Jump to content



Mobo για I7


killjoy

Recommended Posts

Οποτε παω η σε gigabyte UD5 η σε DFI η σε msi eclipse ωραια...

Ποια να παρω ειναι το 8εμα:boxed:8ελω οτι ποιο top...8α τα δωσω αλλα να ειναι και καλη και να μου μεινει....

Είπαμε δεν υπάρχει ακριβώς top top. Εξαρτάται τι θέλεις από τη μητρική σου. Για όλες τις δουλειές gigabyte, λόγω ευκολίας στο oc, ταχύτητας, layout και εξοπλισμού. Για τον απόλυτο εξοπλισμό και μπλιμπλίκια (πολλές θύρες sata, οθόνη που γράφει τάσεις και άλλα, άψογο layout και καλό αλλά όχι τόσο εύκολο oc) msi eclipse και για το απόλυτο overclocking σε extreme συνθήκες (ξηρό πάγο, LN2 και τέτοια) DFi. Απλώς για μένα υπερέχει η gigabyte σε κάθε περίπτωση λόγω συνδυασμού πλεονεκτημάτων και τιμής.

Tα bioses αυτων ειναι το ιδιο "user-friendly" με της ασους;

Πλην της DFi ναι. Απλώς και στην MSI δε γίνεται το oc με δυο ρυθμίσεις όπως σε asus και gigabyte. Ίσως χρειαστεί μεγαλύτερη προσπάθεια με τις τάσεις ΙΟΗ, PLL κτλ.

Παιδες οι dfi ειναι αξιοπιστες???Εχω χασει την μπαλα με τις mobo σε ποια εχουμε καταληξει???:crazy:

Εγώ δεν τις συμπαθώ ιδιαίτερα μετά από αρκετή ενασχόληση με Ρ45 και Χ38. Μου φάνηκαν απαράδεκτες. Bios για πυρηνικούς φυσικούς και για να μπορέσεις να σταθεροποιήσεις oc έπρεπε να τρελαθείς στις αλλαγές ρυθμίσεων. Για κάποιον που τις ήξερε καλά βέβαια ήταν ό,τι καλύτερο. Εγώ λοιπόν που τις μάθαινα τότε (δεν τις ήξερα καλά) ίσως να μην είμαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσω. Η Χ58 βέβαια μου φαίνεται καλύτερη από το λίγο χρόνο που πέρασα μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι mobo δεν ειναι μονο για ο/c αλλα πρεπει να βλεπεται και αλλα πραγματα...Το 8εμα ειναι ποια ειναι ποιο γρηγορη πιο αξιοπιστη ποια δινει καλα ρευματα και αλλα πολλα...Τις dfi εννοω φαινονται πολυ ψαχμενες mobo εγω φοβαμε να τις βαλω σε pc μ :no:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι mobo δεν ειναι μονο για ο/c αλλα πρεπει να βλεπεται και αλλα πραγματα...Το 8εμα ειναι ποια ειναι ποιο γρηγορη πιο αξιοπιστη ποια δινει καλα ρευματα και αλλα πολλα...Τις dfi εννοω φαινονται πολυ ψαχμενες mobo εγω φοβαμε να τις βαλω σε pc μ :no:

Μα αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα. Ότι η gigabyte ud5 κάνει τα πάντα και συμφέρει. Αρκετά φτηνότερη από τις άλλες και με πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά. Και overclockάρει και καλά. Τι άλλο θέλεις? Έχει μόνο μεγαλύτερο vdroop από Ρ6Τ και dfi. Σε load δίνεις π.χ 1.35ν και παίρνεις 1.3. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα σταθερότητας ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως τα τελευταία 3 χρόνια παίρνω μόνο gigabyte και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Κι εγώ πριν από αυτές έπαιρνα μόνο asus αλλά πλέον σπάνια. Τις δοκιμάζω βέβαια για να έχω μια άποψη αλλά για 24/7 χρησιμοποιώ gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

wacko thanx για την απαντηση.

Επειδη παντα δουλευω με WS (workstasion) board προτεινω αυτη.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522685

και βαλε πανω οτι θες..... :)

Γι αυτην εχει κανεις αποψη; Αν τα 15 ευρω διαφορα με την p6t deluxev2 δεν ληφθουν υποψιν, γιατι να μην την προτιμησει καποιος αντι της δευτερης;

Δειχνει πιο ολοκληρωμενη ... υστερει καπου;

Link to comment
Share on other sites

Το sas είναι συμβατό με το sata. Δηλαδή μπορείς να συνδέσεις sata δίσκους σε υποδοχή sas. Το αντίστροφο δε γίνεται. Σε pci-x δεν υπάρχει κάτι ιδιαιτέρως χρήσιμο αυτή τη στιγμή πέρα από κάποιους sata controllers. Αλλά και πάλι εγώ θα προτιμούσα κάτι σε pci express.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.