Jump to content



Ερώτηση για σύνδεση PC με TV LCD


Aligator21

Recommended Posts

Έχω 2 απορίες στο μυαλό μου και πριν πράξω θα ήθελα τις απόψεις σας στο εάν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...

Έχω στην κατοχή μου μια Samsung LCD TV 40" στην οποία αυτή την στιγμή είναι συνδεδεμένο το desktop μου μέσο θύρας HDMI (HDMI 2).

Απορίες :

  1. Μπορώ ενώ είναι συνδεδεμένο το desktop στην HDMI 2 να συνδέσω στην DSUB θύρα έναν ακόμα υπολογιστή; (πχ Laptop). Θα μπορούν να παίζουν και τα 2 χωρίς κάποιο conflict (από άποψη TV) και απλά να επιλέγω το Source από το τηλεκοντρόλ της TV;
  2. Μπορώ να έχω το Desktop μου συνδεδεμένο στην HDMI 2 αλλά ΚΑΙ στην DSUB θύρα της TV ταυτόχρονα και να επιλέγω πάλι το source από το τηλεκοντρόλ; Σε αυτή την περίπτωση εάν δεν τρώει φρίκες η TV θα τρώει φρίκες το PC;;;

Για το 1ο ΟΚ είναι λογικό να θέλει να το κάνει κάποιος.

Για το 2ο είναι για δικούς μου λόγους που θα με βοηθήσουν σε κάτι.

Παρακαλώ τα φώτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω και το ενα και το δυο ειναι το ιδιο πραγμα και γινεται πανευκολα ΑΛΛΑ νομιζω οτι οι περισσοτερες LCD εχουν περιορισμο στην αναλυση που μπορουν να ανεβασουν μεσω DSUB ενω στο HDMI δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος .

Link to comment
Share on other sites

Το 1 & 2 ίσως σου μοιάζουν ίδια από άποψη θέματος TV αλλά από άποψη PC δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο. Φοβάμαι μην φάει καμιά φρίκη το PC έχοντας συνδεδεμένο και τις 2 εξόδους της κάρτας γραφικών.

Όσο για την ανάλυση το γνωρίζω και δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 απορίες στο μυαλό μου και πριν πράξω θα ήθελα τις απόψεις σας στο εάν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...

Έχω στην κατοχή μου μια Samsung LCD TV 40" στην οποία αυτή την στιγμή είναι συνδεδεμένο το desktop μου μέσο θύρας HDMI (HDMI 2).

Απορίες :

  1. Μπορώ ενώ είναι συνδεδεμένο το desktop στην HDMI 2 να συνδέσω στην DSUB θύρα έναν ακόμα υπολογιστή; (πχ Laptop). Θα μπορούν να παίζουν και τα 2 χωρίς κάποιο conflict (από άποψη TV) και απλά να επιλέγω το Source από το τηλεκοντρόλ της TV;
  2. Μπορώ να έχω το Desktop μου συνδεδεμένο στην HDMI 2 αλλά ΚΑΙ στην DSUB θύρα της TV ταυτόχρονα και να επιλέγω πάλι το source από το τηλεκοντρόλ; Σε αυτή την περίπτωση εάν δεν τρώει φρίκες η TV θα τρώει φρίκες το PC;;;

Για το 1ο ΟΚ είναι λογικό να θέλει να το κάνει κάποιος.

Για το 2ο είναι για δικούς μου λόγους που θα με βοηθήσουν σε κάτι.

Παρακαλώ τα φώτα σας :)

Το δεύτερο το έχω κάνει εγώ, απλά δεν θα έχεις ήχο από τη DSUB...

Το πρώτο λογικά θα γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο το έχω κάνει εγώ, απλά δεν θα έχεις ήχο από τη DSUB...

Το πρώτο λογικά θα γίνεται...

ιχχχ μην μου λες τέτοια! :(

Για αυτό τον σκοπό το ήθελα περισσότερο! :(

Επειδή αυτή την στιγμή το desktop είναι συνδεδεμένο με οπτική ίνα σε έναν 6.1 τελικό ενισχυτή και ήθελα να το συνδέσω με Dsub και καρφάκι για τον ήχο για να μην χρησιμοποιώ συνέχεια τον ενισχυτή.

Δηλαδή εάν έχεις συνδεδεμένο με HDMI δεν θα έχεις ήχο από το sound Input (καρφάκι δίπλα από D-Sub);

Πωπω... φρίκη!

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο σιγουρα γινεται...για το δευτερο εφοσον λεει ο φιλος απο πανω οτι το εχει κανει τοτε και αυτο κλειδωνει.

Τωρα οσο αφορα τον ηχο εφοσον το εχεις συνδεσει με το dsub δεν μπορεις να παρεις ηχο με το ιδιο τροπο που παιρνεις απο το hdmi. Απλα οταν θα γυρνας στο dsub την εικονα μεσα απο τα Window να στελνει ηχο απο το line out.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα... παρεξήγηση δεν είπα αυτό.

Εγώ έχω συνδέσει το PC με τη SAMSUNG της υπογραφής μου με HDMI καλώδιο (εικόνα & ήχος στη TV) αλλά και με D-Sub απλά στη δεύτερη περίπτωση αν θέλω ήχο τον παίρνω από τα ηχεία Logitech X-230 (back panel) ή από ακουστικά (front panel).

Επίσης έχω συνδέσει το PS3 σε άλλη θύρα με HDMI καλώδιο και ήχο από τα Logitech X-230.

Τέλος εάν το έχεις συνδεδεμένο με HDMI θα μπορείς να έχεις ήχο από το sound Input (καρφάκι δίπλα από D-Sub); Τουλάχιστον με την Asus P5Q...

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα στη προσπάθειά μου να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Τα πράγματα μέχρι στιγμής έχουν ως εξής :

To Desktop είναι συνδεδεμένο στην TV μέσο HDMI, δυστυχώς η κάρτα γραφικών μου δεν μπορεί να στείλει και τον ήχο μαζί (8500GT), έτσι μέσο οπτικής ίνας συνδέετε η κάρτα ήχου με τον τελικό ενισχυτή.

Δοκίμασα να συνδέσω και το καρφάκι στην είσοδο δίπλα από την D-Sub αλλά δεν βγάζει ήχο, προφανώς προϋποθέτει η σύνδεση με D-Sub να είναι ενεργή; Δεν ξέρω.

Άρα αυτό που θέλω να κάνω για το 2ο (μιας και για το 1ο δεν υπάρχει πρόβλημα) είναι το Desktop να είναι συνδεδεμένο και με HDMI και με D-Sub +το καρφάκι στο input.

Αυτό που θέλω είναι για την 2η περίπτωση εφόσον θα είναι συνδεδεμένο το PC και με HDMI & D-Sub, γυρνώντας το mode της TV σε D-Sub να παίρνω και ήχο.

Άρα καταλήγουμε στο μιας και δεν παίζει πρόβλημα να υπάρχουν και οι 2 συνδέσεις, να δοκιμάσω να δω τι θα γίνει :D

Link to comment
Share on other sites

To Desktop είναι συνδεδεμένο στην TV μέσο HDMI, δυστυχώς η κάρτα γραφικών μου δεν μπορεί να στείλει και τον ήχο μαζί (8500GT), έτσι μέσο οπτικής ίνας συνδέετε η κάρτα ήχου με τον τελικό ενισχυτή.

Αυτό είναι σίγουρο; Το έχεις τσεκάρει; Έχεις από το audio setup να κάνεις χρήση HDMI audio αντί για digital ή analog;

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1290278

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω είναι για την 2η περίπτωση εφόσον θα είναι συνδεδεμένο το PC και με HDMI & D-Sub, γυρνώντας το mode της TV σε D-Sub να παίρνω και ήχο.

Δεν γινεται αυτο..διοτι ταυτοχρονα πρεπει να λες στην καρτα ηχου να στέλνει το ηχο στη εξοδο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο; Το έχεις τσεκάρει; Έχεις από το audio setup να κάνεις χρήση HDMI audio αντί για digital ή analog;

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1290278

Άμα σου πω οτι δεν κατάλαβα το τι πρέπει να κάνω; θα με θεωρήσεις χαζό;

Δεν γινεται αυτο..διοτι ταυτοχρονα πρεπει να λες στην καρτα ηχου να στέλνει το ηχο στη εξοδο που θες.

σίγουρο αυτό; γιατί έχω την εντύπωση πως μπορεί η κάρτα να στέλνει τον ήχο. αλλά και έτσι να είναι δεν νομίζω να είναι τόσο κόπος κάθε φορά να του ορίζω που θα στέλνει τον ήχο. Άλλωστε δεν θέλω ταυτόχρονα να βγαίνει ο ήχος και από την οπτική και από την απλή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο; Το έχεις τσεκάρει; Έχεις από το audio setup να κάνεις χρήση HDMI audio αντί για digital ή analog;

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1290278

Χμμμ από ότι κατάλαβα μάλλον θα πρέπει με ένα καλώδιο S/PDIF να συνδέσω το spdif output της μητρικής με το spdif in της κάρτα γραφικών.

Που στο καλό μπορώ να βρω τέτοιο καλώδιο;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.