Jump to content



Φωτογράφιση κουτιών υπολογιστή (splitted thread)


Recommended Posts

οσο για τις αντανακλασεις...

πρεπει να βρω κανενα οδηγο να στησω κανα whitebox μου φαινεται...

όρεξη να έχεις να διαβάζεις :D Επίσης για τις αντανακλάσεις είναι χρήσιμο ένα Cicular Polarizer, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν για compact μηχανές :/

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
όρεξη να έχεις να διαβάζεις :D Επίσης για τις αντανακλάσεις είναι χρήσιμο ένα Cicular Polarizer, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν για compact μηχανές :/

hum... για κάποιο λόγο (Alzheimer or something :p) ξέχασα να δώκω το λινκ: http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=281524

Link to comment
Share on other sites

hum... για κάποιο λόγο (Alzheimer or something :p) ξέχασα να δώκω το λινκ: http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=281524

thanks ρε συ

αλλα τετοια και ελαφρως μεγαλυτερα lightboxes εχω φτιαξει αρκετα κατα καιρους

ειναι σχετικα ευκολη υποθεση οταν προκειται να φωτογραφησεις αναλογικα μικρο αντικειμενο

απο συγκεκριμενη γωνια με σταθερο φωτισμο

το ζορι αρχιζει με το ζητημα του ογκου ενος κουτιου υπολογιστη (θελει lightbox > κυβικου μετρου)

και κυριως με τις αντανακλασεις σε γυαλιστερες επιφανειες.

με polarizer οταν το ειχαμε δοκιμασει με dslr φιλου

εκαναν δουλεια μεχρι ενος σημειου

αλλα μειωναν και την ευκρινια και καθαροτητα της φωτο σε σημεια που δεν ηθελα

εγω σκεφτομαι ενα πολυ μεγαλυτερου μεγεθους και βαθους κουτι

ωστε να μπορω να περιστρεψω το θεμα σε γωνιες που δεν πιανουν αντανακλασεις

και καποιο ειδος ομπρελλας στο φακο, ωστε να μην φαινομαι κι εγω ο ιδιος στα πλανα

επισης επειδη φανταζομαι οτι θα πρεπει να εχω διαχυτο φως απο τρεις τουλαχιστον πλευρες

(μιας και το κουτι λογω μεγεθους δημιουργει αρκετες και μεγαλες σκιες)

προσανατολιζομαι σε στεφανια απο λαμπες φθοριου πισω απο το ριζοχαρτο των πλευρων....

οποιαδηποτε συμβουλη , υποδειξη, διορθωση ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη

οποιος δε, θελει να βοηθησει και απο κοντα (δοκιμαστικες φωτο, συμβουλες κτλ)

κερδιζει ιδιοκατασκευη μινι lightbox της επιλογης του ;)

Link to comment
Share on other sites

^^

1. νόμιζα οτι ήρθε ο μπέμπης και σου έμοιαζε απίστευτα.....

2. απορώ, δεν σε έχουν βγάλει έξω απο το σπίτι με όλα τα διαόλια που κουβαλας???

3.γνωρίζεις, αν με μακροχρόνια έκθεση σε flash μαυρίζεις?:flower:

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, ότι αν πάρεις Α0 για πλόττερ, θα κάνεις τη δουλειά σου, αν εννοείς το χαρτί που χρησιμοποιεί για υπόβαθρο. Τα άλλα, που χρησιμοποιούνται για τη διάχυση του φωτός, υποθέτω ότι είναι ριζόχαρτα

Πάντως, πιο κάτω που χρησιμοποιούν κι άλλα χρώματα, συζητάνε και για ύφασμα

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, ότι αν πάρεις Α0 για πλόττερ, θα κάνεις τη δουλειά σου, αν εννοείς το χαρτί που χρησιμοποιεί για υπόβαθρο

ευχαριστω, για τη διευκρινηση.Α0 για πλόττερ βρισκω κλασικα e-shop κλπ?

Link to comment
Share on other sites

και σε βιβλιοπωλείο θα βρεις. Με μία δεύτερη σκέψη, καλύτερα να δεις πόσο περίπου χρειάζεσαι, και να πας σε ένα βιβλιοπωλείο να πάρεις λεπτό χαρτόνι, στο χρώμα που το θες. Θα τσακίζει και πιο δύσκολα από το χαρτί ;)

Link to comment
Share on other sites

A0 είναι το μέγεθος, όχι η ποιότητα του χαρτιού. Ξέρω οτι υπάρχει το λεγόμενο "διαφανές χαρτί" που ειναι αρκετα χοντρό, "κολλαριστό" (δεν τσαλακώνει) και κοβει τρελά στις ακρες, και το ριζόχαρτο που ειναι πιο λεπτό και τσαλακώνει ευκολα.

Καλύτερα πήγαινε σε ενα μαγαζι με χαρτικά (πχ Πλαίσιο) και δες τα απο κοντά. Συνήθως ειναι σε ρολλά, ίσως το A0 ειναι πολύ φαρδύ για αυτο που θες και σε βολέψει κατι στενότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε info αν είναι κάτι που δεν έχω πάρει να το πάρω και αυτό :)

Γενικά πάντως το soft box δεν χώρεσε. Με περιόρισε πολύ, όπως και ο χώρος. Οπότε μετανάστευσα στο garage :p

http://i48.photobucket.com/albums/f237/kstoilas/DSC_5118.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.