Jump to content



Ελεγχος κινησης σε τοπικο δικτυο


gus8511

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα τοπικο δικτυο ενσυρματο και ασυρματο. Υπαρχει τροπος να ελεγχω ο καθε χρηστης του δικτυου τι αρχεια παιρνει απο το κεντρικο υπολογιστη?αν ναι με ποιο προγραμμα? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει sharing Πολλους φακελους στον κεντρικο υπολογιστη και απο εκει οι αλλοι χρηστες εχουν προσβαση στα αρχεια που εχω κανει διαμοιρασμο.αυτο που θελω ειναι να ξερω ανα πασα στιγμη ποια αρχεια ανοιγουν και απο ποιον. ειναι αυτο εφικτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεξί click στο My Computer, Manage και πας στο Shared Folders --> Sessions.

Εκεί σου λέει ποιος χρήστης και τι αρχείο βλέπει.

Ελπίζω να σε καλύπτει για αυτό που ζητάς.

αυτο γινεται μονο για να βλεπεις εκεινη την στιγμη τα αρχεια και τους χρηστες, και δεν κραταει καποιο log. Εγω θελω να υπαρχει και καποιο Log Με το ιστορικο της κινησης. Γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το Net Share Monitor σου κάνει την δουλειά σου...

[OFFTOPIC]

Παλαιότερα, είχα γράψει ένα προγραμματάκι, το οποίο οποίο έτρεχε περιοδικά την εντολή...:

C:\>net share

και ότι shares έβρισκε στο αποτέλεσμα, τα πέρναγε σε μια

C:\>net share sharename$

Όπου "sharename$" το όνομα του φακέλου (ή partition) που κάνεις share και έκανα log την γραμμή με τους "Users" που επιστρέφει το αποτέλεσμα... Στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα που κάνει και το NSM της Novell, αλλά home made... δεν το βρήκα στο μπαούλο με τους κώδικες, αλλά είναι πολύ εύκολο να ξαναγίνει...

[/OFFTOPIC]

Link to comment
Share on other sites

αυτο γινεται μονο για να βλεπεις εκεινη την στιγμη τα αρχεια και τους χρηστες, και δεν κραταει καποιο log. Εγω θελω να υπαρχει και καποιο Log Με το ιστορικο της κινησης. Γινεται?

Νομιζω πως αυτο μπορει να ειναι αυτο που ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.