Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Σημαντικό βήμα. Δεν καταλαβαίνω ακόμα βέβαια γιατί έχεις τόσο υψηλή τάση στον επεξεργαστή. D0 δεν είναι?

Ναι D0. Έτσι λέει τουλάχιστον το CPU-Z. Fpo/Batch: 3924A390

Να σου πω την αλήθεια και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν στο default voltage γράφει 1.28

Σημείωση.. το Vdroop Compensation το έχω Disable.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να κλοκάρω τον 920 d0 σε μια P6T deluxe στα 4Ghz -4.1Ghz, θα ήθελα την βοήθειά σας...ότι προταθεί θα δοκιμαστεί κατά το απογευματάκι.

Βios version 0601.

με τις μνήμες (corsair Dom GT1600 με timmings 7-7-7-21-1T) οι δοκιμές που έκανα:

1) 21x166

CPU ratio:21

IntelSpeedstep Tech: Disabled

BCLK Frequency: 166

DRAM: 1328 (x8), UCLK: 5976 (x36), QPI Link Data Rate:2656 (x16)

CPU Voltage: 1.23125

CPU PLL Voltage: 1.8000

QPI/DRAM Core Voltage:1.25

IOH Voltage:1.1200

IOH PCIE Voltage:1.5000

ICH Voltage:1.2000

ICH PCIE Voltage:1.500

DRAM Bus Voltage:1.64

Load Line Calibration:Enabled

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

C1E: Disabled, Intel Virtualization: Disabled

HT: Enabled

CPU Z Vcore Idle: 1.216

CPU Z Vcore Load: 1.224

Temperatures Idle:38-34-37-33

Temperatures Load:68-66-66-63

1) 21x185

CPU ratio:21

IntelSpeedstep Tech: Disabled

BCLK Frequency: 185

DRAM: 1480 (x8), UCLK: 6660 (x36), QPI Link Data Rate:2960 (x16)

CPU Voltage: 1.2625

CPU PLL Voltage: 1.8600

QPI/DRAM Core Voltage:1.2625

IOH Voltage:1.1200

IOH PCIE Voltage:1.5000

ICH Voltage:1.2000

ICH PCIE Voltage:1.500

DRAM Bus Voltage:1.64

Load Line Calibration:Enabled

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

C1E: Disabled, Intel Virtualization: Disabled

HT: Enabled

CPU Z Vcore Idle: 1.248

CPU Z Vcore Load: 1.264

Temperatures Idle:39-35-38-35

Temperatures Load:74-73-72-70

το (2) δεν είναι linx stable...error στο 7ο run

Προσπαθώντας στα 4ghz (20χ200) εδωσα μέχρι σε διαδοχικά βήματα μεχρι core 1,34V , qpi: 1,34 και Pll στα 1,88V...ματαια ομως...όταν παλεύει τα 3,88 με 1.26 γίνεται να μην παλεύει τα 4Ghz; :giveup:

Tόσο πατάτα cpu (3910Α); το είχα σε bloodrage στα 4 με 1.32.

Ερωτήσεις:

Όταν σταματάει το Linx λόγω εrror χωρίς BSOD τι φταίει/υποδηλώνει;

Υπάρχει κατάλογος πουθενα για τα BSOD errors; (βρήκα πχ "QPI/DRAM Core Voltage: Set 1.3-1.45+< all depends on the CPU and memory timings and speeds, you will have to play around here BSOD Code 0x00000124 normally means you need more or you are using way to much")

Πέραν του core Πότε καταλαβαίνουμε ότι φταίει το qpi ρεύμα, πότε το pll;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε στα 20*200 με το vcore οσο ηθελε στην bloodrage και λιγο παραπανω και με qpi/vtt 1.4.αν βγαλει error βαλε 8-8-8-24 timings στις μνημες.pll απο οτι μου εχουν πει και τα παιδια δν χρειαζεται παραπανω απο 1,8 μεχρι τα ~4,2 οποτε βαλτο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι επεξεργαστές εχουν ένα κρίσιμο σημείο πέραν του οποίου απαιτούν αρκετό ρεύμα για να ανέβουν παραπάνω. Αναφορικά με το vcore, aν στα 1,264 είμαι στα 3,88, να δώσω 1,35 για τα 4Ghz (!) μου φαίνεται κάπως. Για το PLL θα το καρφώσω στα 1,80.

To error στο Linx χωρίς BSOD δηλώνει αστάθεια ή λάθος υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τι φταίει ακριβώς, αν έχουμε βάλει τυχαίες ρυθμίσεις. Αν ήταν core 2 duo ή quad ήταν απλό. Τότε το error στο linx ή το κοκκίνισμα ενός πυρήνα στο prime, ήταν τάση επεξεργαστή. Η μπλε οθόνη ή αυτόματο restart ήταν η τάση του τσίπσετ. Στον i7 μπορεί να είναι οτιδήποτε, είτε έχεις μπλε οθόνη είτε error.

Ο μόνος τρόπος για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή ποια ρύθμιση συγκεκριμένα φταίει για την εκάστοτε αστάθεια, είναι να ξεκινήσεις από την αρχή. Ξεκινώντας πάντα από τη μνήμη. Θα ακολουθήσουν δύο οδηγοί. Ένας για τη μνήμη και ένας για τον επεξεργαστή.

Ξεκινάμε με τη μνήμη. Εδώ τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Χρησιμοποιούμε στο bios πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή και ένα διαιρέτη της μνήμης, που να κρατάει τον επεξεργαστή σχεδόν σε στοκ συχνότητα και ανεβάζουμε σιγά σιγά τη μνήμη,έχοντας πάντα την τάση της ρυθμισμένη στα 1,65ν.

Μπαίνοντας στα windows τρέχουμε memtest έως ότου φτάσει σε όλη τη μνήμη στο 150% περίπου ή prime στη ρύθμιση blend για περίπου 20 λεπτά, οπότε αν περάσει κάτι από τα δύο παραπάνω θεωρούμε ότι έχουμε μια καλή σταθερότητα. Τη στιγμή που θα βγάλει error σε οποιοδήποτε από τα 2, μπαίνουμε στο bios ή σε προγραμματάκι oc των windows (easytune, turbov, e-leet κτλ.) και ανεβάζουμε την τάση του qpi ένα βήμα τη φορά. Το σημαντικότερο είναι να σημειώνουμε τις ρυθμίσεις μας κάθε φορά που χαθεί η σταθερότητα σε ένα χαρτί.

Με τα timings κάνουμε το εξής. Ξεκινάμε με τα πιο επιθετικά και στη χαμηλότερη συχνότητα (θα χρησιμοποιώ παντού τα 1600 θεωρώντας ότι είναι η χρυσή σταθερά, οι περισσότεροι έχουν τέτοια μνήμη) και αν δούμε αστάθεια ξεκινάμε ανεβάζοντας το qpi, έως ότου πλέον ανεβάσουμε 2-3 βήματα το qpi και δεν επέρχεται σταθερότητα, οπότε και αρχίζουμε να χαλαρώνουμε τα timings ένα ένα, ξεκινώντας από το tRCD (RAS to CAS Delay). Στο τέλος, όταν βρούμε τα όρια της μνήμης και σε ποια συχνότητα λειτουργεί και με ποιο ρεύμα qpi, μπορούμε να τρέξουμε κάτι από τα παραπάνω και για περισσότερη ώρα για να διασφαλίσουμε τη σταθερότητα.

Π.χ με μνήμη 1600ρα, ξεκινάμε από 20χ133 και ανεβαίνουμε από εκεί μέχρι τα 20χ140, ρύθμιση που θα μας δώσει στη μνήμη 1680MHz. Όταν λέω ανεβαίνουμε εννοώ 1 bclck τη φορά. Ακούγεται κουραστικό αλλά δυστυχώς έτσι πρέπει να γίνει αν θέλουμε ανα πάσα στιγμή να ξέρουμε τι κάνει η μνήμη μας και το γενικότερο oc μας μέχρι τέλους. Μόλις δούμε αστάθεια ανεβάζουμε ένα βήμα την τάση του qpi και ξαναπροσπαθούμε στην ίδια συχνότητα. Ποτέ δεν κάνουμε δύο αλλαγές ταυτόχρονα. Μία τη φορά για να ξέρουμε πάντα τι είναι αυτό που σταθεροποιεί ή αποσταθεροποιεί.

Από τα 140 και πάνω, δίνουμε πολλαπλασιαστή 19 πλέον. Δηλαδή 19χ141, και ανεβαίνουμε έως, σωστά μαντέψατε, τα 150. Από εκεί και πέρα ακολουθούμε τον ίδιο κανόνα κατεβάζοντας πολλαπλασιαστή και ανεβάζοντας μνήμη. Βέβαια από 150 και πάνω δε θα χρειαστεί στους περισσότερους γιατί η μνήμη πλέον ξεπερνά τα 1800. Κάνοντας λοιπόν αυτά έχουμε και σημειωμένα τα στοιχεία της μνήμης και πηγαίνοντας πλέον στον επεξεργαστή, ξέρουμε ότι δεν είναι η μνήμη ο υπαίτιος της αστάθειας.

Προχωράμε στον επεξεργαστή.

Ξεκινάμε και εδώ από τη στοκ συχνότητα και βάζοντας το διαιρέτη της μνήμης σε οποιαδήποτε ρύθμιση θέλουμε εντός των ορίων που βρήκαμε από την προηγούμενη διαδικασία. Αφήνουμε όλες τις τάσεις στη χαμηλότερη τους τιμή ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ. Τα κεφαλαία είναι για τονισμό και όχι γιατί φωνάζω. Δεν αφήνουμε καμμία ρύθμιση στο auto. Οι ρυθμίσεις αυτές είναι: τάση επεξεργαστή 1,15 (το core vid μπορεί να διαφέρει λίγο ανάλογα με το κομμάτι, συνήθως πάντως με πολλαπλασιαστή 20 είναι από 1,125-1,175 και με 21 από 1,18-1,225), τάση qpi/vtt 1,2, CPU PLL 1,8, IOH 1,1 και φυσικά μνήμη 1,65. Αν δεν έχει 1,65 η μητρική το βάζουμε 1,66.

Ανεβαίνουμε λοιπόν ξεκινώντας από 20χ160, που είναι μια καλή συχνότητα για ξεκίνημα, είτε ο επεξεργαστής μας είναι C0 είτε D0. Στα windows τρέχουμε linx 5 runs για πιο γρήγορα. Αν το βγάλει, ανεβάζουμε το bclck κατά 5. Στην προκειμένη περίπτωση 20χ165. Άποψη μου είναι να πηγαίνουμε μέχρι τα 4GHz με 20 πολλαπλασιαστή και μετά το γυρνάμε στο 21. Μόλις λοιπόν βγάλει error ή μπλε οθόνη ή κολλήσει ή κάνει restart, ανεβάζουμε λίγο την τάση του επεξεργαστή. Ακολουθούμε αυτή τη διαδικασία έως ότου παρατηρήσουμε ότι όσο και να ανεβάζουμε την τάση του cpu (περισσότερα από 3-4 βήματα) δεν επέρχεται σταθερότητα. Τότε, επαναφέρουμε την τελευταία τάση cpu στην οποία χάθηκε η σταθερότητα και αρχίζουμε να ανεβάζουμε το qpi. Μπορεί να χρειαστούν πάνω από ένα βήματα αύξησης του qpi. Τρέχουμε πάντα linx 5 runs. Με κάποια τάση qpi θα βγάλει το linx. Μόλις συναντήσουμε πάλι αστάθεια ανεβάζουμε το cpu vcore. Όταν και πάλι κάποια στιγμή όσο και ν'ανεβάζουμε το vcore δε γίνεται τίποτα, ανεβάζουμε και πάλι λίγο το qpi/vtt. Αν κάποια στιγμή, με καμμία αύξηση είτε του cpu vcore είτε του qpi/vtt δεν επέρχεται σταθερότητα, μπορούμε πάλι να παίξουμε λίγο με το PLL και με το ΙΟΗ, αλλάζοντας το ένα μόνο κάθε φορά. Συνήθως όμως αυτά δε βοηθούν. Όταν πλέον καμμία ρύθμιση δεν είναι πλέον σταθερή, γυρνάμε στην τελευταία σταθερή και μπορούμε πλέον να τρέξουμε linx 20 runs. Αν το βγάλει κι αυτό, μόλις βρήκαμε το όριο του επεξεργαστή μας με τη συγκεκριμένη μητρική και ψύξη.

Τον τρόπο αυτό χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και δε με έχει απογοητεύσει ποτέ. Χρειάζεται χρόνο και υπομονή αλλά είναι σίγουρη η επιτυχία. Ρυθμίσεις που μας είπε κάποιος ή βάλαμε στο περίπου για να είμαστε μέσα στους μέσους όρους των περισσότερων, ή αλλαγές δύο και τριών ρυθμίσεων ταυτόχρονα, ή ρυθμίσεις κάποιου άλλου με ίδια μητρική και μνήμη κτλ.,δε λειτουργούν. Το μόνο που θα καταφέρουμε έτσι είναι να απογοητευτούμε και να μην ξέρουμε ποιος είναι ο υπαίτιος της αστάθειας.

Ολοι οι επεξεργαστές εχουν ένα κρίσιμο σημείο πέραν του οποίου απαιτούν αρκετό ρεύμα για να ανέβουν παραπάνω. Αναφορικά με το vcore, aν στα 1,264 είμαι στα 3,88, να δώσω 1,35 για τα 4Ghz (!) μου φαίνεται κάπως. Για το PLL θα το καρφώσω στα 1,80.

To error στο Linx χωρίς BSOD δηλώνει αστάθεια ή λάθος υπολογισμό;

Σπύρο τι έγινε η ud5? Error στο Linx μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε. Ακολούθησε αν θέλεις τον οδηγό και θα βρεις τα όρια του επεξεργαστή. Τώρα το αν αξίζει μια μικρή αύξηση της συχνότητας όταν χρειάζεται μεγάλη αύξηση στην τάση, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να το αποφασίσει. Αν πάντως είσαι σε γενικές γραμμές χαμηλά, όπως είσαι εσύ τώρα, νομίζω ότι αξίζει να το αφήσεις στη μεγαλύτερη συχνότητα, δεδομένου ότι ακόμα κι έτσι, είσαι μέσα σε ασφαλή όρια τάσης ακόμα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα που έφτιαξα τελευταία, από τη στιγμή που το πήρα έπαιζε στα 3,8Ghz με stock voltages .Δοκίμασα τα 4.0Ghz και γινόταν σταθερό στα 1,2875v vcore και 1.2875v qpi (δεν έκατσα να το ψάξω με μικρότερο όσο ανέβαζα το vcore τόσο έβαζα qpi, ίσως να ήταν λάθος αυτή η προσέγγιση,αν είναι να μου το πείτε..)

Για τα 4,2Ghz θέλω για να σταθεροποιηθεί 1,34375vcore kai 1.34375v sto qpi.

Στα 4Ghz έτρεξα prime95 για ένα 6ωρο και ήταν rock stable και οι θερμοκρασίες στο μέγιστο έφτασαν τους 74.

Στα 4,2Ghz έτρεξα prime95 και αμέσως οι θερμοκρασίες ανέβηκαν στο πεντάλεπτο στους 81 και αμέσως το σταμάτησα και το κατέβασα στα 4Ghz. Καποια στιγμή που θα πάρω 2 scythe slipstream θα ξαναδοκιμάσω για 4,2 και άν πέσω στους 75 με 76 θα το αφήσω εκεί. Με έρευνα που έκανα στο Intrenet λέει ότι η Τjmax=74 για τον πυρήνα στους Core i7 ,άντε +2 βαθμούς λόγω ΘΤJ. Υπάρχει περίπτωση να είναι stable με μικρότερο qpi voltage και η μείωση στο qpi σημαίνει και μείωση στις θερμοκρασίες; Αν ισχύει αυτό αξίζει να το ψάξω...

Να και ένα snapshot στα 4 που πιστεύω ότι είναι μια χαρά για 24/7:

4ghzrocksolidstable.png

Η 5870 που έχω παίζει στα 1,3v και 1010Μhz o πυρήνας και 5200Mhz η μνήμη...

Οι μέγιστες θερμοκρασίες που έχω δει είναι 72 (στον πυρήνα πάντα). Όσοι έχετε 5870 έχετε δυνατότητα να δείτε θερμοκρασία και στην μνήμη; Σε εμένα δεν γίνεται αυτό...

Κατά τύχη πιστεύω ότι έβαλα αρκετά καλή ψύκτρα αφού αυτή υπήρχε στο κατάστημα όταν είχα πάει να πάρω...

:)

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Προσθήκη.
Link to comment
Share on other sites

Με τον D0 μπορεις τα 4,2 και με λιγοτερο ρευμα στα vcore και qpi/vtt.

Εως/γυρω στα 1,3 -1,32 και για τα δυο ειναι καλα.

Επισης χωρις να σε παρω στον λαιμο μου, οι θερμοκρασιες εως και 90 C στα linx/prime δεν με ανησυχουν, γιατι δεν θα τις ξαναδω και πουθενα αλλου. Το tjmax νομιζω ειναι 100 C με επιφυλαξη.

Καλοριζικο και να το χαιρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Με τον D0 μπορεις τα 4,2 και με λιγοτερο ρευμα στα vcore και qpi/vtt.

Εως/γυρω στα 1,3 -1,32 και για τα δυο ειναι καλα.

Επισης χωρις να σε παρω στον λαιμο μου, οι θερμοκρασιες εως και 90 C στα linx/prime δεν με ανησυχουν, γιατι δεν θα τις ξαναδω και πουθενα αλλου. Το tjmax νομιζω ειναι 100 C με επιφυλαξη.

Καλοριζικο και να το χαιρεσαι :)

Έχεις δίκαιο απλά πρέπει να έπεσα σε λιγάκι χάλια κομμάτι και θέλει 1.34375 από εκεί και κάτω κόλλαγε αμέσως στο prime. Tο max safe vcore voltage που δίνει η intel είναι το 1.35v. Πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος και έτσι...

Το Tjmax που από εκεί και πάνω ξεκινάει να κάνει throttling είναι τα 100. Τα 74 που έδωσα είναι το max για την μαρκοζωία και βέλτιστη λειτουργία του επεξεργαστή, οπότε και για αυτό το κατέβασα στα 4. Κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα (wacko_gr2004), εγώ ούτε ένα δίμηνο δεν το έχω το μηχάνημα και πριν είχα έναν P4 στα 3.2Ghz οπότε μπορώ να θεωρηθώ άσχετος οσον αφορά τους Core i7.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Οι max θερμοκρασίες σχετίζονται με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς. Προσωπικά βλέπω ακριβώς τις ίδιες θερμοκρασίες με το linx ή prime όταν κάνω x264 encoding.

Όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα posts, είναι φρονιμότερο να ξέρουμε πως ακόμα και στο max δουλεύει "βράχος" το σύστημα, παρά να το αφήνουμε έστω και ελάχιστα στην τύχη. Σε τελική ανάλυση, πόση διαφορά τελικά υπάρχει για 100-200 ακόμα MHz όταν μιλάμε για νούμερα πάνω από 4GHz? Ελάχιστα πράγματα που περισσότερο μας τονώνουν το εγώ, παρά μας δίνουν κάτι ουσιαστικό. Από τον Q6600 στα 3,4GHz που ήμουν πριν με τα 4,2 GHz (πάει ως 4,3 άνετα) βλέπω διαφορά στις εφαρμογές που τρέχω. Και πάλι όμως, όχι τοση διαφορά όπως όταν πρωτοπήγα από AthlonXP σε τετραπύρηνο. Από τα 4,0GHz στα 4,2GHz όμως, δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα και σίγουρα με κρατούν πίσω τα υπόλοιπα εξαρτήματα πια και όχι τα 200 MHz.

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Το TjMax του i7 είναι 100 βαθμοί. Στη θερμοκρασία αυτή, κάνει throttling ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις του Bios. Γενικά για τον i7, οποιαδήποτε θερμοκρασία έως 85 βαθμούς θεωρείται ασφαλής. Περίπου όπως λέγαμε για τον q6600 να μην περνάει τους 75. Δε μειώνεται η ζωή του, ούτε πρόκειται να πάθει κάτι. Η θερμοκρασία αυτή ακούγεται αρκετά μεγάλη συγκριτικά με οποιονδήποτε intel επεξεργαστή του παρελθόντος, αυτό όμως συμβαίνει απλά γιατί ο i7 όντως ζεσταίνεται περισσότερο και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από οποιονδήποτε προηγούμενο επεξεργαστή. Δεν είναι ανησυχητικό δηλαδή. Αν η ψύξη του γίνεται με αέρα, δε μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα αν η συχνότητα και η τάση αρχίσει να ανεβαίνει. Η θερμοκρασία θα ανέβει πολύ, αναγκαστικά. Οπότε αυτό που μένει είναι να βρούμε έναν καλό συμβιβασμό ταχύτητας-συχνότητας-θερμοκρασίας. Και στην περίπτωση του KostaNK μάλλον βρέθηκε η χρυσή τομή.

Link to comment
Share on other sites

τλκ σημερα που το εψαξα και αλλο το συστημα ειδα πως παιζει και με λιγοτερο ρευμα στο qpi/vtt στα 200*20.συγκεκριμενα ειμαι με 1,248V στον CPU και 1,28Qpi/vtt με 1,664 τις ραμ.σταθερο για δυο ωρες στο linx

post-12934-1416074240,3973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τοποθέτησα την υδρόψυξη στο σύστημα το Σαββατοκύριακο και είχα σχετικά καλά αποτελέσματα. Λέω σχετικά, γιατί ενώ ανέβηκα λίγο σε bclck linx stable, από ένα σημείο και έπειτα, δεν σταθεροποιείται με τίποτα και δεν ξέρω ακόμα τι φταίει. Οι θερμοκρασίες είναι πολύ καλές παρόλο το πρόβλημα που έχω ότι το κύκλωμα είναι γεμάτο αφρό και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τρέχω 5 runs linx λόγω έλλειψης χρόνου για να βρω μια αρχική σταθερότητα. Είμαι στα 4450 (21χ212) με 1,376ν με μέγιστη θερμοκρασία 77 βαθμούς. Μόλις βάλω 21χ213 δε γίνεται τίποτα. Στα 9 λεπτά περίπου βγάζει error. Ό,τι κι αν ανέβασα δε γίνεται τίποτα. QPI στα 1,4 τίποτα. Cpu vcore έως 1,43 τίποτα. PLL 1,92, IOH 1,3 και πάλι τίποτα. Ρίχνω τη μνήμη με 8ρια τίποτα. Δεν καταλαβαίνω. Θα το βρω όμως που θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανέβει παραπάνω με linx. Το δουλεύω στη συχνότητα της υπογραφής 24/7, δηλαδή 21χ215 αλλά υποθέτω δεν είναι linx stable. Δεν το έχω δοκιμάσει για να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα δεν παίζει ρόλο, όσο οι θερμοκρασίες είναι σε λογικά επίπεδα. Αν έχω μια θερμοκρασία με 1,4ν όση έχει κάποιος που δουλεύει με 1,25-1,3 γιατί να μην το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη δεν κερδιζεις τπτ wacko αντιθετα η καταναλωση παει στο θεο. 1.4 ειναι παρα πολυ ρε συ δεν φοαβασαι μην παθει τπτ?!

Αν ριξεις μια ματια στο παρακατω θα δεις οτι σε peak power τα 3.8 σε σχεση με τα 4 εχουν 100w λιγοτερα.

http://www.tomshardware.com/reviews/overclock-core-i7,2268-10.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.