Jump to content



RAID-0 HELP!!!


Recommended Posts

??

Που δεν μπορεί να κάνει raid με 4....και κάνει με 2... Είναι λίγο κουλό...1η φορά το ακούω...Αλλά θα μου πείς ..εμένα κάνουν raid οι 2 που θέλω και μετά το dvd-rw το πατάω να ανοίξει και κλείνει αμέσος...και άμα έχει μέσα και dvd-cd το διαβάζει full speed ασταμάτητα....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
ας ξαναγυρισω σε ενα παλιο θεμα...μου εχει μεινει ακομα η απορια γιατι δεν καταφερα να βαλω 4 samsunh 1 tb σε raid0....ξερει κανεις αν εχει περιορισμο στα tb το raid0?

Βάζωντας τα δεδομένα μας σε raid-0 array με 2 δίσκους διπλασιάζουμε την πιθανοτητα να τα χάσουμε σε περίπτωση που ο ένας εκ των δύο δίσκων δίσκων αποδημίσει εις τόπον χλωερόν... :giveup:

Βάζωντας τα σε 4 :-O παίζουμε πλεόν ρωσική ρουλέτα με γεμάτο εξάσφαιρο...

Κάποια πράματα απλά δεν έχουν νόημα να γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 2πλό RAID0 νομίζω κυνηγάς χίμαιρες. Το μεγάλο όφελος το έχεις πάρει. Κάνε καλύτερα RAID0+1 (ή μήπως λέγεται RAID10 ?) με 4 δίσκους και 2 ΤΒ συνολική χωρητικότητα που όμως είναι γρήγορα λόγο RAID0 και ασφαλή από αστοχία ενός δίσκου λόγο RAID1. Τώρα αν είσαι τύπος που κάνει φορμάτ κάθε 3 και λίγο και μπορείς να παλέψεις με back-up το θέμα ασφάλεια, ίσως και το 0+1 να είναι too much...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.