Jump to content



Creative G500 ή S750;


w1red

Recommended Posts

Διαθέτω 200-400 ευρώ για να ενισχύσω την αγορά. Χαλβαδιάζω τα creative Gigaworks G500 στα 230ευρώ. Αξίζουν ή να πάω για τα S750 στα 370 ευρώ; Προτείνετε κάτι άλλο; Θα προτιμούσα τα ποιο φτηνά, αλλά αν είναι μεγάλη η διαφορά, ας πάει το παλιάμπελο. Σκεφτόμουν μαζί με τα φτηνά ηχεία να πάρω και τα sennheiser hd 555 στα 77ευρώ για να δω φως (δηλαδή ήχο), όπως προτείνει ο φίλος Petrossortep σε ένα αντίστοιχο thread. Ακούω συνήθως mp3 στα 192kbps ή flac, θα δω διαφορά; Είναι πεταμένα λεφτά; Έχω αρκετά αυθεντικά CD αλλά δεν μπαίνω στον κόπο να τα βάζω-βγάζω στο PC συχνά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, συγνώμη για το πρήξιμο. :o Σκέφτομαι και για κάρτα ήχου Xonar όταν βρω τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Διαθέτω 200-400 ευρώ για να ενισχύσω την αγορά. Χαλβαδιάζω τα creative Gigaworks G500 στα 230ευρώ. Αξίζουν ή να πάω για τα S750 στα 370 ευρώ; Προτείνετε κάτι άλλο; Θα προτιμούσα τα ποιο φτηνά, αλλά αν είναι μεγάλη η διαφορά, ας πάει το παλιάμπελο. Σκεφτόμουν μαζί με τα φτηνά ηχεία να πάρω και τα sennheiser hd 555 στα 77ευρώ για να δω φως (δηλαδή ήχο), όπως προτείνει ο φίλος Petrossortep σε ένα αντίστοιχο thread. Ακούω συνήθως mp3 στα 192kbps ή flac, θα δω διαφορά; Είναι πεταμένα λεφτά; Έχω αρκετά αυθεντικά CD αλλά δεν μπαίνω στον κόπο να τα βάζω-βγάζω στο PC συχνά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, συγνώμη για το πρήξιμο. :o Σκέφτομαι και για κάρτα ήχου Xonar όταν βρω τον χρόνο.

αν και με τα megaworks που εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος θα σου ελεγα να σκεφτεις και τα z5500

Link to comment
Share on other sites

Και καμιά ταινία. Sorry, το ξέχασα. Γι' αυτό θέλω και δεν πάω σε 2.1 Για τα Logitech σκεφτόμουν να κοτσάρω τα λεφτά της κάρτας και να τα συνδέσω με οπτική ίνα στην κάρτα που έχω. Διάβασα όμως σε reviews αλλά και στο forum για τις μεσαίες συχνότητες που λείπουν. Τα έχει ένας φίλος τα z-5500, ο οποίος έχει τρελαθεί μαζί τους. Μένει μακριά και δεν θα μπορέσω να τα ακούσω. Ο φίλος όμως ακούει μόνο μουσική με beat, εγώ ακούω τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Τα s-750 φίλε wired είναι τα καλύτερα pc speakers που βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα.

Αν συνδυαστούν με xonar ή καλή onboard άνετα κοντράρουν σε ποιότητα ηχεία hi-fi μέχρι 500€ με εξαίρεση τις μεσοχαμηλές λόγω μικρού όγκου και μεγαφώνων. Μόνο ο ήχος της creative και της klipsch(βάσει review) παραπέμπει σε σοβαρά ηχεία.

Αυτό που σοκάρει στις ναυαρχίδες τις creative βάσει προσωπικής εμπειρίας είναι η δυναμική περιοχή στις ταινίες. Πραγματικά νομίζεις ότι η ένταση θα συνεχίσει να αυξάνεται χωρίς όριο όπως στο σινεμά . Οι αυξομειώσεις της έντασης δε είναι ακαριαίες χωρίς ίχνος παραμόρφωσης. Το resident evil apocalypse είναι αρκετό για να καταλάβεις τι εννοώ.

Τα logitech έχουν σχεδόν ανύπαρκτες μεσοχαμηλές(λόγω του σχεδιασμού των δορυφόρων) και πιο χαλαρό μπάσο από τα creative. Είναι πάντως πάρα πολύ φθηνά και φυσικά στις ταινίες τα σπάνε.

Μην παρεις με τίποτα τα g500. Απείρως καλύτερα τα λότζιτεκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πρότεινα z-5500.

Κατ'αρχήν στο review εδώ στο forum,σε ένα από τα πρώτα post είδα κάτι που με έκανε να το ψάξω το θέμα.

Τα logitech φοράνε ηχεία TangBand και συγκεκριμένα στους δορυφόρους τα TangBand W3-871S.

Αν δεις στο site της TangBand,για τα συγκεκριμένα ηχεία λέει MAX 25 W,τώρα το πως δίνει η logitech 60w/channel χωρίς να καίγεται... θα σας γελάσω!

Και να φανταστείς ότι αν δίνει η logitech 25w/channel,πάλι δεν θα τα πιάνει γιατί ακριβώς τα watt που λέει δεν μπορεί να τα πιάσει ούτε ένας ακριβός ενισχυτής.

Τα z-5500 μόνο καλό μπουμ-μπουμ έχουν λόγο subwoofer,που και αυτό αν ακούσεις ένα καλό subwoofer yamaha ας πούμε,το subwoofer των z-5500 θα σε απογοητευσεί.

Προσωπικά θα έπαιρνα τα s750 που είναι πιο δυνατά από τα z-5500,μην σου πω τα πιο δυνατά ηχεία για pc (μαζί με τα Edifier s750),απλώς το μόνο κακό είναι ότι δεν έχουν αποκωδικοποιητή για optical.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα καταλήξω μάλλον στα S750 και για την κάρτα ήχου, έχει ο Θεός. Κάπου είχα ακούσει πως βγάζει η creative, αποκωδικοποιητή στα 100 ευρώ. Είναι προτιμότερος από την Xonar; Η' μήπως τον προτείνετε σε περίπτωση που θελήσω να τα βάλω πάνω σε Home cimema; Τα βρήκα 370 ευρώ και θα προσπαθήσω να τα πάρω. Αλήθεια η τιμή τους πέφτει όπως τα z-5500 (που τα έχω δει 230 ευρώ) ή δεν έχετε παρατηρήσει περιοδικές εκπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν digital in. :cry: Θέλει λίγο σκέψη το πράγμα. Διάβαζα πως θέλουν καλή κάρτα ήχου για να παίξουν, μιας και τα tweeter μπορούν και αναπαράγουν τα παράσιτα στις υψηλές. Η Asus Xonar δεν μου κάνει, οπότε τι θα προτείνατε από creative με έξοδο 7.1; Δεν έχω αποφασίσει ακόμη, αν θα την βάλω στο laptop ή στο desktop, οπότε κάθε ιδέα δεκτή. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ μην με βρίσετε. Σήμερα βγήκα μια βόλτα στην αγορά, μήπως βρω τα s750 για να τα ακούσω. Τελικά δεν τα βρήκα, αλλά άκουσα το Denon DHT 1356 XT που κοστίζει γύρω στα 420 ευρώ και απογοητεύτηκα. Αργότερα άκουσα έναν ενισχυτή Denon πολυκάναλο (350 ευρώ), με 2 σετ ηχείων των 150 και 250 ευρώ και ξενέρωσα. Σκέφτηκα.. πως άραγε να ακούγονται τα Creative; Αργότερα έπεσε το μάτι μου σε σετ ηχείων Roister HT-4000 τα οποία δεν είχαν συνδέσει για να ακούσω (τιμή 460ευρώ). Ωραία και με βάσεις, το όνομα το ξέρω. Μετά από λίγο άκουσα τα M-audio Studiophile BX8a Deluxe στα 460 ευρώ και ερωτεύτικα! Σκέφτηκα λοιπόν μήπως θα ήταν καλύτερο να πάρω έναν ενισχυτή Denon ή Yamaha (γενικά πολυκάναλο 7.1 γύρω στα 450), και να κοτσάρω ένα σετ ηχείων όπως τα Roister με ενεργό woofer στα 900 ευρώ σύνολο; Ναι καλά καταλάβατε, κόλλησα το μικρόβιο. Εσείς που ξέρετε 2-3 πράγματα περισσότερο, τι με συμβουλεύετε; Να κάτσω στα αυγά μου (s750) ή να βάλω το χέρι στην τσέπη; Συγνώμη που γ...α το θέμα, ναι ειμαι μ.....ς. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Σας ευχαριστώ για την υπομονή. Και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ μην με βρίσετε. Σήμερα βγήκα μια βόλτα στην αγορά, μήπως βρω τα s750 για να τα ακούσω. Τελικά δεν τα βρήκα, αλλά άκουσα το Denon DHT 1356 XT που κοστίζει γύρω στα 420 ευρώ και απογοητεύτηκα. Αργότερα άκουσα έναν ενισχυτή Denon πολυκάναλο (350 ευρώ), με 2 σετ ηχείων των 150 και 250 ευρώ και ξενέρωσα. Σκέφτηκα.. πως άραγε να ακούγονται τα Creative; Αργότερα έπεσε το μάτι μου σε σετ ηχείων Roister HT-4000 τα οποία δεν είχαν συνδέσει για να ακούσω (τιμή 460ευρώ). Ωραία και με βάσεις, το όνομα το ξέρω. Μετά από λίγο άκουσα τα M-audio Studiophile BX8a Deluxe στα 460 ευρώ και ερωτεύτικα! Σκέφτηκα λοιπόν μήπως θα ήταν καλύτερο να πάρω έναν ενισχυτή Denon ή Yamaha (γενικά πολυκάναλο 7.1 γύρω στα 450), και να κοτσάρω ένα σετ ηχείων όπως τα Roister με ενεργό woofer στα 900 ευρώ σύνολο; Ναι καλά καταλάβατε, κόλλησα το μικρόβιο. Εσείς που ξέρετε 2-3 πράγματα περισσότερο, τι με συμβουλεύετε; Να κάτσω στα αυγά μου (s750) ή να βάλω το χέρι στην τσέπη; Συγνώμη που γ...α το θέμα, ναι ειμαι μ.....ς. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Σας ευχαριστώ για την υπομονή. Και πάλι συγνώμη.

Κοίτα μην τύχει να ακούσεις και τίποτα Magnepan & Velodyne.

Τότε είναι που θα έχεις "πρόβλημα" :D

Στο θέμα μας τώρα, αν τα λεφτά δεν σου είναι τίποτα, σαφώς με 1 χιλιαρικάκι φτιάχνεις καλύτερο σύνολο από οποιοδήποτε σετ ηχείων υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Θα φτάνει τον ήχο των M-audio που άκουσα; Είναι τα Creative s750 χειρότερα από τα Denon 1356; Αν η απάντηση είναι και στα δύο ναι. Τότε θα πάω για τα Roister, με έναν ενισχυτή 7.1 που προτείνετε και νομίζετε πως θα τα οδηγήσει σωστά. (Η' και προτάσεις συνδυασμών ηχεία-ενισχυτής στα 900-1000 ευρώ). Αλλιώς αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη θα προτιμήσω τα s750. Έχω μαζέψει τα λεφτά, αλλά ήταν για αναβάθμιση Pc. Έχω πορωθεί τόσο πολύ όμως, που η αναβάθμηση μπορεί να περιμένει. Τις μάρκες που ανέφερες, τις ακούω πρώτη φορά στην ζωή μου (σαν όνομα..):help:Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε σε έναν άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω ακούσει τα Denon αυτά, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Το θέμα είναι να ζυγίσεις τις ανάγκες σου, να αποφασίσεις πού θα ρίξεις τα λεφτά, και πόσα λεφτά θα ρίξεις.

Βγάλε μια τελική απόφαση επί αυτών και έπειτα μας λες τι δίνεις, τι θες και τι σκοπεύεις να κάνεις με αυτά που τελικά αποφάσισες να πάρεις ( ηχεία ? αναβάθμιση hardware για το PC ? κλπ ) για να σου δώσουμε διάφορες ιδέες ή προτάσεις αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

απλα τα creative ειναι Πολυ καλυτερα value for money (της κατηγοριας φυσικα) σε σχεση με τα καλα home cinema συστηματα

για να παρεις λιιιγο παραπανω σε ποιοτητα ανεβαινεις τραγικα σε τιμη...

η επιλογη δικη σου

και να ξερεις οτι μετραει πολυ η πηγη

ελπιζω να μην ακους σακη κατεβασμενο απο το λαιμγουιρ σε 128kbps:P

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν τα ηχεία pc,με τα ηχεία ενός home cinema ηχοσυστήματος,είναι σαν να λες η μέρα με την νυχτα.:p

Ένα σχετικά καλό σετ ηχείων ενός ηχοσυστήματος,ακόμα και να μην σου αρέσει στο αυτί,είναι πάρα πολύ πιο ποιοτικό από ένα σετ ηχείων για pc.

Πάντως δεν το ξεκαθαρίζεις πολύ,άκουσες 2 ηχεία monitor,5.1 home cinema κτλ,αλλά εσύ τι χρειάζεσαι 2.0,2.1,5.1 ή 7.1;

Ένα καλό ηχοσύστημα 2.1 παίρνεις άνετα με 900ε.

Για 5.1 καλό πρέπει να βάλεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Υπολόγισε εκεί από 1200ε για κάτι σχετικά καλό σε 5.1.

Αν το ψάξεις πολύ,θα φτάσεις όπως και εγώ στα 2000ε,και μετά όλο κάτι θα βρίσκεις καλύτερο,και θα ανεβαίνεις μέχρι που θα τραβάς τα μαλλιά σου.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις τα s750 να τα ακούσεις,μήπως σου αρέσουν και την γλυτώσεις φτηνά,αν και με την ζημιά που έπαθες που άκουσες καλά ηχεία,δεν το νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Mια μεση (οικονομικη??) λυση για pc πριν αρχισεις να χτιζεις hi-fi με τασεις προς hi-end συστηματακι ειναι τα bose companion 5.

Δεν εχω ακουσει τα s750 αλλα διπλα σε logi z5500 παιζουν ομολογουμενος καλυτερα.

Αν μπορεις να "θυσιασεις" το 5.1 για ενα ποιοτικοτερο 2.1 χωρις να ξεφυγεις σε πιο extreme λυσεις βρες τα να τα ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκα μια βόλτα στην αγορά, μήπως βρω τα s750 για να τα ακούσω. Τελικά δεν τα βρήκα, αλλά άκουσα το Denon DHT 1356 XT που κοστίζει γύρω στα 420 ευρώ και απογοητεύτηκα. Αργότερα άκουσα έναν ενισχυτή Denon πολυκάναλο (350 ευρώ), με 2 σετ ηχείων των 150 και 250 ευρώ και ξενέρωσα. Σκέφτηκα.. πως άραγε να ακούγονται τα Creative;

Λοιπόν... Πρόσεξε να δεις...

Στα λεφτά των creative και των logitech ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανένα σετ ηχείων + ενισχυτή που να τα φτάνει σε απόδοση. (και αν υπάρχει πείτε μου γιατί ψάχνω αυτή την εποχή)

Τώρα ανάλογα με το τι θες εσύ και το χώρο σου μπορούμε να σου προτείνουμε μερικές κατευθύνσεις για να ακούσεις κάποιους συνδυασμούς. Εγώ πάντως κοιτώντας για ένα καθαρά μουσικό σύστημα έχω καταλήξει στο budget ~900€ έχοντας εντοπίσει μερικούς συνδυασμούς 2 και 2.1 ηχείων + ενισχυτή που με καλύπτουν (και είχα ξεκινήσει από ~500). Αν τα θες αποκλειστικά για μουσική θα σου πρότεινα να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση.

Μια καλή αρχή για μαζικές ακροάσεις είναι οι αίθουσες των mediamarkt (αρκεί να υπάρχει κάποιος πρόθυμος υπάλληλος να σε βοηθήσει...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.