντου.

CPU VOLTAGE 1.43126

CPU PLL VOLTAGE 1.63031

FSB TERMINATION VOLTAGE 1.41

CPU GTLref (0) +60

CPU GTLref (1) +60

CPU GTLref (2) +60

CPU GTLref (3) +60

NB GTLref +70

NORTH BRIDGE VOLTAGE 1.72

DRAM VOLTAGE 1.9

SOUTH BRIDGE VOLTAGE 1.55

SOUTH BRIDGE VOLTAGE 1.1

NB DDRVref AUTO

CPU SPREAD SPECTRUM DISABLED

PCIE SPREAD SPECTRUM DISABLED

FSB STRAP TO NORTHBRIDGE 200

DRAM COMAND RATE 1N

CAS 7

RAS TO CAS 6

PRE 5

ACT 11

CPU RATIO SETTING x9

με καλη ροη του αερα στο κουτι και με μια μικρη βελτιωση στην ψηκτρα του cpu εχεις καλητερα αποτελεσματα στις θερμοκρασιες.

τελος θα ελεγα οτι αν καποιος βασιζοταν το συστημα του σε Q9χχχ το mobo αυτο δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη και ο Q9550 C1 που εχω ακομα, αλλα στο κουτι πηγαινε ανετα στα 501χ8,5 αλλα καθολου μα καθολου σταθερος.450χ8,5 και μεχρι εκι! δηλαδη χ48 και Q δεν πανε μαζι!

Link to comment
Share on other sites

cpuzk.th.jpg

σταθερά με P5E

Θερμοκρασίες idle (μετά την τοποθέτηση true black) 50-44-47-45 , και load στους 70~ , σε παιχνίδι cod4 δεν περνάει τους 65.

Υ.Γ. Τελικά είναι πάρα πολύ καλή ψήκτρα η true black.

Edit: έχω κάνει και pencil mod και δεν υπάρχει πλέον καθόλου πτώση .

Link to comment
Share on other sites

αν στη true black βαλεις 2 fan και γιαλισεις επιφανεια ψηκτρας,επεξεργαστη τοτε θα εχεις το maxim της αεροψυξης και ναι για μενα η true black μαζι με τη THERMALRIGHT 120 EXTREME που ειναι το ιδιο πραγμα ειναι οι κορυφαιες αεροψυκτρες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω την Τrue black εχω την ZALMAN CNPS9700 NT LED και να το αποτελεσμα.

παραξενο το cpuz διχνει 450χ9 και το core temp 449x6 εχουν μεγαλη διαφωρα το 6 με το 9 σε ρευμα που μεταφραζετε σε πτωση της θερμοκρασιας. τεσπα! με 504χ8 εγω πηγα μεχρι 91 βαθμους και μονο με intelBurn test το PRIME ειναι πολυ ελαφρυ για το cpu μιλαμε παντα για θερμ.πηρυνα παρωμοιος και τωρα που ειμαι στα 467χ9 το ιδιο. Αν θες να συγκρινεις βαλε τις ιδιες ριθμυσεις και τρεξε intelBurn test τα υπολιπα ειναι 0% λιπαρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cpuzk.th.jpg

σταθερά με P5E

Θερμοκρασίες idle (μετά την τοποθέτηση true black) 50-44-47-45 , και load στους 70~ , σε παιχνίδι cod4 δεν περνάει τους 65.

Υ.Γ. Τελικά είναι πάρα πολύ καλή ψήκτρα η true black.

Edit: έχω κάνει και pencil mod και δεν υπάρχει πλέον καθόλου πτώση .

Φιλαρακο πως κανεις το pencil mod? Πηρα και εγω τον QX9650 , αλλα η P5E κανεi τα δικα της. Αναγκαζομαι να δινω 1.45 ρευμα απο bios, ομως idl real ειναι 1.40 και full 2 cores 1.36 και full 4 cores (2 orthos) 1.33!!!! Εχω πτωση πανω απο 0,1!!!!

Παιδια θελω καποιος να μου πει αναλύτικα πως θα κανω pencil mod!!

Για πες μου φιλαρακο και τις αλλες σου ρυθμισεις στο p5e σου

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=48814

μην κανεις το mod...

edit:

δες και εδω

http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=313529

το μονο που χρειαζεσαι ειναι το afudos es και ενα bios απο formula/rampage (κατεβασε απο την asus το τελευταιο...)

Link to comment
Share on other sites

QΧ9650 C0 vid 1.22 κατι δεν θυμαμαι...

CPU RATIO SETTING x9.5

FSB 400

CPU -> 3800 MHZ

RAM -> 1066 MHZ

CPU VOLTAGE 1.32

CPU PLL VOLTAGE 1.56

FSB TERMINATION VOLTAGE 1.20

NORTH BRIDGE VOLTAGE 1.55

DRAM VOLTAGE 2.1

SOUTH BRIDGE VOLTAGE 1.1

CPU SPREAD SPECTRUM DISABLED

FSB STRAP TO NORTHBRIDGE 400

Εκανα το pencil mod το οποιο ειναι πανευκολο και ειχε μεγαλη επιτυχια! Ρουθουνι δεν κουνιεται το voltage!

Λοιπον στα 4,0 ghz (10χ400) του σκαω και 1.425 ρευμα αλλα σταθερος δεν ειναι, εχω error στο Orthos μετα απο λιγο!

Τι να κανω? Ειναι δυνατον να εχει τα 3.8 με 1.32 και να μην εχει τα 4,0ghz με 1.42????

Στο μεταξυ βλεπω ατομα να εχουν vnb 1.25 -1.35 εμενα με τετοια volt στο NB ουτε για αστειο....Ασταθες πολυ! Με 1.55 βραχος! Θερμοκρασια NB ειναι κατω απο 40 βαθμους!

Link to comment
Share on other sites

juniorako δεν με βοηθας :unsure: !!! Κατι αλλο να δοκιμασω?

Όταν είχα τον qx9650 με rampage formula ήμουν στα 3800 (400x9.5) για κάθε μέρα. Και το είχα στο 1.25v το ΝΒ, μάλλον το X38 δεν σταθεροποιείται στο 1.25-1.30 αλλά μου φαίνεται υπερβολικό το 1.55v για 400fsb. Αν είσαι βέβαια με 4x1gb και όχι με 2x2gb το κουράζεις έτσι κ αλλιώς περισσότερο το ΝΒ. Δοκίμασε να τρέξεις λίγο τις μνήμες σου στα 800 (1:1) ~ 1.80v για να το διευκολύνεις λίγο.

Για να κατεβάσεις λίγο το vCore δώσε λίγο ρεύμα στο VTT (fsb termination voltage), παίξε από 1.20-1.30v

Για το vcore τα περισσότερα co/c1 κομμάτια θέλουν κοντά στο 1.40v για τα 4ghz και ~ 1.28-1.30 για τα 3.8ghz. Και εννοείται ότι για καθημερινή χρήση ένας q9650 e0 έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά αφού οι περισσότεροι παίζουν τα 450x9 με ~ 1.30v

Δες και τις ρυθμίσεις του πρώτου post σε αυτό το θέμα, μπορεί είναι κοντά σε αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.