Jump to content



Βοήθεια περι φακών για D60.


Recommended Posts

Πρόσφατα λοιπόν απέκτησα την D60 με τον φακό του kit ο οποίος είναι ο κλασικός 18-55(όχι VR). Επειδή δοκιμάζοντας τη μηχανή άρχισα να συνειδητοποιώ ότι ο φακός αυτός θα με περιορίσει αρκετά(όπως μου το είχε πει ένα πουλάκι) άρχισα να κοιτάω για φακούς.

Κοιτώντας λοιπόν στου κατερέλου είδα ένα φακό που πιστεύω ότι με ικανοποιεί.Ο οποίος είναι ο παρακάτω: http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=2901

Μου δημιούργησε όμως απορία η χαμηλή τιμή του. Επειδή όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετος με το αντικείμενο μπορείτε να μου εξηγήσετε για ποιο λόγο αυτή η χαμηλή και αν η επιλογή μου είναι άκυρη να μου προτείνετε ένα καλό zoom ο οποίος να μπορεί να με ικανοποιεί σε καταστάσεις macro.

Link to comment
Share on other sites

άρχισα να συνειδητοποιώ ότι ο φακός αυτός θα με περιορίσει αρκετά

Θα σε περιορίσει; Τώρα πήρες το "σύστημα", το έφτασες κιόλας στα όριά του; Όταν λες "θα με περιορίσει", εννοείς ως προς τις δυνατότητες ή ως προς το εύρος; Επίσης δεν ξέρω αν αυτός ο φακός έχει μοτέρ, γιατί αν δεν έχει, θα πρέπει να εστιάζεις χειροκίνητα και θα λαχταράς τον 18-55..

Δες τις pics του γόμαρου για να δεις τι είναι δυνατό με τον.. περιοριστικό φακό σου και ένα θεωρητικά χειρότερο σώμα

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αυτος ο φακος που θελεις να παρεις ειναι σε ξεχωριστει κατηγορια απο τον 18-55.

αν εχεις την αναγκη τηλεφακου και macro σε χαμηλη τιμη παρε αυτον εχει καλυτερη ποιοτητα απο αυτον που κοιτας καθως ειναι APO.O 18-55 για every day χρηση ειναι μια χαρα φακος:T:

Link to comment
Share on other sites

No flame please :hehe: αυτό που λέω ρε συ είναι ότι βλέπω ότι πχ κάποια πράγματα που τα έκανα με μια compact με εμποδίζει αυτός ο φακός να τα κάνω και όπως είπα με είχε προειδοποίησει ένα πουλάκι και σιγά σιγά τα λόγια του γίνονται πραγματικότητα.

O 18-55 για every day χρηση ειναι μια χαρα φακος:T:

Σε αυτό δεν διαφωνώ απολύτως :)

Link to comment
Share on other sites

@Performer στο μυαλό μου είσαι!

Όπως το περίμενα καλός στα 70-200(εκεί που με ενδιαφέρει) και καλός σε μακρο καταστάσεις.

@Racer για να καταλάβεις σήμερα προσπαθούσα να τραβήξω φώτο στα γυαλιά μου το arnette από τα 5-8cm και ο 18-55 ήταν ανίκανος να εστιάσει ενώ και σε mf δεν γινόταν τπτ εκτός αν πήγαινα εγώ πιο μακριά.

Με λίγα λόγια αν έχω καταλάβει ο συγκεκριμένος φακός sigma είναι αρκετά κάλος για τα λεφτά του και για έναν που ξεκινάει τώρα το όλο θέμα αν και όταν φτάσεις σε ένα σημείο και απαιτείς περισσότερα είναι άχρηστος:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μα λέει πάνω ότι η ελάχιστη απόσταση εστίασης είναι ~28cm αν θυμάμαι καλά.. πώς θα εστιάζει από τα 5; Υπάρχει φακός που να εστιάζει από τα 5; Δεν είναι compact που εστιάζουν στο 1.. ;)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τοτε θα εχεις αλλαξει 203942039420934 σκεψεις και θελω στο τι ζητας και τι σαρεσει να τραβας.οποτε οταν μαθεις τι σαρεσει , τοτε ψαξου.η συμβιβασου με αυτα που εχεις και τραβα με οτι εχεις οπως μπορεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

για την ώρα μην πάρεις τίποτα και ειδικά τον συγκεκεριμένο 70-300...αμα θες οπωσδηποτε 70-300 θα παρεις τον ΑΡΟ που εχει και μοτερ http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=2895 αλλα όπως λεει και ο γομαρος από πάνω πάρε πρώτα τα μέγιστα από τον εξοπλισμό που έχεις και όταν κατασταλαξεις στο τι σου αρεσει και τι ζητάς τότε τα λέμε ξανα ;)

Link to comment
Share on other sites

@Racer για να καταλάβεις σήμερα προσπαθούσα να τραβήξω φώτο στα γυαλιά μου το arnette από τα 5-8cm και ο 18-55 ήταν ανίκανος να εστιάσει ενώ και σε mf δεν γινόταν τπτ εκτός αν πήγαινα εγώ πιο μακριά.

sorry for double posting αλλά τώρα το είδα αυτο...βασικά ότι ήξερες με τις compact ξεχνα το...εδώ (στα macro εν προκειμένω) σε ενδιαφέρει η μεγένθυση του φακου ή λογος αναπαραγωγής (reproduction ratio) ή magnification ratio. το να έχεις ένα φακο που να εστιαζει στα 5cm και να σου βγάζει μεγένθυση 1:6 είναι άχρηστο.

Ενω αν εστιάζει ακόμη και από το μισό μέτρο όπως αυτός http://sigmaphoto.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3284&navigator=5 αλλά σου βγάζει 1:1 τότε είσαι άρχοντας ;)

Link to comment
Share on other sites

@dubber thx for the tip

Τώρα όπως τα λέτε είναι πρώτα να μάθω τα βασικά μετά τη μηχανή και μετά όταν φτάσω σε ένα επίπεδο να έχω καταλάβει τι θέλω να φωτογραφίζω τότε να προβώ στην κατάλληλη αγορά!

Λίγο off topic τώρα dubber ποσά σώματα/φακούς έχεις συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να πάρεις έναν prime 50άρη f/1.8. και της canon και της nikon είναι τρομακτικά value/money μοντέλα, ειδικά αν σκεφτείς πως στο sharpness φτάνουν μέχρι και τους επαγγελματικούς φακούς. Το f/1.8 σου προσφέρει μεγάλη ταχύτητα, εξαιρετικό bokeh (ακόμα και με τα 5 blades του διαφράγματος), και στα f/2.8 είναι supersharp. Επίσης με το FOVCF σώμα της Nikon με crop 1.5x θα έχεις 75mm αντί 50mm. Και βουαλά έχεις έναν μεσαίο γρήγορο και φωτεινό τέλε που κάνει τη φωτογραφία ευκολία και διασκέδαση, με ελάχιστα χρήματα.

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=7&corp_id=3&pr_id=687&prview=list με 114Ε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.