Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

vtt 1.3v;

Μνημες 1,66v στα 1600 ή λιγοτερο;

Ευχαριστω φιλε.

Ναι vtt 1.3

Μνημες θα παιζουν και με λιγοτερο... αλλα τις εχω 1.65 1600 6-7-6-18 δεν εχω προλαβει να ψαχτω πολυ με τισ μνημες

Να ΄σε καλα..καλο ειναι να ανταλαζουμε πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος timoleros. Βρήκα το δικό μου πρόβλημα με το χαμηλό σκορ στη dfi. Βλέπει μόνο 2gb μνήμη από τα 6. Στο bios δείχνει 2 και στα windows 7 δείχνει 6 αλλά 2 usable. Πάει αύριο για rma.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και με τα βολτ του τιμολερου, τα επαιξα και λιγο πανω-κατω.

Καταφερνω να μπουταρω σε 21*200 αλλα μεχρι εκει. Με το που τρεχω prime95 μπλε οθονες απο παντου :(

Δεν παει το μυαλο μου τι αλλο να δοκιμασω πια ... :(

Γενικα settings: C1e,eist disabled, qpi multi x36, μνημες x8, uncore x16/x17/x18, pci express auto/100 ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι vtt 1.3

Μνημες θα παιζουν και με λιγοτερο... αλλα τις εχω 1.65 1600 6-7-6-18 δεν εχω προλαβει να ψαχτω πολυ με τισ μνημες

Να ΄σε καλα..καλο ειναι να ανταλαζουμε πληροφοριες

Τελικα vtt εχω 1.23!

Γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να κανεις stable το συστημα με HT off(λογικα ο επεξεργαστης δεν θα θελει πανω απο 1.27-1.28) και μετα βλεπεις...ποσο θα ανεβασεις ρευμα για HT on!

42fullstable.th.pngΩχ! τι 4 ειναι αυτο στο cas latensy μαλλον θα εφαγε bugια το cpu-z

4 ωρες prime HT on! περνανε καi οι μνημες το memtest86+ ε..δεν νομιζω οτι θελω και κατι αλλο για να θεωρησω το συστημα σταθερο!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάει 4,5?:p Άσχετο αλλά φίλε csaris που βρήκες τις 5870? Σκοτώνω άνθρωπο για να βρω μια....Πόσο μάλλον για crossfire.

wacko_gr2004 εαν σου πω εγω τι τραβηξα για να παρω μια...αξιζε ομως!!

Link to comment
Share on other sites

Τι μνήμη είναι αυτή που έχεις ρε timoleros? 4 cas latency στα 1600? :happy2: Είσαι μια χαρά. Πολύ ωραία θερμοκρασία έχεις για 1,32 τάση. Βρες και καμμιά 5870 για μας τους φτωχούς....

Link to comment
Share on other sites

Τι μνήμη είναι αυτή που έχεις ρε timoleros? 4 cas latency στα 1600? :happy2: Είσαι μια χαρά. Πολύ ωραία θερμοκρασία έχεις για 1,32 τάση. Βρες και καμμιά 5870 για μας τους φτωχούς....

4 cas latency χαχαχαχα..σιγουρα bugia.Ρε λες να εβαλα 4 cas latency και να μην το θυμαμαι?χαχαχα

παιζει μια περιπτωση για την 5870 της sapphire σε λιγο θα εχεις PM...!

Link to comment
Share on other sites

quick ερωτηση.

Βαζω vcore 1,33750 , το cpuz διαβαζει 1,312.

Το φαινομενο που με το που ξεκιναει σε full load το prime95, στο cpuz το vcore απο 1,312 πεφτει στο 1,246 πως εξηγειται/αντιμετωπιζεται;

μετα απο λιγο τρωω το bsod οποτε φοβαμαι πως σχετιζεται με αυτο το προβλημα ...

Εdit: wacko αν εχεις πουθενα αποθηκευμενο κανενα template της ud5 για τα 4,2 πλιζ ποσταρε το μου ... θενξ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ud5 έχει το μεγαλύτερο vdroop από κάθε άλλη μητρική. Δεν τρέχει όμως τίποτα. Απλά υπολογίζεις την τάση που θέλεις σε load και προσθέτεις περίπου 0,07 για να βρεις αυτήν που πρέπει να βάλεις στο bios. Χοντρή λαλακία το ξέρω αλλά δε γίνεται αλλιώς. Η μητρική όμως παρόλο το πρόβλημα αυτό είναι αχτύπητη σε oc. Ο δικός μου 920 με τη ud5 έβγαζε 4,2 prime stable με 1,27 (load) ήτοι 1,3375-1,35 bios , qpi 1,395, PLL 1,9 και ΙΟΗ 1,2. Τονίζω τα PLL και ΙΟΗ γιατί χωρίς αυτά η μητρική δεν μπορούσε να περάσει τα 4. Μετά από τα 4 δε χρειάζεται πλέον αύξηση τους ξανά μέχρι και τα 4,5.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις πεσει στο κομματι.εγω της δινω 1,15 και στο cpu-z δειχνει 1,12.εμενα 4, με ht on με 1,312 linx stable με qpi 1.3 απο bios και ΙΟΗ ή 1,16 ή 1,18(δν θυμαμαι).αλλα pll δν πειραξα καθολου.γιατι ολοι ανεβαζεται τοσο πολυ το qpi/vtt?εχει να κανει με τα mhz των μνημων(δλδ 1600 αντι 2000)??

Link to comment
Share on other sites

Το qpi/vtt εξαρτάται και από τη μητρική αλλά και από τον εκάστοτε επεξεργαστή. Εγώ δε δίνω ποτέ παραπάνω ρεύμα απ'ότι χρειάζεται. Απλά για να σταθεροποιηθεί εκεί (4,2) θέλει τόσο vtt. Και όσο μεγαλύτερος ο διαιρέτης της μνήμης (δηλαδή όσο ψηλότερη η συχνότητα της μνήμης) τόσο μεγαλύτερη και η τάση που θέλει το vtt. Άρα στα 2000 θέλει ακόμα περισσότερο συνήθως. Ενδεικτικά ο 920 μου που ήθελε περίπου 1,39 στη gigabyte, στη rampage II extreme ήθελε 1,325, στη dfi 1,34 και στην msi 1,42. Κοινώς εξαρτάται πρώτα πρώτα από τον επεξεργαστή το vtt και μετά παίζει τεράστιο ρόλο κι η μητρική. Υπάρχουν και κομμάτια που θέλουν πολύ λιγότερο γι'αυτή τη συχνότητα.

Αναφερεσαι στην τιμή που δίνεις στο BIOS ;

Στην τιμη που βλέπεις από πρόγραμμα μέσα στα Windows ;

Σε τιμή που μέτρησες με πολύμετρο ;

Μιλάει για την τιμή που δείχνει το cpu-z στα windows. Είναι ό,τι κοντινότερο στην πραγματικότητα. Η gigabyte δεν έχει επαφές επάνω στην πλακέτα για να μετρήσεις την τάση όπως η msi, η dfi και η rampage extreme, οπότε δεν είναι εφικτό το πολύμετρο. Πάντως είναι πλέον πασίγνωστο ότι είναι η μοναδική μητρική που δε λειτουργεί το loadline calibration. Αυτό όμως δεν την εμποδίζει να είναι από τις καλύτερες μητρικές στο oc.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

@Greg Αυτο ειναι που δεν μπορω να καταλαβω ... Πως γινεται στο load να πεφτει το vcore; Η λογικη δεν λεει οτι στο load θα χρειαζεται φουλ ρευμα;

Στα 21*185 πχ που ειμαι τωρα και vcore στο normal, εχει idle 0.94 και με prime95 ανεβαινει 1,16.

Στα 21*200 πως γινεται απο 1,312 να πεφτει στο 1,246; (συμφωνα με το cpuz)

@wacko το loadline calibration το εχω disabled. Νομιζω μαλιστα απο δικια σου συμβουλη σε παλαιοτερο ποστ αν δεν απατωμαι. Τι εννοεις οτι δεν το δουλευει; δλδ ειτε enabled ειτε disabled, ενα και το αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να πρότεινα loadline calibration disabled. Ποτέ δεν το απενεργοποιώ σε καμμία μητρική. Είναι λιγάκι καλύτερα αν το έχεις ανοιχτό απλά δε λειτουργεί όπως στις άλλες μητρικές όπου πρακτικά δεν υφίσταται droop. Βάζεις 1,3125 και παίρνεις 1,3125. Δηλαδή με loadline ανοιχτό έχεις 0,05 droop ενώ με κλειστό 0,07-0,09. Στις υπόλοιπες μητρικές έχεις με κλειστό 0,03 στη χειρότερη και καθόλου όταν το έχεις ανοιχτό.

Τώρα, όσον αφορά την τάση το vdroop είναι τμήμα της κατασκευής των μητρικών και των επεξεργαστών και πρέπει κανονικά να υπάρχει για να προστατεύει τον επεξεργαστή από πιθανά spikes που μπορεί να προκύψουν στην τάση σε φορτίο από μη καλή ρύθμιση της από τη μητρική. Spikes δεν υπάρχουν σε αδρανή κατάσταση γι'αυτό και η τάση είναι μεγαλύτερη σε idle. Γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο το vdroop. Το loadline calibration είναι κάτι "παράνομο" που χρησιμοποιήθηκε από την asus πρώτη φορά για να διευκολύνει το έργο των overclockers που άλλη τάση έδιναν στο bios και άλλη έπαιρναν πραγματικά σε Load.

Στην άλλη σου ερώτηση. Όταν έχεις την τάση στο normal, ενεργοποιείται ο μηχανισμός αυξομοίωσης της τάσης που έχει η μητρική για να εξοικονομεί ενέργεια. Αυτό ισχύει σε όλες τις μητρικές. Γι'αυτό βλέπεις λιγότερη τάση σε idle απ'ότι σε load. Mόλις ρυθμίσεις την τάση χειροκίνητα, απενεργοποιούνται όλοι οι "πράσινοι" μηχανισμοί και η τάση μένει όσο την έβαλες ανεξαρτήτως φορτίου, και άρα αυτομάτως μπαίνει πλέον στο παιχνίδι το vdroop. Απλά η gigabyte έχει απαράδεκτο loadline calibration κι έτσι έχει τεράστια πτώση η τάση σε φορτίο.

Τα είπα λίγο πολλά αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα 3D Mark Vantage με τη νέα κάρτα (5870) και 4,5+ cpu.

vantagei758709201300880.th.jpg

Παίχτηκε βλακεία επειδή έχω extended desktop σε δύο οθόνες οπότε το print screen αποτυπώνει και τις δύο οθόνες κι έτσι είναι λίγο μεγάλη η φωτογραφία αλλά λίγο υπομονή και τη φορτώνει.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.