Jump to content



Vista disk bench


mariosalice

Recommended Posts

Ωπα, ξέχασα ότι τρέχεις Seven

Με Seven δεν είναι αυτά?

Καλό είναι να λέμε ποιο bench τρέχουμε Vista ή Seven.

Ρε συ Μαριε... Εχω βαλει τοσα αποτελεσματα απο 7 εχω κανει και review στους Χ25-Ε. :p:P

7αρια τρεχω μονιμα και οι δισκοι ειναι 2χ32GB συνολο 64.

Περιμενω επισης την Χρυσα να δωσει το TXT της απο 7αρια με τους ιδιους δισκους που ετρεξε και στα Vista για να δουμε αν οντως υπαρχει βελτιωση στο winsat σαν bench.

Αν υπαρχει διαφορα, αυριο θα στησω Vista για να δω συγκρισιμα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε. Αρχικά ούτε το όνομα δεν είδα, ούτε πρόσεξα το Ε. Νόμιζα ότι είναι απο Μ.

Χάζευα τα αποτελέσματα και τα γραφήματα και προσπαθούσα να τα ερμηνεύσω.

Με μπέρδεψε που μόλις πριν από λίγο είχα φτιάξει τα γραφήματα για μονό X25-M σε Vista στο άλλο post.

Μετά που συνήλθα κοίταξα και τα υπόλοιπα και διόρθωσα το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Από τα Seven 7100 x64 Ult.

Test Started at:  1:16:19.57
Test Endeded at: 1:18:39.36
Date: Sun 05/03/2009

Επιτρέψτε μου να θεωρώ αυτό το bench λάθος.

Τα Vista (x64 Ult. SP1) μέτραγαν περισσότερα MB/s αν συγκρίνετε τα παραπάνω αποτελέσματα με τα αποτελεσματα στο post #6 (==γράφημα post #15)

Αν είναι εύκολο σε κάποιον να κάνει τα γραφήματα, ευχαριστώ προκαταβολικά αλλιώς τα κάνω εγω Δευτέρα/Τρίτη.

results.txt

Link to comment
Share on other sites

Από τα Seven 7100 x64 Ult.
Test Started at:  1:16:19.57
Test Endeded at: 1:18:39.36
Date: Sun 05/03/2009

Επιτρέψτε μου να θεωρώ αυτό το bench λάθος.

Τα Vista (x64 Ult. SP1) μέτραγαν περισσότερα MB/s αν συγκρίνετε τα παραπάνω αποτελέσματα με τα αποτελεσματα στο post #6 (==γράφημα post #15)

Αν είναι εύκολο σε κάποιον να κάνει τα γραφήματα, ευχαριστώ προκαταβολικά αλλιώς τα κάνω εγω Δευτέρα/Τρίτη.

Οποτε δεν ειναι θεμα των δισκων αλλα θεμα του τεστ. Διαφορετικως τελειως ο τροπος που μετραει σε Vista και 7αρια.

ChSin7 απο κατω ειναι τα δικα σου αποτελεσματα απο τα Windows 7 X64 7100 (RC)

Και μια ερωτηση. Ο δισκος που τρεχεις τα bench ειναι αυτος που εχει και το λειτουργικο μεσα? Γιατι και αυτο σιγουρα οπως εχουμε δει επιρρεαζει τα νουμερα.

post-51-1416073962,7214_thumb.jpg

post-51-1416073962,7537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanx Jax για τα γραφήματα.

Αυτό που φαίνεται με την πρώτη ματιά είναι οι "μικροτερες" διακυμάνσεις στα Seven στην ίδια μέτρηση με IOPS 256 & 1024. Αυτό μπορεί να ωφείλεται και σε "drivers ή controller cache"...

Εκ 2ης ματιάς, καλά τα πάνε και οι 4χSammy :X:

Κρίμα που δεν έχουμε (έχω) πρόσβαση στο USA να πάρω 2 τέτοιους να θάψω όλους τους spinners στον κήπο μέσα σε μαύρη σακούλα για να βρεθούν σε ανασκαφή το 3500μΧ.

Link to comment
Share on other sites

Thanx Jax για τα γραφήματα.

Αυτό που φαίνεται με την πρώτη ματιά είναι οι "μικροτερες" διακυμάνσεις στα Seven στην ίδια μέτρηση με IOPS 256 & 1024. Αυτό μπορεί να ωφείλεται και σε "drivers ή controller cache"...

Εκ 2ης ματιάς, καλά τα πάνε και οι 4χSammy :X:

Διορθωσα το 2ο γραφημα, ωστε να ειναι ιδιο με των Vista που ειχες ποσταρει, για πιο ευκολα συγκρισιμα νουμερα.

Κι αλλη ερωτηση. Στα Vista και στα 7 εχεις ιδιο cluster size?

Δεν με ενδιαφερουν τα απολυτα νουμερα, απλα να δω οπως ειπες κι εσυ γιατι υπαρχουν οι διακυμανσεις στα vista και οχι στα 7.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσα το 2ο γραφιμα, ωστα να ειναι ιδιο με των Vista που ειχες ποσταρει, για πιο ευκολα συγκρισιμα νουμερα.
Αν μπορείς ξαναβάλε και την version 1 του ίδιου γραφήματος να το χαζευω δίπλα στο δικό σου :D

Μέτρησα το ίδιο partition (είναι το "πρωτο" παρτιτιον στην εξωτερική μεριά :p). Στα Vista είναι σαν "C" (vista system) και στα Seven είναι σαν "D". 16K NTFS cluster size, 128K@raid.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ξαναβάλε και την version 1 του ίδιου γραφήματος να το χαζευω δίπλα στο δικό σου :D

Μέτρησα το ίδιο partition (είναι το "πρωτο" παρτιτιον στην εξωτερική μεριά :p). Στα Vista είναι σαν "C" (vista system) και στα Seven είναι σαν "D". 16K NTFS cluster size, 128K@raid.

Αλλαξα το δικο μου γραφημα, ωστα τα αποτελεσματα απο 7αρια να ειναι ιδια. Προσοχη. Στο δικο σου γραφημα οπως και στο δικο μου στα W7 ξεκιναει απο το Sequential Write 1024 και καταληγει στο Random Read 16K κοιταζωντας απο αριστερα προς δεξια.

Αυριο θα δωσω και νουμερα απο Vista.

Καλό είναι να το γράφουμε πάνω στο γράφημα ποιο bench τρέχουμε Vista ή Seven.

Πχ ο τίτλος του γραφήματος να αλλάζει ανάλογα όπως ...

2x Intel X25-Ε Seven Disk Bench.

Done και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα από τους 4xSamsung σε Win7 της Chsin7.

Στο επισυναπτόμενο zip έχω το αρχείο της Chsin7 σε ODS και XLS.

Το ods είναι το αυθεντικό. Δεν ξέρω πώς φαίνονται τα γραφήματα στο xls.

Αν κάποιος τα δει ας πει να μοιάζουν με αυτά που φαίνονται εδώ.

7db4xSams-1.jpg

7dtb4xSams.jpg

7dtb24xSams.jpg

Chsin7.zip

Link to comment
Share on other sites

@Jax: Καλά στα random writes ο Ιντελ είναι απλά "ΑΛΛΟΥ" και στα Seven φαίνονται μικρότερα τα MB/s (στα random writes είναι οφθαλμοφανή) από τα Vista.

Thanx Mαριε για τα γραφήματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.