Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

@Stellara με την Ρ6Τ για 4.2 ηθελα 1.35 ρευμα. Με την ud7 θελω 1.28ν! linx stable παντα. Οποτε πιστευω οτι παιζει και η μητρικη ρολο.

Στα 4.4 παιρναω Linx 2 λουπες αλλα τα κλεινω γιατι αγγιζω 95+. Το ρευμα το εχω βαλει στο 1.34ν για καλο και για κακο.... μπορει να παιζει και με πολυ λιγοτερο αλλα βαριεμαι να δοκιμαζω!

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν μπορειτε γραφετε και τα batches αν θελετε.:big_boss:

1) Core i7 920 D0 Stepping Batch #3925A261 200x21 1.27 vcore with hyper - threading and Turbo on. Prime Stable 24/7 clock. 210x21 1.36 vcore with hyper - threading and Turbo on.Prime Stable.

να πω οτι οταν εβαζα την μνημες να τρεχουν στα 2000μηζ ηθελε vcore 1.325 και qpi v15800. για 1600 απλα τα νουμερα που αναφερω ποιο πανω. παντα με αερα στα 4200 ειχα max temp 76c και στα 4400 85c

2)

3)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σε load. Σε idle θα διαφέρει λιγότερο. Sorry που δεν το έκανα πιο συγκεκριμένο πριν...Ενεργοποίησε το vdroop compensation ή loadline calibration ή όπως το λέει τέλος πάντων στο bios και πες μου πόσο πέφτει, αν πέφτει σε load (linx, prime). Μπορεί και να ανεβαίνει (όπως π.χ η P6T, rampage 2 extreme και classified). Ήθελα μια φορά να πετύχω μια μητρική που να ικανοποιεί δύο μόνο συνθήκες. Να δίνει όση τάση της λες χωρίς να ανεβάζει ή να κατεβάζει σε load\(όπως msi eclipse) και να δίνει όσο bclck της λες, όχι 199.5 ή 199.6 ή 200.5 αλλά 200 ακριβώς (όπως ud5). Καμμία δεν κάνει και τα δύο. Για να μη μιλήσω για τις υπόλοιπες τάσεις (vtt, dram κτλ). Η classified για παράδειγμα δίνει παντού ό,τι θέλει. Δε μπορείς ποτέ να ξέρεις πόσο παίρνεις. Δίνει 0,07 παραπάνω στο vtt, 0,06 παραπάνω στη μνήμη (έχω δει και 0,13 πάνω στη μνήμη σε classified) και 0,01 στον επεξεργαστή σε χαμηλές τάσεις και 0,02 σε πιο μεγάλες από 1,3ν. Ήταν τόσο δύσκολο να δίνει όσο λέμε?

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα και γω την p6t και απλά κατάλαβα ότι δεν αξίζει τα λεφτά που έδωσα. Πήρα λοιπόν την ud7 και αυτά που κατάφερα πρώτη μέρα με την μανίσια ψύκτρα:

οχταπλό 32m με τις μνήμες στα 1000 με 1,53 vtt kai 1.64 στις μνήμες

post-774-1416074254,1128_thumb.jpg

και χωρίς ht

post-774-1416074254,1798_thumb.jpg

Oi μνήμες είναι οι trident 1600 6,7,6

Εdit: Mε την asus με την καμία όλα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σε load. Σε idle θα διαφέρει λιγότερο. Sorry που δεν το έκανα πιο συγκεκριμένο πριν...Ενεργοποίησε το vdroop compensation ή loadline calibration ή όπως το λέει τέλος πάντων στο bios και πες μου πόσο πέφτει, αν πέφτει σε load (linx, prime). Μπορεί και να ανεβαίνει (όπως π.χ η P6T, rampage 2 extreme και classified). Ήθελα μια φορά να πετύχω μια μητρική που να ικανοποιεί δύο μόνο συνθήκες. Να δίνει όση τάση της λες χωρίς να ανεβάζει ή να κατεβάζει σε load\(όπως msi eclipse) και να δίνει όσο bclck της λες, όχι 199.5 ή 199.6 ή 200.5 αλλά 200 ακριβώς (όπως ud5). Καμμία δεν κάνει και τα δύο. Για να μη μιλήσω για τις υπόλοιπες τάσεις (vtt, dram κτλ). Η classified για παράδειγμα δίνει παντού ό,τι θέλει. Δε μπορείς ποτέ να ξέρεις πόσο παίρνεις. Δίνει 0,07 παραπάνω στο vtt, 0,06 παραπάνω στη μνήμη (έχω δει και 0,13 πάνω στη μνήμη σε classified) και 0,01 στον επεξεργαστή σε χαμηλές τάσεις και 0,02 σε πιο μεγάλες από 1,3ν. Ήταν τόσο δύσκολο να δίνει όσο λέμε?

Σε load linx βλεπω στο cpuz 1.29! Kαμια μητρικη δεν δινει την ιδια ταση σε idle και σε load. Κοιτα, τις αλλες ρυθμισεις τις εχω αφησει στο auto και δεν μπορω να δω ποσο τις εχει γιατι το easy tune 6 που εχει μεσα δεν δουλευει!:wall:

Μπορει και το cpuz να λεει μλκιες....

Georgesod

Τα σπαει φιλε η μητρικη:T: Δεν μου λες το hybrid το εχεις βαλει πανω?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε βοηθάει σε τίποτα. Όπως δε βοηθούσε και στην extreme. Ούτως ή άλλως η μητρική αυτή έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης ακόμα και χωρίς το hybrid.

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα τι εφταιγε! το μπλοκ πατουσε το μισο! ο λογος...http://img109.imageshack.us/img109/6305/img1598q.jpg επομενως το heatkiller v3 δεν μπαινει στην ud7! ακουμπαει πανω στους πυκνωτες πρωωρα και δεν παταει σωστα! κριμα τα 65€ που εδωσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πακετο ρε φιλε!
Πακέτο δεν λες τίποτα! Και ετοιμαζόμουν σήμερα να μετακομίσω το υπόλοιπο σύστημα μου στην UD7. Πάμε για άλλο μπλοκ δηλαδή; :wall:

EDIT:Δοκίμασες να τη γυρίσεις 90 μοίρες;

post-7033-1416074258,5105_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.