Jump to content



επιλογή κάρτας έως 200€


ironman

Recommended Posts

όπως λέει και ο τίτλος, θέλω να πάρω μια κάρτα γραφικών έως 200-210€. Τι προτείνετε?

(επεξεργαστης i7-920, μητρικη asus p6t se -αν και δεν νομίζω να χρειάζονται)

απο όσο έψαξα οι επικρατέστερες σε αυτην την κατηγορία είναι η 4870 και η gtx260...

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

το θετικο με την ati είναι οτι αργότερα μπορώ να έχω crossfire (και οχι απαραίτητα με ίδια κάρτα)...η μητρική μου ούτως ή αλλως δεν υποστηρίζει sli.. Απο άποψη επιδόσεων απο ότι είδα σε διάφορα reviews η ατι είναι ελάχιστα καλύτερη...αλλα απο θερμοκρασίες κτλ πως πάει??

Link to comment
Share on other sites

Βασικα...

Πρωτα απο ολα...

1) σε τι αναλυσεις παιζεις..

2) Πρεπει να ειναι καινιουργια ? Used σε χαλαει ?

Η μητρικη σου παιζει και SLi και CF ;)

Απο τις 2 που προτεινες απο επανω..αν εχεις αποφασισει πως θες 4870 παρε την Palit :)

Link to comment
Share on other sites

sli δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1229753&HYMOTHERBOARDSOCKET=s1366&category=69977721&catalog=20

καινούρια θα ήθελα (μιας και είναι ολο το Pc καινούριο :p )

ανάλυση 1680*1050 (η μέγιστη της οθόνης)

Link to comment
Share on other sites

sli δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1229753&HYMOTHERBOARDSOCKET=s1366&category=69977721&catalog=20

καινούρια θα ήθελα (μιας και είναι ολο το Pc καινούριο :p )

ανάλυση 1680*1050 (η μέγιστη της οθόνης)

Τσιμπα την Palit και θα εισαι μια χαρουλα... :T:

Αμα υποστηριζε Sli θα σου ελεγα για καμια 280 used..:bigsmile:

Αλλα τελικα Sli γιοκ :nada:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει την Palit του link που έβαλες και την έδωσα μετά από ένα μήνα χρήσης και πήρα μια 280GTX. Έκανα πολλές απόπειρες να αγαπήσω τις κόκκινες κάρτες, αλλά αυτή η 4870 ήταν η τελευταία φορά που αγοράζω κάρτα ΑΤΙ :(

Θα μείνω με τις γλυκιές αναμνήσεις της 9700 Pro :/

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει την Palit του link που έβαλες και την έδωσα μετά από ένα μήνα χρήσης και πήρα μια 280GTX. Έκανα πολλές απόπειρες να αγαπήσω τις κόκκινες κάρτες, αλλά αυτή η 4870 ήταν η τελευταία φορά που αγοράζω κάρτα ΑΤΙ :(

Θα μείνω με τις γλυκιές αναμνήσεις της 9700 Pro :/

τελικα εισαι ρομαντικος Πετραν:hehe:

Link to comment
Share on other sites

2x4850 λεω κι εγω. αν βαλεις 2 σαν αυτες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510675

ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβλημα με τπτ!! πιο δυνατος συνδυασμος απο 1χ4870 και πολυ πιο κρυος. max 60c! εχω μια και το ξερω...!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΩΩ ΠΩΩΩΩ διαφορά τιμής στο PIXMANIA....

4870 X 2 MONO 228 Euro....

l_02548166.jpg

http://www.pixmania.gr/gr/gr/2633004/art/sapphire-technology/radeon-hd-4870-vapor-x-2.html

Bέβαια είναι και τα 14.90 μεταφορικά επιπλέον.... :happy2:

Με βλέπω να χτυπάω μία.... :neo:

ΥΓ...

ΑΚΥΡΟ

Κάπου έχει γίνει λάθος και το ΠΛΑΙΣΙΟ την αναφέρει ως Διπλοπύρινη ....

"Υποστηρίζει τα τελευταία πρότυπα απεικόνισης Direct Χ 10.1, HDTP, Shader Model 4.1 καθώς και PCI Express 2.0. Εχει επίσης την δυνατότητα χρήσης δύο ίδιων καρτών σε διάταξη Quad Crossfire για καταιγιστικές επιδόσεις!"

ΠΛΑΙΣΙΟ LINK

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κανα φίλο Αγγλία για κοιτα τις 260 που έχει στο overclockers.co.uk να παθεις αφενός πλάκα με τις τιμές, και αφετέρου να σου φέρει καμία όταν έρθει.

Στις 260 η Ελλάδα ειναι ΠΟΛΥ ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει την Palit του link που έβαλες και την έδωσα μετά από ένα μήνα χρήσης και πήρα μια 280GTX. Έκανα πολλές απόπειρες να αγαπήσω τις κόκκινες κάρτες, αλλά αυτή η 4870 ήταν η τελευταία φορά που αγοράζω κάρτα ΑΤΙ :(

Θα μείνω με τις γλυκιές αναμνήσεις της 9700 Pro :/

Η 280 εχει 300++ ευρα ομως Πετραν και η 4870 ~200?~ Eιναι 100ευρω διαφορα , οσο εχει η 4870χ2 απο την gtx280 :)

by the way οταν παράγγειλα μια 4870-1gb reference ( κοκκινο pcb ) και ανοιξα το κουτι και ειδα αυτο

s20rhd204870.jpg

καπως ξυνισα , αλλα ειναι πολυ καλη ψυκτρα παιζει αθόρυβα την καρτα ( βασικο ) και επισης η καρτα τρεχει 800@core για καθε μερα .

Στα 200ευρα την συνιστω .

Link to comment
Share on other sites

φίλε Athens2004, το διάβασα και κάπου αλλού ότι πλέον η saphhire βγάζει την εικονιζόμενη (και οχι αυτη που δείχνει στην φωτογραφία το πλαίσιο) και όντως είναι πολυ καλύτερη σε θέμα ψύξης..μαλλον προς τα εκεί με βλέπω και μένα

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην παρει απτο plaisio evga 260gtx στα 185 ευρω ? η δικια μου εβγαλε το πρωι 10 λεπτα στο furmark xtreme burning mode με 65% fanspeed 671/1404/1150 clocks και max core temp 71C , για λιγο πιο πανω ετρωγα πορτα αν και δεν το πολυ-εψαξα γιατι βιαζομουνα, απλα ηθελα να την εχω στα ρολογια της evga 216 SSC για ψυχολογικους λογους :p

Ξενερα παντως δεν βλεπω πουθενα τις 216 core σε φυσιολογικη τιμη, οσο τους drivers και το image quality ψηφιζω nvidia δαγκωτο(φτιαξανε και τα προβληματα με το stuttering στην unreal engine 2.x το καλοκαιρι, πως το παθανε ? :hehe: ) , sorry αλλα οι 4xxx ειναι πολυ πισω, ειδικα στο θεμα του anisotropic filtering,μην ξεχναμε το transcoding, το folding το hardware physx support ( ειδα το ageia island στο graw2 extreme physx και ειχε πλακα μπορω να πω :p ) και φυσικα το στοκ συστημα ψυξης που με εχει αφησει πολυ ικανοποιημενο :D

Προσοχη μονο γιατι η καρτα ειναι ΓΟΜΑΡΙ και υπαρχει περπτωση να μπλοκαρει κανενα απτα sata ports της μητρικης, ηδη ψαχνομαι για sata to esata/usb enclosure ωστε να συνδεσω 2 παλιους δισκους γιατι δεν γινεται αλλιως :wall:

edit : ασχετο αλλα η palit που προτεινετε εχει φυγει απ'την αμερικανικη αγορα http://www.integeeks.com/showthread.php?t=1124

Link to comment
Share on other sites

φίλε Athens2004, το διάβασα και κάπου αλλού ότι πλέον η saphhire βγάζει την εικονιζόμενη (και οχι αυτη που δείχνει στην φωτογραφία το πλαίσιο) και όντως είναι πολυ καλύτερη σε θέμα ψύξης..μαλλον προς τα εκεί με βλέπω και μένα

δηλαδή αν παραγγείλεις μια 4870 σου έρχεται σίγουρα αυτή που λες ή το αφήνεις στη τύχη???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.