Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Λοιπον...Μετα απο αρκετες δοκιμες κυριως με linx.

Περασα το καινουργιο βιος της ud5.

4410=21*210 με vcore 1.344.

Μνημες 1680 me 8-7-7-20 3360 uncore qpi 1.415.

Ioh:1.18

Pll:1.88.

Με ενεργοποιημενο το dynamic vcore στο νεο bios δουλευει idle η οταν ακουω μουσικη και τα σχετικα με 1.030v- 1.1v.Σε full load ανεβαζει 1.344v και το κραταει σταθερο χωρις σκαμπανεβασματα.Απο θερμοκρασιες ειδα με linx και 24 βαθμους στο δωματιο 79-81.Και σε idle doyleyei 36-38.

Πως το βλεπετε ???Ενα προχειρο 3dmark που ετρεξα εχω σκοπ 28100 με την καρτα ελαφρως ανεβασμενη και Phys X κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

pll εννοεις το VTT; Γιατι αν οχι, τι τιμες δινεις στο VTT για καθε ανοδο;

Επισης οι μνημες στα ποσα MHz εργοστασιακα και στα ποσα τις τρεχεις και σε τι timings;

Το uncore να μην το αφηνεις στο auto οταν ψαχνεις σταθεροτητα. Δεν ξερω η asus πως συμπεριφερεται αλλα στην ud5 το auto στο uncore μεταφραζεται 20x με memory multi 8x.

Μνήμες μαμά είναι 1600 με 1,65v.Είναι στα 1550 περίπου με 1,66 και με μαμα timings 8-8-8-24.CPU PLL VCore μαμά είναι 1,8 δοκίμασα και 1,82.Cpu vtt έχω 1,35v.

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ

http://icrontic.com/apps/nehalem-calc/

βάζοντας τις ρυθμίσεις μου μου βγάζει ότι για qpi μεγαλύτερο απο 7000 instability may occur.Να είναι αυτό που δεν μου επιτρέπει να ανέβω άλλο;

Aυτο τωρα το παρατηρησα ... τι να θελει να πει ο ποιητης, γιατι οι περισσοτεροι εδω μεσα που overclockαρουν ειναι πανω απο 194 bclk .... :/

Aληθεια, γιατι δεν δοκιμαζεις με turbo on για υψηλοτερη ταχυτητα αντι να ανεβαζεις το bclock? Aπο οτι εχω διαβασει σε reviews δεν υπαρχει οφελος στο μεγαλυτερο bclk στο ιδιο συνολικο oc...

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για σας παιδια καλησπερα!θα ηθελα βοηθεια!αν γινετε φυσικα!μολις εφτιαξα ενα συστημα..το οποιο ειναι asus ps6t delux v2..ati 5870x2 ..corsair 6gb 1866 ram kit..ψυχτρα cooler master v10 ..τροφοδωτικο corsair 1000w και i7 920..ειμαι ασχετος απο overclock και θελω να παω τον 920 στα 3,8GH και αν γινεται στα 4GH.Eαν με βοηθησετε παρακαλω αναλυτικα γιατι δεν γνωριζω καθολου ευχαριστω!!!

συγνωμη για το μπερδρεμα στις λεξεις δεν εχω συνηθισει τα ελληνικα στο πληκτρολογιο θα βαζω την γυναικα μου να γραφει :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια καλησπερα!θα ηθελα βοηθεια!αν γινετε φυσικα!μολις εφτιαξα ενα συστημα..το οποιο ειναι asus ps6t delux v2..ati 5870x2 ..corsair 6gb 1866 ram kit..ψυχτρα cooler master v10 ..τροφοδωτικο corsair 1000w και i7 920..ειμαι ασχετος απο overclock και θελω να παω τον 920 στα 3,8GH και αν γινεται στα 4GH.Eαν με βοηθησετε παρακαλω αναλυτικα γιατι δεν γνωριζω καθολου ευχαριστω!!!

συγνωμη για το μπερδρεμα στις λεξεις δεν εχω συνηθισει τα ελληνικα στο πληκτρολογιο θα βαζω την γυναικα μου να γραφει :man_in_love:

Διάβασε μια φορά από την αρχή όλο το θέμα "Overclocking Core i7 920 D0"... πιστεύω θα σε καλύψουν αυτά που έχουμε γράψει.. και αν υπάρχουν ακόμα απορίες εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επαφη με i7

z1v0g4jnfgmxvpy08kor.jpg

η μητρικη μου ειναι λιγο περιεργη, οι επιλογες στα volts ειναι γκριζες και δεν μπορω να τις αλλαξω :s ουτε μπορεσα να βρω μια ρυθμιση που μου το επιτρεπει..ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανα jumber που κλειδωνει βιος και θελει αλλαγη θεσης?Μηπως καποια επιλογη??Μηπως καποιο διοκοπτη??Γιατι κατι θυμαμαι για την mb αυτη οτι εχει ενα διακοπτακι που κατι κανει σε σχεση με oc..:/

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επαφη με i7

η μητρικη μου ειναι λιγο περιεργη, οι επιλογες στα volts ειναι γκριζες και δεν μπορω να τις αλλαξω :s ουτε μπορεσα να βρω μια ρυθμιση που μου το επιτρεπει..ξερει κανεις;

Βγαλε αμεσως τα χρ και βαλε τα 7αρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα.Δεν ξέρω τι φταίει.Με τις ρυθμίσεις που είχα στα 3,9 χωρίς λόγω ενώ σε παιχνίδια ή γενικά είναι βράχος, ξαφνικά μετά δεν τις σηκώνει τις ρυθμίσεις και κολλάει στο bios (λέει overclocking failed) και πρέπει να γυρίσω σε default για να μπουτάρει.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό πρόβλημα. Δοκίμασε να διαφοροποιήσεις λίγο τις ρυθμίσεις του bios. Πολύ συχνά θέλει απλά να αλλάξεις μια μόνο ρύθμιση για να επανέλθει σε σταθερή κατάσταση. Π.χ ανέβασε ένα βήμα την τάση του επεξεργαστή ή του vtt.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα χτες την καρτα και εβαλα πανω την 5970.Ξεκινησα σημερα να τρεξω κανα Linx παλι να δω αν ειναι σταθερο.Με την 295 και 1.344 ημουν σταθερος στα 210χ21.Με την 8800 που ειχα για λιγες μερες το ιδιο.Κανενα προβλημα.Με την 5970 και ενω δεν εχω αλλαξει τιποτα δεν βγαζει λινχ.Και το θεμα δεν ειναι οτι τρωω bsod η κλεινει το σταμαει το λινκ λογω λαθους αλλα νιωθω οτι ισως θελει παραπανω ρευμα στην pci-e.Υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο?Οσο και αν ανεβαζω το ρευμα στον επεξεργαστη το ιδιο πραγμα κλεινει η οθονη μονο η μου βγαζει κοκκινοασπρες λωριδες σαν να μην μπορει να σηκωσει την καρτα ο επεξεργαστης..Κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.