Jump to content



Ερωτήσεις για hosting και domain registration.


fusion

Recommended Posts

Θέλω να σηκώσω ένα blog με wordpress, ότι τίποτα απαιτητικό δηλαδή.

Ψάχνω κάποιο hosting πακέτο, ελληνικό/εξωτερικού δεν με ενδιαφέρει, που να είναι αξιόπιστο φθηνό και να είναι ευέλικτο στις πληρωμές(paypal?).

Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τί γνωρίζετε για την διαδικασία domain registration στην ελλάδα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

για το domain να φροντίσεις να γίνει καταχώρηση στο όνομά σου

Από εκεί και πέρα, από έλληνες με φυσιολογικές τιμές σου προτείνω την intechs.gr

Εξωτερικό, πέρα από τη hostmonster δεν ξέρω άλλη εταιρία (ως εταιρίες ξέρω, απλά δεν έχω εμπειρία). Το μείον της είναι ότι έχει αρκετά μεγάλο ping από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην bluehost και μέχρι στιγμής οκ, ούτε κρύο, ούτε ζέστη, όλα δουλεύουν όπως πρέπει και δεν έχω χρειαστεί υποστήριξη να δω αν είναι εντάξει...

Γενικά, χωρίς αριθμό κάρτας δεν ξέρω αν δίνουν πλέον domains, γιατί τους έχουν βάλει τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι με τις προστασίες, ασφάλειες. ρουφιανιές και τα big brother τους...

Αν έχει κάνει κάποιος άλλος registration, χωρίς πιστωτική και μόνο με κάποιο paypal ή προπληρωμένη ας το πει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και εναν χρόνο λογαριασμό στην Hostmonster για ακριβώς ότι και εσύ (wordpress hosting) και ειναι κορυφή. Σε συνδοιασμό με το google apps for your domain για εμαιλ μεσω του google ειναι οτι πρεπει για ελαφρύ προσωπικό hosting.

.

Link to comment
Share on other sites

Η Shinjiru είναι αρκετά κάλη και αξοιόποιστη απο όσο ξέρω,και αρκέτα φθηνή για το πακέτο που σε ενδιαφέρει,πληρώνεις με paypal και τα μόνα στοιχεία που δίνεις ειναι το email σου.Το blue-whitegt είναι στην Shinjiru

Link to comment
Share on other sites

@jogi

Αυτό για υψηλό ping προς ελλάδα ισχύει?

Δεν μενω ελλαδα, οποτε δεν ξέρω...

Αγγλία εχω ping ~170msec.

(Ping στο my-spot.co.uk)

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τί γνωρίζετε για την διαδικασία domain registration στην ελλάδα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Για domain registration στην ελλαδα εδω και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ το www.papaki.gr και δεν ειχα ποτε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει σε ελληνικη εταιρια(lyras.gr), με paypal. μεχρι στιγμης ειναι δεν εχω κανενα προβλημα. μετα απο λιγες μερες μου ηρθε το μαιλ απο την εεττ για το domain.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως ακριβό σε σχέση με τις host monster, κλπ, αλλά από το να έχω προβλήματα με το host για 8 ώρες, ή να έχω corruption στις βάσεις μου, και να μου κάνουν την πάπια, προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να είμαι σε Έλληνα hoster, που θα σκιστεί να με βοηθήσει όταν τον χρειαστώ ;)

Προφανώς, δεν απαντάω εκ μέρους του jogi, απλά παραθέτω μια άποψη στο θέμα έλληνες (και πιο ακριβοί) hosters Vs Ξένοι και φθηνοί hosters.

ΥΓ Επίσης, στην, και καλά unimited bandwidth, hostmonster έχω φάει αρκετές φορές warnings και errors για υπερβολική κατανάλωση bandwidth :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.