Jump to content



RAID-0 HELP!!!


Recommended Posts

λοιπόν...μόλις πήρα 2χ300gb velochiraptors...θέλω βοήθεια.....

λοιπόν έχω 2χ500gb seagate +1x80gb wd και τους 2velochi....

αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω στους velochi vista+προγράμματα και να πηγαίνουν πολύ γρήγορα...οπότε θα πάω σε raid-0...το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα πως γίνεται..μία φορά που πήγα να το κάνω το dvd-rw(sata) πάταγα να βγεί και ανοιγω-κλεινε πολύ γρήγορα...+το λαμπάκι που έδειχνε τους σκληρούς αναβόσβινε όλη την ώρα πολύ γρήγορα...

Έχω ακούσει πως άμα κάνω ένα μικρό partition στους velochi όταν είναι σε raid-0 και βάλω εκεί τα vista θα πηγαίνουν ακόμα πιο γρήγορα...Μπορείτε να με βοηθήσετε πολύ αναλυτικά και βημα βήμα τι να κάνω...

α! και τους 2χ500gb seagate θέλω να κάνω raid-0 αλλά ας ξεκινίσουμε με τους raptores...(το manual της mobo δεν με βοήθησε....)

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα.. στο cluster size ή κάπως έτσι τι τιμή βάζω???Εγώ το είχα 128Kb όπως το είχε...

Μετά αφού έφτιαχνα αυτό φόρτωνε το dvd των vista...πάει στην οθόνη που έχει τους σκληρούς δίσκους και μου έχει έναν δίσκο περίπου 600gb(είναι οι raptores που μπήκαν raid..) επιλέγω την συσκευή και πατάω Load drivers για να διαλέξω τους driver της mobo για το raid..αφού τους διαλέξω φορτώνει λίγο μία μπάρα από κάτω σαν να κάνει scan και με πάει πάλι εκεί που διαλέγω δίσκο..διαλέγω τον raptor-s που είναι σε raid-0 και πατάω next..Εκεί είναι το πρόβλημα..μου λέει: WINDOWS COULD NOT DETERMINE IF THIS COMPUTER CONTAINS A VALID SYSTEM VOLUME.... και με βάζει να κάνω τα πάντα όλα από την αρχή..ξανά setup των vista...Τί κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν έβαλες σωστούς drivers. Σίγουρα ήταν οι σωστοί; Εγώ τους έχω συνήθως σε ένα USB stick από πριν συνδεδεμένο και τους βρίσκουν μόνα τους τα vista στο setup.

Link to comment
Share on other sites

την όλη ιστορία μου την έκανε το usb stick...το έβγαλα και έβαλα τους drivers σε floppy..(ναι έχω και τέτοιο απο τον ΄β παγκόσμιο..:p) και τώρα έχω τους 2 velociraptors 300Gb σε raid-0... με ένα partition 58gb και τα υπόλοιπα 500Gb free..αλλά βλέπω πολύ down την απόδοση...

αυτό με vista 32bit...

44179236.jpg

w1280.png

και αυτό με vista 32bit sp1..

vistasp12bench.jpg

w1280.png

είναι 2χ300gb velociraptors σε raid-0 με ένα partition 60gb για vista+drivers...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει matrix storage manager μαζί με τα inf update? Μου είχε βελτιώσει λίγο τους χρόνους εμένα.

Οχι απλα δεν εχει κανει volume 58gb..

Στο hdtune του ειναι 600gb συνολο :fun:

Γιαυτο τα νουμερα ειναι ''χαλια''

Να ενα δικο μου με 118gb volume για os:fun:

Untitled-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

έμ και πως το κάνω αυτό???Έβαλα τους δίσκους σε raid-0 μετά απο 558gb σύνολο έκανα ένα partition στην οθόνη setup των vista και πέρασα τα vista στα 58gb...και το άλλο free...πως αλλιώς να το κάνω???

Link to comment
Share on other sites

έμ και πως το κάνω αυτό???Έβαλα τους δίσκους σε raid-0 μετά απο 558gb σύνολο έκανα ένα partition στην οθόνη setup των vista και πέρασα τα vista στα 58gb...και το άλλο free...πως αλλιώς να το κάνω???

Και εγω για να το καταλαβω επριξα διαφορα ατομα για να καταλαβω :jester:

Οταν κανεις το raid0 απο το raid manager επιλεγεις ποσα gb θες να κανεις το σημειο που θες για OS και τα υπολοιπα τα κανεις raid1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο τρόποι το ίδιο αποτέλεσμα έχουν. Απλά στον πρώτο τρόπο με το partition δε μπορείς να δεις τη μέτρηση, μιας και σου μετράει όλο το volume το HD Tach.

Και εγω για να το καταλαβω επριξα διαφορα ατομα για να καταλαβω :jester:

Οταν κανεις το raid0 απο το raid manager επιλεγεις ποσα gb θες να κανεις το σημειο που θες για OS και τα υπολοιπα τα κανεις raid1 ;)

Γιατί 1 ; Μπορεί να θέλει 0 :p

Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα θα επιλέξω τους δίσκους 2 φορές..μία με 58gb και μία με τα άλλα 500gb... με το πρόγραμμα της Mobo στο ctrl+I..??? έτσι?και θα έχει καλύτερες ταχύτητες???Λέω να πάρω και έναν ssd ocz 32gb...ή για vista ή για games..θα δώ..τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 1 ; Μπορεί να θέλει 0 :p

Εγω για σπαστο μιλαω...:happy:

από ότι κατάλαβα θα επιλέξω τους δίσκους 2 φορές..μία με 58gb και μία με τα άλλα 500gb... με το πρόγραμμα της Mobo στο ctrl+I..??? έτσι?και θα έχει καλύτερες ταχύτητες???Λέω να πάρω και έναν ssd ocz 32gb...ή για vista ή για games..θα δώ..τι λέτε??

Στον manager της mobo (ctrl+I) θα κανεις 2 volume..ενα raid0 που θα επιλεψεις ποσα gb θες για λειτουργικο..και τα υπολοιπα καντα raid1(προσωπικη γνωμη) ωστε τα αρχεια που θα βαλεις στο 2ο volume να σωθουν αν τα κλαταρει ο 1ας δισκος... :yes2:

Οποτε θα πρεπει να ξαναπερασεις windows..:computer:

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφέρουν τα πράγματα που θα είναι στους raptores γιατί απλά θα είναι μόνο για Games....έχω άλλους 2 500Gb seagate για save...άρα κάνω 2 partitions riad-0???α! defragment κάνουμε στο raid-0??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εβαλα 4 δισκους samsung 1tb f1 σε raid 0 και αφου εφτιξα ενα 200 αρη παρτιτιον για την εγκατασταση πατησα απλαι και εβγαλε error(failed to create a new partition on the selected unused space error 0x80070057)ξερει μηπως καποιος τι συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

συμβατότητα ή ασυμβατότητα????Νομίζω πως όλοι οι δίσκοι μπαίνουν σε raid....δεν νομίζω να μην μπορεί να βάλει 4 δίσκους 1tb σε raid... Απλά φόρμαρε τους δίσκους πριν τους κάνεις raid...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.