Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Πακέτο δεν λες τίποτα! Και ετοιμαζόμουν σήμερα να μετακομίσω το υπόλοιπο σύστημα μου στην UD7. Πάμε για άλλο μπλοκ δηλαδή; :wall:

EDIT:Δοκίμασες να τη γυρίσεις 90 μοίρες;

ειναι στην ουσια τετραγωνο το heatkiller!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο τρελο ξενερωμα, και αφου κοιτουσα το heatkiller για αρκετη ωρα παρατηρησα οτι ο πατος του heatkiller δεν ειναι και στις 4 πλευρες ιδιος! οι 2 ειναι καθετες και οι αλλες 2 πλαγιες! απο τη βιασυνη μου και το ξενερωμα το αρχικο δεν το ειχα παρατηρησει! τελικα το γυρισα 90 μοιρες και εκατσε μια χαρα! σορρυ για τη βαβουρα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο τρελο ξενερωμα, και αφου κοιτουσα το heatkiller για αρκετη ωρα παρατηρησα οτι ο πατος του heatkiller δεν ειναι και στις 4 πλευρες ιδιος! οι 2 ειναι καθετες και οι αλλες 2 πλαγιες! απο τη βιασυνη μου και το ξενερωμα το αρχικο δεν το ειχα παρατηρησει! τελικα το γυρισα 90 μοιρες και εκατσε μια χαρα! σορρυ για τη βαβουρα!
Στο είπα. :T:
Link to comment
Share on other sites

για δωσε μας θερμοκρασίες τώρα :mobile:

στοκ και o/c!

21χ133 μαξ 50! τωρα σε oc απο δευτερα που θα εχω χρονο!

edit: η gigabyte που εχει ρυθμισεις ρε παιδια ωστε οι ανεμιστηρες να δουλευουν σε χαμηλοτερες στροφες? στο bios δεν βρηκα κατι!

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετοί οι βαθμοί. Εγώ έχω max 49 σε linx με 21χ175 και 1,1ν τάση.

στα 21χ200 εχω μαξ 65 με 1.31 ρευμα στα προχειρα! στα 21χ133 εχω μαξ 50 με 1.28 ρευμα που δινει απο μονη της η μητρικη!

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, είμαι καινούργιος στο overclocking και θα ήθελα γνώμες...

Έχω την μητρική asus p6t ws pro, i7 920, 6gb corsair 1333,gigabyte hd 5850 και ψύκτρα της noctua με δύο ανεμιστήρες πάνω. Κουτί coolermaster και γενικά έχω έναν επιπλέον ανεμιστήρα στο πλάι, έναν μπροστά 2 επάνω και ένα πίσω. Λοιπόν τώρα στο θέμα, έχω overclokάρι τον ι7 και έχω 20 πολλαπλασιαστή, 190 συχνότητα, 15..Mhz μνήμες(δεν θυμάμαι ακριβώς) και ρεύμα 1,23V. Όλα τα άλλα στο auto και το turbo απενεργοποιημένο. Το θέμα μου είναι ότι στο prime σε κατάσταστη load βλέπω 75 βαθμούς κελσίου και στο ρελαντί 40... Πώς την βλέπετε την δουλεία, καλά είμαι? Δεν είναι μεγάλη η θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την άκυρη ερώτηση , μιας και δεν είναι mobo

το thread αυτό αλλά μιας και παρακολουθώ αυτό εδώ το

thread και βλέπω ότι αρκετοί χρησιμοποιούν την GB ud 7,

ήθελα να ρωτήσω απλό εαν είναι δυνατόν να έχει 3way sli

+ physX , στο layout της mobo φαίνετε ότι κάτι τέτοιο είναι

δυνατόν , αλλά φαίνεται πως είναι κάπως cramped να το πω?

Φαίνεται ότι δεν έχει αρκετό χόρο, ή κάνω λάθος? Thanks :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, είμαι καινούργιος στο overclocking και θα ήθελα γνώμες...

Έχω την μητρική asus p6t ws pro, i7 920, 6gb corsair 1333,gigabyte hd 5850 και ψύκτρα της noctua με δύο ανεμιστήρες πάνω. Κουτί coolermaster και γενικά έχω έναν επιπλέον ανεμιστήρα στο πλάι, έναν μπροστά 2 επάνω και ένα πίσω. Λοιπόν τώρα στο θέμα, έχω overclokάρι τον ι7 και έχω 20 πολλαπλασιαστή, 190 συχνότητα, 15..Mhz μνήμες(δεν θυμάμαι ακριβώς) και ρεύμα 1,23V. Όλα τα άλλα στο auto και το turbo απενεργοποιημένο. Το θέμα μου είναι ότι στο prime σε κατάσταστη load βλέπω 75 βαθμούς κελσίου και στο ρελαντί 40... Πώς την βλέπετε την δουλεία, καλά είμαι? Δεν είναι μεγάλη η θερμοκρασία?

φιλέ μου θα σου πω τι είχα παρατηρήσει στο δικο μου. όταν είχα στο auto το pll και το ioh είχα υψηλότερες θερμοκρασίες από όταν έβαζα μια τιμή πχ για τα 21χ200 που ήμουν έβαζα pll 1.86 και ioh 1.14 επίσης και το qpi το είχα χειροκίνητο. μου φαίνετε ότι καις λίγο. βέβαια αυτό έχει να κάνει με πολλά. στην δική μου περίπτωση ήμουν πολύ ποιο κάτω στο πρώτο στάδιο τα 4.0GHz με μια CoolerMaster v8.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, είμαι καινούργιος στο overclocking και θα ήθελα γνώμες...

Έχω την μητρική asus p6t ws pro, i7 920, 6gb corsair 1333,gigabyte hd 5850 και ψύκτρα της noctua με δύο ανεμιστήρες πάνω. Κουτί coolermaster και γενικά έχω έναν επιπλέον ανεμιστήρα στο πλάι, έναν μπροστά 2 επάνω και ένα πίσω. Λοιπόν τώρα στο θέμα, έχω overclokάρι τον ι7 και έχω 20 πολλαπλασιαστή, 190 συχνότητα, 15..Mhz μνήμες(δεν θυμάμαι ακριβώς) και ρεύμα 1,23V. Όλα τα άλλα στο auto και το turbo απενεργοποιημένο. Το θέμα μου είναι ότι στο prime σε κατάσταστη load βλέπω 75 βαθμούς κελσίου και στο ρελαντί 40... Πώς την βλέπετε την δουλεία, καλά είμαι? Δεν είναι μεγάλη η θερμοκρασία?

Mια χαρα εισαι φιλε! Αν απαενεργοποιησεις και το ΗΤ θα πεσεις αλλους 10 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρυ να είμαι οκ γιατί αγχώνομαι λίγο με τέτοιες θερμοκρασίες, βέβαια κάθε τεχνολογία έχει τα δικά της,απλά μου φανηκαν κάπως μεγάλες. Το HT δεν είναι επίφοβο να το απενεργοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε το τωρα φιλε! Το μονο που προσφερει ειναι εμφανιζει εικονικα 8 πυρηνες για να ευνοουνται καποια προγραμματα οπως winzip κτλ.

Σε games δεν προσφερει τπτ... μη σου πψ οτι σε κοβει κιολας!

Link to comment
Share on other sites

21χ133 μαξ 50! τωρα σε oc απο δευτερα που θα εχω χρονο!

edit: η gigabyte που εχει ρυθμισεις ρε παιδια ωστε οι ανεμιστηρες να δουλευουν σε χαμηλοτερες στροφες? στο bios δεν βρηκα κατι!

κανεις για τα περι ανεμιστηρες?

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΓΕΜΕΤΟ ΥΓΕΙΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΥΗΜΕΡΙΑ, ΠΟΛΥ OC ΚΑΙ ΕΝΑ MOTHERBOARD ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ… ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.