Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

@Dunkel Stern: Είναι πάρα πολύ το +300mv στο vtt, ανεξάρτητα από την ποσότητα μνήμης που έχεις, δεδομένου ότι η classified ούτως ή άλλως κάνει overvoltage σε αυτό. Δηλαδή μιλάμε ότι πρέπει να έχεις γύρω στο 1,6ν σε load, νούμερο απλά τρομακτικό. Ρίχτο στο +100 όπως ειπώθηκε παραπάνω και ξεκίνα από εκεί. Επίσης, QPI PLL δε χρειάζεται αύξηση, ΙΟΗ δε χρειάζεται αύξηση, γενικά για τα 4GHz τίποτα δε χρειάζεται πείραγμα πέραν του vcore και του vtt.

όσο έχω το VCore στο 1.275 είναι ok μόλις το πάω στα 1.268 μου πετάει μπλε οθόνη στο prime

με τις ρυθμίσεις όπως είναι παρακάτω και το VCore στο 1.275 πιάνει τους 84 βαθμούς :(

attachment.php?attachmentid=37565&stc=1&d=1262820094

post-10229-1416074269,971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nick86 αφου ολοκληρωσεις το OC σου, αν σε ενδιαφερει η εξοικονομηση ρευματος σε idle καταστασεις, χωρια απο τα ΕΙST και c1e, κατεβασε και εγκατεστησε το des της gigabyte.

Τον ριχνει στο 6χ αλλα οταν χρειαζεται να δωσει το πισι δν τον αφηνει να ανεβει στο 20.οποτε πχ δν φτανεις ποτε τα 4ghz που εχεις βλαει στο bios.εμενα κολαγε στο 12χ.Συν οτι ειχα ασταθειες

Link to comment
Share on other sites

@redbighunter: Άλλαξε bios στη μητρική. Μοιάζει με πρόβλημα bios αυτό που σου παρουσιάζει. Δεν έχει καμμία άλλη εξήγηση. Επίσης δε μας είπες από θερμοκρασίες τι γίνεται, μήπως είναι εκεί το πρόβλημα. Το uncore σίγουρα δεν είναι το πρόβλημα. Επίσης τσέκαρε τις μνήμες σου. Άλλαξε τους dimm slots, ή βγάλε κάποια και δοκίμασε με λιγότερα από 3 dimms. Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν δοκίμαζες εντελώς διαφορετικές μνήμες. Τέλος, μπορείς να ρίξεις ακόμα περισσότερο το διαιρέτη της μνήμης και να τις δουλέψεις στα 1333, για να δεις μήπως βελτιώνεται καθόλου η κατάσταση.

απο θερμοκρασιες με 1.4v στα 215χ21 που δοκιμασα δεν ξεπερασα ποτε τους 82 βαθμου! ετσι κατεγραψε το realtemp! θα δοκιμασω με το προηγουμενο bios μπας και στρωσει! θα δοκιμασω και με 1 dimm στα 1333 μπας κ...! τις μνημες τις εχω στα ασπρα slots αλλιως η μητρικη δεν μπουταρει καθολου! αλλες μνημες δυστηχως δεν εχω!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αλλαξα bios και περασα το f2 και πλεον το pc ειναι linx stable! το αλλο κουλο που ειδα τωρα ειναι οτι οι μνημες στα 1680 με 7-8-7-20 ειναι linx stable, ενω με 8-8-8-20 οχι παντα! απο τις 10 φορες που το ετρεξα το linx τις 2 μου σταματησε! ενω με τα 7αρια εβγαλε και τα 10! εννοω 10 χ 20linx!

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν βγαζει 20αρι linx ουτε στα default ο 920 D0! ολα στο auto απο τη μητρικη, 133χ20 με turbo mode on + HT on και τις μνημες στα 1600 με 8αρια κ 1,65v!! μητρικη ud7 με το f3g bios! η μητρικη δινει απο 1,21-1.25v στο cpu σε full load kai 1.175 στο qpi! τι παιζει?

edit:

1)αν παω και βαλω χειροκινητα τις τιμες που δινει απο μονη της η μητρικη, αντι για auto, τοτε πολλες φορες το pc δεν ποσταρει windows ή θα μου πεταξει μαυρη οθονη μετα απο λιγο! οχι ομως παντα!

2)στην προσπαθεια μου να τον κλοκαρω, παρατηρησα το εξης: οτι ενω κραταω σταθερα τα voltages και τις ολες ρυθμισεις, δεν μου βγαζει τους ιδιους χρονους στο linx! δλδ τη μια φορα το linx θα σταματησει πχ στα 50 sec και στο καπακι αν πατησω να ξανατρεξει θα μου σταματησει στο 1 λεπτο και 30 sec! ξαναπαταω καπακι 3η φορα και σταματαει πχ στα 51 sec! συνεχεια σχεδον οι χρονοι διαφερουν! ολα σε win 7 64bit!

Βαλε qpi 1.35v και uncore 3200mhz. Δεν θα χεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην πηγαινει πιο κατω.και εγω τον εχω με 1,264 στα 4.πανω απο 70 βαθμους σε καθημερινη χρηση δν εχω δει οτι και αν εκανα.αν θες να κατεβεις σιγουρα λιγο κλεισε το ht.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με linx σους 79-82 για να παρεις μια ιδεα.αλλα δν εχω δει ποτε πανω απο 70 ειτε μετετρεπα video ειτε επαιζα ειτε τα εκανα μαζι και αλλα διαφορα.και βεβαια αυτο το 70 στιγμαια.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε prime 85 βαθμοί είναι ok? στο linx δεν πάτησε πάνω από 82 ούτε μια φορα, άσχετος πως το έτρεχα όλο το βραδυ

Mια χαρα εισαι ρε συ.

Σε gaming πανω απο 65 δεν θα πηγαινεις ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα εισαι ρε συ.

Σε gaming πανω απο 65 δεν θα πηγαινεις ποτε!

τότε λες να τον πατήσω και άλλο λίγο? να τον φτάσω στα 4,2Ghz? και μετά να τρέχω κανένα crysis να δω ποσο πάει?

αλλα σε σχέση με την σταθερότητα, δεν είναι επικίνδυνο να τον έχω 4+ ώρες να είναι συνεχόμενα 85+ βαθμούς με το prime?

edit: πάντως θέλω να ρίξω και άλλο την θερμοκρασία η να ανεβάσω την ταχύτητα στα 4,2 και να μείνω στους 85.

αλλα δεν ξέρω πως :(

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να βρεις κανενα προγραμμα οπως prime & linx που να σκιζουν τοσο πολυ την cpu.

Ναι γιατι οχι εγω με 21χ200 1.28ν δεν εχω δει ποτε πανω απο 65 σε gaming και σε ενα σωρο benchmarks που εχω τρεξει. Σε linx βλεπω 85 οποτε σε prime 10 βαθμους κατω περιπου.

Μια χαρα εισαι μην αγχωνεσε!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να βρεις κανενα προγραμμα οπως prime & linx που να σκιζουν τοσο πολυ την cpu.

Ναι γιατι οχι εγω με 21χ200 1.28ν δεν εχω δει ποτε πανω απο 65 σε gaming και σε ενα σωρο benchmarks που εχω τρεξει. Σε linx βλεπω 85 οποτε σε prime 10 βαθμους κατω περιπου.

Μια χαρα εισαι μην αγχωνεσε!:happy2:

ρε αγχώνομαι για το πως για να δω άμα είναι σταθερό πρέπει να τρέχω prime και linx.. αλλα όταν τρέχει 85+ βαθμούς συνεχόμενα για όση ώρα χρειάζεται για να τελειώσουν τα test, φοβάμαι μην μου στείλει τον cpu στα αζήτητα

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τπτ! Αμα τον δοκιμασες εντελως στοκ με ΗΤ στο prime με στοκ ανεμιστηρι 80αρες χτυπαει!

Τρεξε 10 πασα στο Linx με ολη τη μνημη και θα σαι οκ! γυρω στα 35min κανει να τελειωσε... και πιστεψε με το Linx σκιζει πολυ πιο πολυ την cpu. Eννοεται ΧΩΡΙΣ ΗΤ.

Link to comment
Share on other sites

Με prime 95 max temp

4ghzprime95630minutes.th.jpg

όσο για το Linx στην πρώτη λούπα frezare το pc και αναγκαστηκα να το κάνω restart από τον πύργο ...

καλά to linx όντως ξεσκίζει τον επεξεργαστή ... με real temp σε ένα πυρήνα 92 βαθμούς...

και από το easy tune 6 72 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.