Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

ωραίος, ευχαριστώ!

να ρωτήσω τώρα κάτι

αν στα 3,8 είμαι ΟΚ με τη μαμα ψύκτρα τότε ποσο αξίζει να την αλλάξω και γιατι;

1)για τα 200-400 ΜΗz παραπάνω

2) για τον λιγότερο θόρυβο;

3) για τη καλύτερη ζωή του CPU;

ευχαριστώ csaris

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα πράγμα είναι σίγουρο. Ότι δεν είσαι εντάξει με τη μαμά ψύκτρα. Και για τους τρεις λόγους που μόνος σου ανέφερες είναι καλύτερα να βάλεις μια καλή ψύκτρα. Στα 3,8 θα έχεις σίγουρα 80+ σε φορτίο με τη μαμά. Επίσης θα έχεις πολύ θόρυβο. Με τη thermalright στα 3,8 και γύρω στο 1,2-1,23 τάση θα έχεις περί τους 65 βαθμούς σε φορτίο στη χειρότερη. Είναι πολύ καλύτερα να δουλεύει ο επεξεργαστής κάθε μέρα στους 65 παρά στους 80+ παρόλο που βρίσκεται και στις δύο περιπτώσεις κάτω από τα όρια αντοχής του. Όσο για το πόσο παραπάνω μπορεί να ανέβει είναι λίγο τυχαίο αλλά να περιμένεις περίπου 200-500MHz παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

τι 12αρι ανεμιστήρα προτείνετε για την Thermalright;

με ενδιαφέρει πολύ ο χαμηλός θόρυβος, πέρα απο το o/c

σε παλιότερο υπολογιστή είχα τον SilenX Case Fan Ixtrema Pro 120mm 14db A και δεν νομιζω να είναι τυχαίο αλλα 2 κομμάτια αρχισαν να κάνουν θορυβο μετα απο καιρό και ζοριζοταν/μαγκωναν στις περιστροφές.

τον άλλαξα μετα με CoolerMaster Case Fan Silent Blue Led 120mm TLF-S12-EB

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-Cm-Tlf-S12-Eb-120Mm-Silent-Fan-Blue-Led-CM-TLF-S12-EB-GP.htm

και δεν είχα πρόβλημα, ούτε κατάλαβα περισσότερο θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

βάλε τον silenx blue led..και κάτι άλλο παιδιά..επειδή θέλω να ανεβασω και γω τον i7 μου μπορείτε να μου δώσετε ρεύματα που πρέπει να βάλω για να φτάσω γύρω στα 3,3-4 ghz??δεν θέλω να έχω προβλήματα θερμοκρασίας ούτε κοληματα..και κάτι άλλο..επειδή δεν είμαι εξοικιομενος με το bios της bloodrage μπορεί μς μου πει κάποιος τι τιμές να βάλω;ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

δοκιμες να δουμε που βρισκομαστε μιας και μας ερχεται χειμωνας σιγα-σιγα:)

ht on:

4.368mhz cinebench

4368htmhzcinebench.th.jpg

4.3ghz 3dmark06

43htghz069701150.th.jpg

uncore test 4.1ghz

corsair1050unceverest.th.jpg

ψιλοκαλα πανε και τα corsair

corsair1015888everest.th.jpg

3d

corsair1000mhz8883dmark.th.jpg

και τελος ht off και 4.5ghz 3dmark05

45ghz3dmark0533k.th.jpg

αυτα προς το παρονbeta.gif

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
-= always use the rule of thumbs =-
Link to comment
Share on other sites

τι 12αρι ανεμιστήρα προτείνετε για την Thermalright;

με ενδιαφέρει πολύ ο χαμηλός θόρυβος, πέρα απο το o/c

Η thermalright έχει πολύ πυκνά fins τα οποία "απαιτούν" έναν ανεμιστήρα που να μπορεί να διακινεί μεγάλη ποσότητα αέρα και με κάποια ταχύτητα. O SilenX ταιριάζει λίγο καλύτερα στο ρόλο αυτό λόγω διακίνησης μεγαλύτερου όγκου αέρα απ'ότι ο coolermaster. Ο coolermaster δεν είναι ό,τι καλύτερο για τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Κάνει καλύτερα για να ψύχει δίσκους π.χ ή σαν ανεμιστήρας κουτιού. Το πρόβλημα που είχες με τον silenx που κάνει θόρυβο μετά από καιρό, είναι πρόβλημα που το παρουσιάζουν όλοι οι ball bearing ανεμιστήρες μετά από καιρό. Είναι η φυσική φθορά. Εγώ πάντως για χαμηλό θόρυβο και καλή απόδοση συστήνω πάντα τον noctua nf-p12 (http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Noctua-Fan-120Mm-NF-P12.htm), με μοναδικό του μειονέκτημα την τρομακτική τιμή. Για κάτι πιο γρήγορο αλλά και πιο θορυβώδες, scythe slipstream 1900rpm (http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Scythe-Fan-120Mm-Slip-Stream-1900Rpm-SY1225SL12SH.htm). Με τα λεφτά του noctua παίρνεις 4 scythe και μένουν και λίγα ρέστα. Αλλά κάνει θόρυβο. Όχι τύπου μηχανή του γκαζόν αλλά σίγουρα περισσότερο και από τους τρεις παραπάνω.

βάλε τον silenx blue led..και κάτι άλλο παιδιά..επειδή θέλω να ανεβασω και γω τον i7 μου μπορείτε να μου δώσετε ρεύματα που πρέπει να βάλω για να φτάσω γύρω στα 3,3-4 ghz??δεν θέλω να έχω προβλήματα θερμοκρασίας ούτε κοληματα..και κάτι άλλο..επειδή δεν είμαι εξοικιομενος με το bios της bloodrage μπορεί μς μου πει κάποιος τι τιμές να βάλω;ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Στα 3,3-3,4 που θέλεις δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το ανεβάσεις το bclk. Ούτε τάση στον επεξεργαστή χρειάζεσαι, ούτε στο vtt, ούτε πουθενά.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

επειδή θέλω να ανεβασω και γω τον i7 μου μπορείτε να μου δώσετε ρεύματα που πρέπει να βάλω για να φτάσω γύρω στα 3,3-4 ghz??

Για bclk 160 (**edited**) , oλα στο "auto" και αν επειτα δεις οτι δινει παρα πολυ ειδικα στο vtt τα χαμηλωνεις.

To vcore βαλτο για ακομα καλυτερα στο "normal" αντι "auto" .

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Για bclk 200 , oλα στο "auto" και αν επειτα δεις οτι δινει παρα πολυ ειδικα στο vtt τα χαμηλωνεις.

To vcore βαλτο για ακομα καλυτερα στο "normal" αντι "auto" .

Sorry εκ παραδρομης γραφτηκε το 200, εννοουσα 160 BCLK (αντε εως 170)

Link to comment
Share on other sites

οχι.αναλογως οσο ανεβαζεις το blkcl ανεβαινουν και οι μνημες.μετα μπορεις να ριξεις η να χαμηλωσεις τις μνημες με το memory multiplier (καπως ετσι) και μετα να κοιταξεις το uncore να ειναι ακριβως το διπλο απο την συχνοτητα που τρεχουν οι μνημες(πχ 1600 οι μνημες,3200 το uncore)

και τωρα ενα δικο μου προβλημα.το pc κοντευει να με τρελανει.το εχω στα 3400 και τις μνημες στα 1700.τρεχω ενα linx γυρω στα 25 λεπτα κανει rr to pc,οχι bsod,απλα μαυριζει η οθονη και κανει restart .αμα βαλω τις μνημες στα 1360 δν εχω προβλημα.το θεμα ειναι οτι οι μνημες περνανε memtest μεχρι και στα 1800.δν μπορω να καταλαβω γιατι δν θελει να δουλεψει σωστα στα 3400 cpu με 1700 μνημες.ρευμα cpu εχω δωσει μεχρι και 1,2.και qpi/vtt μεχρι 1,34.το βιολι του αυτο.καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι ειναι στους 65 αλλα στα 3,4 με 1,12 ταση??? :\\\\\\\

Γιατί μάλλον ο δικός σου είναι σαν τον δικό μου. Φωτιά και λαύρα. Δεν επηρεάζει τη σταθερότητα όμως οπότε μικρό το κακό.

δηλαδη την βαζει αυτοματα την αναλογια??

Αυτόματα την έχει στα 1066. Παραπάνω την ανεβάζεις μόνος σου. Πήγαινε στο memory bus multiplier και δες τις επιλογές που έχει και βάλε αυτή που ταιριάζει καλύτερα στη δική σου μνήμη. 1333, 1600, 2000 κτλ. Ισχύει βασικά ό,τι είπε ο gregorypeg πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Greg δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι μπορει να φταιει, απλα να σου πω οτι random reboots και ουτε καν σε full load, ηταν το προβλημα που ειχα και εγω, οποτεδηποτε ετρεχα σε οτιδηποτε παραπανω απο 1600ΜΗz. Ακομα και στα 162*10, 1620ΜΗz.

Tα memory multi, uncore και timings μνημων σε τι τα εχεις;

Δοκιμασες με χαλαροτερα timings αν σου κανει το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.