Jump to content



Overclockability στις DDR3 (?)


SlotKiller

Recommended Posts

Μιας και δεν εχω εμπειρια απο DDR3 και θελω να επιλεξω μνημες για μια giga 790FXT-UD5 και εναν 720ΒΕ, θα θελα να μου πειτε τι να περιμενω απο o/c στις μνημες "του κιλου" 1333 και 1600.

Απ οτι ειδα η διαφορα στην τιμη ειναι πολυ μεγαλη. 15€/gb για 1333 και 35€/gb για 1600!

Τι λετε να παρω?

λεω τον πρωτο καιρο να βολευτω με 2χ1 και αργοτερα το κανω 2χ2!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, αλλά οι δικιές μου οι Corsair Dominator 1600 πάνω από 1700 δεν πολύ πάνε*.

Αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα ότι πιο φθηνό (με τα ίδια timmings και συχνότητα)

*με ρεύμα 1,66. Παραπάνω με τον ι7 φοβάμαι να δώσω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τις 1333αρες(Corsair) της είδα μέχρι 1550-+ και cl7 οπώτε... κάτι είναι αν το δείς και απο πλευράς κόστους...

Ναι κάτι τέτοιο είχα δει κ από τον webmaster στην oktabit, με kingston μνήμες (ούτε ψύκτρες πάνω ούτε τπτ)

Link to comment
Share on other sites

1550 δλδ... μαλιστα.

ο 720 ειναι ξεκλειδωτος, δε θα με κοψουν οι μνημες, απλα θελω οσο πιο πανω γινεται να ανεβω...

Για τις 1600 του κιλου εχουμε καμια εμπειρια?

edit: Αυτες φαινοντε καλες 1333 http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1208470

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδια υποτίθεται οτι ειναι στα 1600 (1800oc) αλλά πάνω απο 1250 δεν πάνε.. πολύ περισσότερο απο οταν αλλαξα επεξεργαστη

Ποιο bios εχεις? ανεβασε το fsb ,κατεβασ ετο multi και θα παιξουν κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αυριο θα δοκιμασει την 790fxt ο χρηστος απ την oktabit με kingston 1333 του κιλου, οποτε θα μας φυγει η αχικη απορια...

αν και θεωρω οτι οι adata που ποσταρα πιο πανω εινα ανωτερες... αλλα δε πειραζει!

αν πανε στα 1600 δε βλεπω να αξιζει η διαφορα των 1600 κιτς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.