Jump to content



Mobo για I7


killjoy

Recommended Posts

Για σας παιδια οπως εχω δει πολοι εχουν πα8ει πλακα με τους i7 οποτε λεω να παω και εγω να πα8ω:devil:

Το 8εμα ειναι με τι μοβο παμε????Μεχρι 250 αντε και λιγο παραπανω αν υπαρχουν διαφορες στην αποδοση....κλασικα 8α ειναι με τον 920...c/f η sli δεν 8α γινει αλλα 8α γινει πολυ ο/c λεω να λιωσω λιγο τον 920

Περιμενω προτασεις ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πας σε i7 επειδη το λένε κάποιοι ή επειδή το έχεις ανάγκη;Από ότι βλέπω το σύστημά σου είναι μια χαρά...

Τώρα για mobo είτε αυτήν είτε αυτήν θα σου πρότεινα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω καλο ειναι το συστημα μου απλα μου αρεσει το χομπι και λεω να παω σε ι7...

Εχω δει την asus αλλα δεν μου αρεσει που ειναι μικρη λες και δεν ειναι το καλο μοντελο και την εβγαλαν μικρη και σε τιμη ευκαιριας μου 8υμιζει....Εχω δει την foxxcon flaming blade και την GIGABYTE GA-EX58-UD5 που μου εχουν γυαλισει αλλα δεν ξερω ποια 8α εμπιστευτω...Τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Καταραμμενο οχι απλα εμεις ειμαστε κολλημενοι:crazy: Ακριβο ΝΑΙ εως και ΠΟΛΥ ακριβω...

8α μου πειτε τωρα σε ποια mobo να παω???

Οι top ειναι η rampage II extreme η revolution και η blood rage σωστα???

λετε να δωσω τοσα για μια απο αυτες???Τα αξιζουν τα λεφτα τους η ιδιες ειναι με τις ποιο φτινες..??;)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...δεν ξερω ποια μητρικη ειναι η καλυτερη αυτη την στιγμη σε x58 αλλα στα λεφτα που προτεινεις εδω (asus p6t deluxe v2) μπορει καλλιστα να παει στην καλυτερη με +10 ευρα:hehe:

anw νομιζω με αυτη θα εισαι και εσυ και η τσεπη σου ευτυχισμενοι!!! και παει και μια χαρα τον 920 στα 4ghz!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις αλλα ειδα οτι μπορω να κατεβασω την rampage II extreme με 310-320 αν μου πειτε οτι αξιζει τοτε την τσιμπαω 8α δωσω κατι παραπανω αλλα 8ελω να πιστευω οτι ειναι η top...Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

πολλα τα $ φιλε! το ρητο "ο,τι πληρωνεις παιρνεις" ισχυει και εδω...

αμα τα 'χεις και μπορεις να τα δωσεις προχωρα!

επιμενω ομως οτι η gigabyte ειναι αψογη για τα λεφτα που ζητα!

υγ: ποσο πιο πανω νομιζεις οτι θα πας με την reII που να αξιζει τα +150 ευρα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε συστήνω σε καμμία περίπτωση την rampage II extreme. Πολύς θόρυβος για το τίποτα. Επίσης έχει μόνο 6 sata (έλεος), και μόνο ένα pci express x4 και αν βάλεις κάρτα γραφικών που πιάνει δύο slots (το 98% των καρτών γραφικών της προκοπής δηλαδή) δε μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο πλέον. Το λέω αυτό γιατί εγώ για παράδειγμα έχω 6 sata συσκευές τώρα με προοπτική για περισσότερες και μια κάρτα ήχου pci express, οπότε η συγκεκριμένη μητρική δε με καλύπτει. Ακόμα κι αν δεν είχα αυτά γιατί να μην έχω τη δυνατότητα σε περίπτωση που το θελήσω να προσθέσω κάτι...Επίσης σε oc δεν έχει καμμιά διαφορά από τη ud5 δεδομένου ότι το πρόβλημα με τον 920 είναι πάντα το qpi που δυστυχώς τερματίζει στα 7200Mt/s με νορμάλ ψύξη, άρα στα 200 base clock (δηλαδή στα 4 ghz). Αν δε βγουν bioses που να επιτρέπουν χαμηλότερο πολλαπλασιαστή στο qpi όλες οι μητρικές λίγο έως πολύ φτάνουν στο ίδιο επίπεδο oc. Αν πας σε extreme ψύξη και δε σε νοιάζει τίποτα από τα παραπάνω, ίσως να άξιζε τα λεφτά...Συνοψίζοντας, η Ρ6Τ και η Gigabyte ex58-ud5 είναι μια χαρά επιλογές για τα χρήματα που ζητούν και σε φυσιολογικές συνθήκες χρήσης. Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια ομως γιατι κανει 370 ευρω αφου δεν ειναι και τοσο καλη οσο λετε???και επισεις δεν εχει block για υδροψυξη....Ωστε να πουν οτι μπορει να δωσει τα μεγιστα με το νερακι....ειναι σαν την UD5:giveup:

Εγω ο ερημος σε ποια να παω???:haha::to_pick_ones_nose:

Ειπα να παω στα top τα οποια τελικα δεν ειναι top.....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι top η extreme. Απλά είναι πανάκριβη και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Ίσως επειδή ανήκει στη σειρά ROG (republic of gamers). Η UD5 είναι πολύ καλή μητρική. Όπως επίσης και η Ρ6Τ. Εγώ συστήνω κάποια από αυτές. Αν θες και μπλοκ για νερό, πάρε τη gigabyte EX58 Extreme και είσαι άρχοντας. Είναι η ud5 με μπλοκ για νερό στο τσίπσετ. Αν θες να κινηθείς σε αυτά τα επίπεδα τιμών μπορείς να πας και σε κάτι τέτοιο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1205900&HYMOTHERBOARDSOCKET=s1366&page=2&category=69977721&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE08CD8A61273804FAA061DAB3AA6DF0A6A370E5115E2C57A2E2DBA7CDC43A1E10BA1F18215093FC7941E359031E4A48705A60A3AD4042B3F40B943038925E5B8484E172CCD4E36D2484F1A4E283B02A80CFF7900E440F29CDC9AD326185BB2CE52846A3E27597040C341B387C3B375EBEE97A28424B28C27F

ή και στις φτηνότερες DFI. Δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Η top για μένα είναι η gigabyte ex58-extreme (ίδια με τη ud5 επαναλαμβάνω με μόνη διαφορά το νεράκι) ή η msi eclipse ή η dfi T3eH8. Η rampage II extreme για κάποιο λόγο τον οποίο δε βλέπω θεωρείται top.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση μιας και βρήκα το thread... Ποια μητρική προτιμάτε απο τις δύο

asus - http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.522680 ή

evga - http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523655 ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.