Jump to content



Τοποθέτηση τηλεόρασή σε ξύλινο πάνελ.


Qlim4X

Recommended Posts

καλησπέρα λαμπιτες.

μιας και αγόρασα αυτή την κατασκευή http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/S79824315 για το σαλόνι διαπίστωσα ότι η τηλεόρασή μου δεν χωράει γιατί έχει ψήλη βάση.

η τηλεόρασή μου είναι η LG 42G5000. ξέρει κάνεις αν έχει vesa υποδοχή? επίσης μπορείτε να προτείνετε καμιά φτηνή βάση?

Link to comment
Share on other sites

στα specifications εδώ http://uk.lge.com/products/model/detail/lcdtv_42lg5000.jhtml#

λέει VESA Dimensions 200 x 200...άρα πιθανόν κάτι τέτοιο να σε εξυπηρετούσε http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.565758...στο βιβλιαράκι που έχουν μαζί δεν αναφέρει τίποτα?

α και το μοντέλο είναι το 42LG5000 ή το 42PG5000???αυτά που λέω είναι για το 42LG5000.

Link to comment
Share on other sites

έχεις να πρωτινής καμία λύση η καμία πιο κοντή βάση για την τηλεόραση? αν ενισχύσω με μεταλίκι πλάκα από πίσω η με άλλο ένα κομμάτι ξύλο?

είναι κρίμα να μην μπει ωραία στην θέση της. και να εξέχει σαν παλούκι

ps. περιμένω pm για να κανονίσουμε οκζ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, εδώ τις βάσεις τις βάζουν στον τοίχο με κάτι γαϊδουρόβιδες και πάλι τις φοβάσαι, στο ξύλο πας να την βάλεις?

Κατεμέ, δεν θα προσπαθούσα καν, λογικά όμως γίνεται με καμιά ταλιμπανιά.

Link to comment
Share on other sites

η λαλακια είναι ότι έψαχνα ώρες να βρω ένα έπιπλο για την tv και τελικά κατέληξα σε αυτό γιατί τα αλλά δεν είχαν πλάτη η δεν χώραγε το htpc η ήταν ψευτοκατασκευη και τελικά την πατάω στο ύψος της tv και αυτό για 3 πόντους.

εντομεταξη στο ΙΚΕΑ είδα σε πιο απλά πάνελ να βαζουνε 37αρες οπότε λέω παίζει να γίνετε και σε αυτό που πήρα που είναι καλύτερο κατασκευαστικά. και στο κάτω κάτω η tv δεν είναι καν 20 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπανε και δες αν μπορεις απο πισω απο το επιπλο αν εχουν καμια μεταλικη βαση για κοντρα στις βιδες (για να μην πιεζεται το επιπλο σε μικρη επιφανεια και σπασει/λυγιζει)

Στην τελικη βγαζεις το ραφι που ειναι απο πανω (ή εστω το πας πιο πανω)..

^^με προλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

είναι όλο σετ δεμένο βιβλιοθικες ράφια πάνελ έπιπλο.

παντός αν βάλω 8 βίδες θα μοιραστεί περίπου 2κιλα ανά βίδα. αλλά ο ξύλο πως θα συμπεριφερθεί δεν ξέρω...

παντός στο ΙΚΕΑ φενοτανε οκ με την TV αλλα μιλάμε για 5 κιλά ελαυριτερη.

λες να στυλό κάνα μήνυμα στο ΙΚΕΑ να δω τι θα μου πούνε?

any one else? any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπανε και δες αν μπορεις απο πισω απο το επιπλο αν εχουν καμια μεταλικη βαση για κοντρα στις βιδες (για να μην πιεζεται το επιπλο σε μικρη επιφανεια και σπασει/λυγιζει)

Στην τελικη βγαζεις το ραφι που ειναι απο πανω (ή εστω το πας πιο πανω)..

^^με προλαβαν...

δεν θυμαμε αν είχε αλλά θα κοιτάξω όταν ξανά πάω. το πολύ πλου πάω να μου φτιάξουνε μια αν αυτό είναι το πρόβλημα μου. η να βρω καμιά βάση που να ερχετε έτσι για ξύλο

Γιατι δεν τρυπας το επιπλο και να βιδωσεις την βαση στον τοιχο κατευθειαν?

και αν θέλω να μετακινήσω το έπιπλο?

δεν μου αρέσει αυτή η λύση. δεν μου κάθετε καθόλου καλά.

Link to comment
Share on other sites

........

και αν θέλω να μετακινήσω το έπιπλο?

δεν μου αρέσει αυτή η λύση. δεν μου κάθετε καθόλου καλά.

Αφαιρεις την τηλεοραση και το μετακινεις, προφανως δεν ειναι η καλυτερη δυνατη λυση αλλα βαση που να κανει εγγυημενα για ξυλο δεν πιστευω να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.