Jump to content



βγαζω βιστα βαζω xp....αποριες


disssconected

Recommended Posts

Παιδία εχω τα vista ultimate και λεω να βαλω τα xp pro sp3. Καποιες απορίες τωρα. To directx 10 θα υποστηρίζεται απο τα xp? Θα δω καποια βελτίωση στα παιχνίδια? (τα βιστα ειναι καπως βαρια απο μονα τους). Αυτα προς το παρων. τα χαρακτηριστηκα του λαπτουπ ειναι αυτα:

cpu intel core2 2.53ghz 8mb l2 cache 1066 mhz

graphics nvidia 9600m gt 512mb

4gb ddr2

250gb hard disc

(acer aspire 5930g)

Link to comment
Share on other sites

Τα xp δεν υποστηριζουν dx10 αλλα θα δεις καποια διαφορα στα games. Αλλα να σε ρωτησω γιατι θες να πας σε xp το συστημα σου αφου εχεις και 4gb ram μια χαρα πρεπει να ειναι με vista

Link to comment
Share on other sites

κυριως για να παιζω ορισμένα games πιο smoothly βρε αδερφε...δεν μου αρεσει το λειτουργικό να καταλαμβάνει τοσο πολλους πόρους...αλλα αφου δεν υποστηρίζεται dx10 το ξεχνάω...το windows 7 τι requirements θα έχουν?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω και xp και seven στην τελευταια εκδοση [7077]αν θυμαμε καλα και μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ smooth και σχεδον τα εχω ξεχασει τα xp στο αλλο partition

ειναι βλεπεις βετα εκδοση αλλα δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα εως τωρα

σου τα προτεινω να τα δοκιμασεις:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά ευχαριστώ πολύ ας μείνει αυτο το θέμα σε βαρος των βιστα! Οποτε περιμένω τα seven και θα την παλέψω μεχρι τοτε με τα βιστα...ευχαριστώ πολυ. Ελπιζω το νεο λειτουργικο να μην μας τρώει το 1/4 της υπολογιστικής δύναμης...

Link to comment
Share on other sites

Το system requirement και στα δυο λειτουργικά είναι σχεδόν ίδιο:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Vista

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7

το θέμα είναι πιο κάνει καλύτερη διαχείριση πόρων. Απ’ότι λένε τα seven έχουν βελτιωθεί πολύ σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις διαφορές απο DX9 σε DX10, τα χουμε ξανασυζητήσει αυτά. Το DX10 δεν θα έπρεπε να είναι λόγως να μην φύγεις απο τα Vista.

Περαιτέρω ο φίλος gns αναρωτιέται γιατί όταν έχει 4GB δεν παραμένεις στα vista. Να προσθέσω οτι δεν παίζει ρόλο μόνο η μνήμη αλλά και οι δίσκοι στην "αέρινη" λειουργια του συστήματος, όταν και γω στο δικό μου σύστημα με φρέσκο φορμάτ έβλεπα τους δίσκους σε RAID να αγκομαχούν φανταστείτε τι τραβάει ο δίσκος του laptop που ναι 5000rpm, Αλλά καλύτερα ναι, περίμενε τα 7 να δούμε τι θα δούμε και βλέπεις περαιτερω.

Link to comment
Share on other sites

το windows 7 τι requirements θα έχουν?

Τα ίδια θα είναι, απλώς οι περισσότεροι θα έχουν νεότερα μηχανήματα εως και 3 χρόνια. Πιθανόν να είναι και πιο εύκολα παραμετροποιήσημα για να παίζουν πιο άνετα σε netbooks και τέτοιες πιο αδύναμες συσκευές. Γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος έχει από 2gb ραμ, διπύρηνο και πάνω, και δεν του παρουσιάζουν προβλήματα τα βιστα, δεν αξίζει τον κόπο για πιθανό 2-3% κέρδος σε fps να γυρίσει σε xp. ένα παράδειγμα: http://www.extremetech.com/article2/0,2845,2302500,00.asp. Ίσα ίσα τα βιστα όσο περνάει ο καιρός θα έχουν καλύτερη υποστήριξη ως καινούριο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα xp δεν υποστηριζουν dx10 αλλα θα δεις καποια διαφορα στα games.

Με το συμπαθειο αλλα αμα εννοεις απο θεμα γραφικων η διαφορες ειναι συνηθως τριχες κατσαρες...

Ειχα και εγω Vista και ειδα τι εστι το dx10 και απλα πηραν το μπο*λο...

Κυριως για να παιζω ορισμένα games πιο smoothly βρε αδερφε...δεν μου αρεσει το λειτουργικό να καταλαμβάνει τοσο πολλους πόρους...αλλα αφου δεν υποστηρίζεται dx10 το ξεχνάω...το windows 7 τι requirements θα έχουν?

Αμα δεν τα αντεχεις βαλε τα Χp (δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που απογοητευτηκαν απο τα Βιστα) αλλιως μπορεις να κανεις υπομονη μερικους μηνες μεχρι να βγουνε τα Windows 7

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπαθειο αλλα αμα εννοεις απο θεμα γραφικων η διαφορες ειναι συνηθως τριχες κατσαρες...

Ειχα και εγω Vista και ειδα τι εστι το dx10 και απλα πηραν το μπο*λο...

Εννοω πως αμα παει απο vista σε xp μπορει να δει λιγη διαφορα στα fps αλλα οχι τιποτα τραγικο

Link to comment
Share on other sites

dx10 gaming vs dx9 σε 9600; Μη ξεχνάτε ότι δεν επιτρέπουν όλα τα παιχνίδια στα vista να τα τρέξεις σε dx9 (sacred2 νομίζω πχ). Εκεί πιστεύω θα δεί αρκέτα σημαντικό κέρδος στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.