Jump to content



Βοήθεια περι φακών για D60.


Recommended Posts

Δεν υπαρχει επαγγελματικος φακος ουτε επαγγελματικη μηχανη.

Ο μονος λογος-τροπος να χαρακτηριστει κατι επαγγελματικο ειναι να σου αποφερει λεφτα.

Το οποιο δεν ειναι καταναγκην το ποιοτικοτερο που κυκλοφορει στην αγορα.

Τον 50αρη μην τον παρεις παρα μονο αν θελησεις φως.

Σιγουρα δε 8α σε ωφελησει να πλησιασεις τα γυαλια σου.

Εστιαζει απο πιο μακρια απο την ηδη 18-55 DX II

Aν σε ενδιαφερει να κολλας το τζαμακι του φακου σου στο αντικειμενο κακως πηρες dslr.

Ασχολησου με τη φωτογραφια οπως πρεπει και οχι με το λα8ος τροπο-δρομο.

Link to comment
Share on other sites

To "πιο μακρία" παλεύεται με ένα σετάκι close up (+1, +2, +4), και πιστεύω το παιδί δεν είναι επαγγελματίας να καίγεται για την μέγιστη ποιότητα εικόνας.

Όσο για το AF του racer, συγγνώμη και λάθος μου, δεν το πρόσεξα ότι δεν έχει ο φακός αυτός. Παρ' όλα αυτά καλό θα ήταν να μάθεις να εστιάζεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οχι δεν ειναι αυτο που θελω να κανω ntg απλως θελω εχω την δυνατοτητα για κοντινα σε αντικειμενα χωρις να χανω ευκρινεια κτλπ.Μεχρι τωρα επειδη δεν θελω φακο ΜΟΝΟ για macro καταστασεις αλλα και ενα τηλεφακο η καλυτερη επιλογη ειναι ο sigma αλλα μεχρι τη περιοδο της αγορας βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

To "πιο μακρία" παλεύεται με ένα σετάκι close up (+1, +2, +4), και πιστεύω το παιδί δεν είναι επαγγελματίας να καίγεται για την μέγιστη ποιότητα εικόνας.

Με αυτο το σκεπτικο , για ποιο λογο να παρει και close up lens (εννοεις εχτρα γυαλι εε?? οχι πχ extension tubes?) και εχτρα φακο?Αν δεν καιγεται για τη μεγιστη ποιοτητα εικονας?

Γιατι να μη παρει μονο close up στον φακο που εχει.(που ηδη ξεκιναει απο 1-3 σε σχεση με το 1-6 που εχει ο 1.8)

Η γιατι να μην παρει extension tube ωστε να μην επηρεασει καθολου την αποδοση του γυαλιου που εχει??Και να μπορει να τα βαλει σε οποιον φακο θελει??

Ξεκοληστε λιγο με τον εξοπλισμο.

Φωτογραφια δεν ειναι εξοπλισμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά το λέω για να γλιτώσει μερικά λεφτά το παιδί. Ειδικά τα φιλτράκια απο ebay είναι σε τιμή ξεφτίλα. Φτηνός φακός + ένα σετάκι φίλτρα. Με αυτό το σκεπτικό και μόνο. με 130Ε θα έχει κάτι κοντά σε αυτό που θέλει. Αυτή ήταν η άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

@Dubber

Όντως θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν εξαρτιόταν ΜΟΝΟ από έμενα. Επίσης στη προκειμένη περίπτωση όντως αυτός ο φακός για μένα και για αυτό που μου αρέσει θα ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά επειδή αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα φακό που να έχει ένα κάλο quality/zoom/macro performance for money η επιλογή αυτή δεν υφίσταται μόνο για τον λόγο που είναι το μικρο 17-70...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά το λέω για να γλιτώσει μερικά λεφτά το παιδί. Ειδικά τα φιλτράκια απο ebay είναι σε τιμή ξεφτίλα. Φτηνός φακός + ένα σετάκι φίλτρα. Με αυτό το σκεπτικό και μόνο. με 130Ε θα έχει κάτι κοντά σε αυτό που θέλει. Αυτή ήταν η άποψη μου.

δε σε αποπαιρνω με την εννοια του τι καθεσαι και γραφεις.Λεφτα να χει(ς) να αγοραζει(ς) ο,τι θες και να καλυπτεις τις αναγκες σου με 1002 διαφορετικους τροπους.

Απλα θαυμαζω το gomari που δεν εχει ασχοληθει στο ελαχιστο με τιποτα απο ολα αυτα και καθε φορα χρησιμοποιει τη μηχανη του με τον καλυτερο δυνατο τροπο που μπορει.

(μια ερωτηση μου(μοοο) εκανε ο ανθρωπος αν αξιζει η canon s5 σε σχεση με την s3 που ηδη ειχε.Απο τοτε δε με ξαναενοχλησε:p)

Οσο για τη συγκεκριμενη προταση ας πω οτι ειναι κακη επιλογη να διαλεγεις ενα φακο για την οξυτητα του κλπ (οσο φτηνος και αν ειναι ..πχ ο 1.8) και να βαζεις τρισαθλια τζαμακια μπροστα και να καταστρεφεις τη ποιοτητα του φακου και λογικη για τον οποιον τον αγορασες.

Καλυτερα extensions tubes που δεν εχουν γυαλι και μπαινουν σε οποιοδηποτε φακο.(μπαινουν αναμεσα απο φακο και μηχανη)Θα αναγκαστεις να ανεβεις λιγο σε διαφραγμα αλλα μκρο το κακο.

Aν για καποιο λογο πρεπει να καταφυγει καποιος σε γυαλακι ας δει τα canon 250D kai 500D.

Κυκλοφορουν σε διαφορες διαμετρους και προφανως κανουν για ολους τους φακους αρκει να υπαρχει στη συγκεκριμενη διαμετρο.

Ειναι ακριβα αλλα αποτελουν λυση για να αποφυγεις εναν μακρο των 300-500Ε, οχι να προτιμηθουν ενας γυαλιου των 20-30-40Ε

Link to comment
Share on other sites

@Dubber

Όντως θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν εξαρτιόταν ΜΟΝΟ από έμενα. Επίσης στη προκειμένη περίπτωση όντως αυτός ο φακός για μένα και για αυτό που μου αρέσει θα ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά επειδή αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα φακό που να έχει ένα κάλο quality/zoom/macro performance for money η επιλογή αυτή δεν υφίσταται μόνο για τον λόγο που είναι το μικρο 17-70...

Δεν είναι μικρό αλλά δικαιολογείσαι γιατί είσαι καινούριος. Μετά από κάποιους φακούς που θα έχεις πάρει / αλλάξει, θα το καταλάβεις. Άλλωστε

ό,τι πάρεις με μεγαλύτερο εύρος θα είναι μπούρδα πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

αν το θεμα σου είναι οικονομικό τότε καλύτερα να περιμενεις να μαζέψεις τα 290 (αμα πας στο adorama θα τον πάρεις και φτηνότερα) που κανει ο 17-70 παρα να κανεις βιαστικες κινησεις.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι αν ήταν στο χέρι σου εκεί θα πήγαινες. Δηλαδή επειδή δεν είναι στο χερι σου θα πας στον 70-300; έχεις υπόψη τι χαοτικη διαφορά από ολες τις απόψεις υπάρχει αναμεσα στους δύο φακούς ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.