Jump to content



Εφτασε το ATI Crossfire Extension 1.0!


psolord

Recommended Posts

Έκανε την εμφάνιση του το ATI Crossfire Extension 1.0! Τι είναι αυτό? Έλα ντε?:p

Λοιπόν είναι ένα προγραμματάκι που επιβάλει με το ζόρι, την χρήση ATI MultiGPU σε εφαρμογές που δεν το υποστηρίζουν ή μάλλον καλύτερα σε εφαρμογές που δεν έχει ενημερωθεί για αυτές ο driver.

Ένα παράδειγμα.

Παρακάτω θα βρείτε ένα βίντεο απο το demo του FEAR 2 που είχα ανέβασει πριν μερικές μέρες.

ATI 4870X2 Q9550@4.1GHz FEAR 2 DEMO 1920X1080 4XAA 16XAF

Όπως είχα διαπιστώσει τότε δεν είχα τρομερή διαφορά στην 4870Χ2 σε σχέση με την 4850. Για πάμε να το δούμε τώρα και με τη βοήθεια αυτού του utility...

Δεν είναι κακό για να βολευτούμε μέχρι να βγεί hotfix ή ο επόμενος driver,ε? (ή μέχρι να αποφασίσει η ΑΤΙ να μας αφήνει να φτιάχνουμε δικά μας προφιλ) :)

Το πρόγραμμα το κατασκεύασε ο administrator του Epichardware και μπορείτε να το κατεβάσετε απο το Geeks3D!;)

PS Σε προγράμματα που έχουν ήδη Crossfire profile έχει ακριβώς την ανάποδη λειτουργία. Τα κάνει και σέρνονται! Για αυτό προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς η δυνατότητα θα ενσωματωθεί στους 9.2!

To hotfix υπάρχει από τους 8.12 (δεν ξέρω αν τον έχεις κοιτάξει)

Εμμμ...ποιο hotfix? Αναφέρεσαι στο multicore CPU για το DX10? Άλλο πράγμα είναι αυτό που έγραψα!

Τώρα αν εννοείς οτι θα δώσει δυνατότητα για Custom profiles η ΑΤΙ στον 9.2, μακάρι!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και η έκδοση 1.1!

Βασικά τώρα είδα πιο καθαρά τι κάνει το πρόγραμμα. Απλά μετονομάζει το .exe ανάλογα με το Profile που έχουμε επιλέξει. ΠΧ στο παράδειγμα του FEAR 2 κάνει το .exe Crysis.exe και το τρέχει!

Σιγά την τεχνολογία θα μου πείτε. Φυσικά δεν είναι τίποτα μαγικό. Αλλά έχει επιλογή για πολλά Profiles τα οποία σίγουρα θα φανούν χρήσιμα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

το μετονομαζει στη μνημη η οντως δηλαδη ; (δλδ αν πατησεις alt + tab θα το δεις renamed ?

επισης χωρις αυτο , αν το κανεις manual rename ,θα δουλεψει παλι ; χωρις τη χρηση του προγραμματος δλδ

Link to comment
Share on other sites

το μετονομαζει στη μνημη η οντως δηλαδη ; (δλδ αν πατησεις alt + tab θα το δεις renamed ?

επισης χωρις αυτο , αν το κανεις manual rename ,θα δουλεψει παλι ; χωρις τη χρηση του προγραμματος δλδ

Φτιάχνει αρχείο στο δίσκο και το τρέχει!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, κανει rename το exe της εφαρμογης προσωρινα,πχ μετονομαζει το fallout3.exe σε devilmaycry4.exe ετσι ωστε να ξεγελαστουν οι drivers και να ενεργοποιηθει το crossfire, σωστα ? Αν ναι σιγα τα ωα το κανω και μονος μου :p btw υπαρχει κανας τροπος να λειτουργησει crossfire με το catalyst AI off ? ( στο quake wars πχ μου προκαλει σοβαρα προβληματα ) οχι πως εχω 2η 4850 απλα ειμαι περιεργος

Link to comment
Share on other sites

στο fear 2 παιζει τζαμι χωρις το extension..αν εχεις βαλει τους 9.2

προβληματακι εκανε στο necrovision με τους 4gpu επιανε 100-140 κ μετα σε κατι σκηνες επεφτε στα 30-40...εκεί εβαλα το extension με crysis.exe κ απλα πεταξε το παιχνιδακι..:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.