Jump to content



Πως να αυξήσω την κίνηση στο site μου;


noone85

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Καταρχάς ελπίζω να το έβαλα στο σωστό μέρος το θέμα..

Λοιπόν... Έχω δημιουργήσει μια σελίδα χρησιμοποιώντας joomla, την ανέβασα σε server, πήρα domain name και όλα καλά ως εδώ.

Από εκεί και έπειτα, γράφτηκα στο google analytics και ενσωμάτωσα την γραμμή κώδικα που απαιτείται στην αρχική σελίδα του site μου.

Καταχώρησα επίσης το site στο google έτσι ώστε να το βγάζει σε σχετική αναζήτηση. (Μια φορά τη μέρα μου κάνουν επίσκεψη τα σκουλήκια της google...)

Όλα καλά ως εδώ. Από εκεί και πέρα τι;

Πως θα δω αύξηση της κίνησης; Η αναζήτηση στο google για παράδειγμα πρέπει να είναι πολύ σχετική για να το βγάλει στα αποτελέσματα. Συγκεκριμένα χρησιμοποιεί σαν keywords μόνο λέξεις που έχω βάλει σαν επικεφαλίδα. Άντε να βγάλει και καμιά ξεκάρφωτη λέξη από τα κείμενα που έχω στη σελίδα.

Πως μπορώ να κάνω optimise της αναζήτησης; πχ να προσθέσω χειροκίνητα keywords και όχι μόνο αυτά που δίνουν τα σκουλήκια; (Υπόψιν δεν έχω flash και multimedia στη σελίδα μου οπότε δεν τίθεται θέμα)

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ μια βοήθεια. Όλα αυτά που θα μου προτείνεται please να είναι money free.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις χρήσιμο περιεχόμενο, έτσι ώστε να σε "linkάρουν" άλλοι δικτυακοί τόποι. Έτσι αυξάνεις την "εγκυρότητα" της σελίδας. Θέλει χρόνο βέβαια, αλλά τα αποτελέσματά της είναι rock solid.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χρήσιμο περιεχόμενο τι εννοείς;

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα;

Ξέχασα να πω ότι πρόκειται για μια απλή σελίδα διαφημιστική επιχείρησης.

Δεν έχει δηλαδή πολλά sections όπως forums κλπ

H κεντρική σελίδα είναι, η σελίδα επικοινωνίας, και μια δυο ακόμα σελίδες για αναφορά σε υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα adwords, διαφήμιση του google δηλαδή. Γενικά να προσέχεις τις πρακτικές προσθήκης πολλών λέξεων κλειδιών ή "κρυφών" λέξεων (πχ με άσπρο χρώμα σε άσπρο backround) γιατί τέτοια μπορεί να σου επιφέρουν ban από την google. Επίσης καλό είναι να ψάξεις για SEO Optimisation στο google.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ειναι "μια απλή σελίδα διαφημιστική επιχείρησης." να κανεις τις επισκεψεις τι??

προφανως ειναι για καποιο σκοπο η σελιδα και εξυπηρετει αυτους ακριβως που ψαχνουν για την επιχειρηση.

αν παλι εγω δεν καταλαβα καλα για το τι ψαχνεις, βαλε google ads οπως ειπε ο astro.

βαλε meta tags,καταχωρησε την σε καταλογους που διατηρουν τα in.gr και λοιπα ελληνικα portals.

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για joomla φρόντισε το keyword να μπει στα metadata information τόσο στο description

όσο και στο keywords. Βέβαια στο κείμενο σου ο τίτλος πρέπει να περιέχει το keyword και να

αναφέρεται 3,4 φορές ακόμα.

Εάν δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός και υπάρχει ζήτηση σε κανά μήνα θα δεις αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγω κάτι πάνω σ'αυτά τα θέματα.

Βασικά θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πως θα μπορεσω να εμφανίζονται πληροφορίες κάτω από το σύνδεσμο τις ιστοσελίδας μου όταν γίνει αναζήτηση από κάποιο χρήστη στο google.

Για παράδειγμα αν κάνετε αναζήτηση facebook θα δείτε από κάτω login, find friends news etc.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγω κάτι πάνω σ'αυτά τα θέματα.

Βασικά θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πως θα μπορεσω να εμφανίζονται πληροφορίες κάτω από το σύνδεσμο τις ιστοσελίδας μου όταν γίνει αναζήτηση από κάποιο χρήστη στο google.

Για παράδειγμα αν κάνετε αναζήτηση facebook θα δείτε από κάτω login, find friends news etc.

βάλε αυτό

<meta name="description" content="Περιγραφή της σελίδας." />

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.