Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Καταλαβαινω πως το λες, για να μην παει και ανεκμεταλευτη ουτε καν η stock συχνοτητα των μνημων...

Αυτες που θελω να παρω ειναι 1333 9-9-9 με μολις 1.5v.....το θεωρω σχεδον βεβαιο οτι με το πολυ 1.65-1.7v και αντε 10-10-10 θα παιξουν 1600....ή εστω 1528 (για 21x191). Αλλα εν πασει περιπτωσει, ΑΝ ω μη γενειτω δεν πανε βημα παραπανω με οποιεσδηποτε συνθηκες, ας παιξουν 1200, δε χαθηκε ο κοσμος....ο cpu με νοιαζει να μην πεσει. Μη σου πω, τοτε θα το ψαξω και για χαμηλοτερο πολλαπλασιαστη-μεγαλυτερο bclk..η dfi απ' οτι διαβαζω, παει ~215 ευκολα, οποτε μπορει να καταληξω για τα 4ghz σε 19x210 (1260 οι μνημες) ή και 18x222 (ακριβως 1333 οι μνημες).

Αλλα πιο πιθανο θεωρω οτι εξαρχης θα πανε 1600 και απο μονες τους οι 1333αρες με χαλαρα timmings και λιγα volt...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες και πιο κιτακι θες να παρεις μπας και το γνωριζει και καποιος απο τα υπολοιπα παιδια να σου πει καμια γνωμη στο τοπικ με της ραμ..??;)

δεν εινα τιποτα..Η κανα review..

Link to comment
Share on other sites

λες αυτες που εχει το e-shop ακομα πιο φτηνα? με τα μαυρα heatspreaders? Αυτες ειδα review και ειναι αρκετα καλες....ψιλο-εγγυημενα τα 1600 με λιγο χαλαρωμα timmings, αλλα e-shop δεν αφοραζω, απλα....

Δεν υπαρχει θεμα, θα παρω τις geil και αμα δεν ανεβαινουν δε με νοιαζει, θα ενεργησω οπως λεω παραπανω......δε προκειται να τρεξω κανα PI να με νοιαζει να κερδισω και το τελευταιο milisecond...

Αμα τεσπα δε πανε βημα και με τσαντισουν κιολας, τις γυρναω και λεω δε παιξανε με τη dfi....(που δεν ειναι και απιθανο να γινει ουτως η αλλως...) , αλλα δε νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου εβγαλε 9 ωρες linpack κατεληξα οτι για τα 4ghz θελω 1.33v και εκει θα τον τρεχω 24/7

Εκανα και ψιλοδοκιμες για παραπανω αλλα ειναι μπανανουλα και δεν αξιζει, πχ για 4100 ηθελε 1.37v , και για 4.2 εφτασα 1.41 και δεν ειχε γινει ακομα 100% σταθερο και βαρεθηκα να δοκιμασω παραπανω. Θα γινοταν λογικα με 1.43 πχ, ισω ςν απιανει και 4300 με πιο πολυ γιατι η ψυκτρα αντεχει ακομα, αλλα δεν εχει κανενα νοημα με τοσα volt....

Οποτε επικεντρονομαστε στο καλυτερο δυνατο setup των 4ghz.

Εδω εχω μια απορια. Με 1.33v παντα, στα 21x191=4010 ειμαι 100% συαθερος. Αν βγαλω το turbo και βαλω 20x200=4000 τοτε οχι απλα δεν ειναι σταθερο, αλλα βγαζει και BSOD στο τριλεπτο...

Αυτο σε παλιοτερο επεξεργαστη θα σημαινε οτι η μητρικη δεν αντεχει το 200fsb και δινεις λιγο ρευμα στο northbridge. Τωρα εδω στον i7 που σχεδον ολα ειναι μεσα στο CPU, αυτο τι σημαινει και σε τι πρεπει να δωσω ρευμα? IOH? VTT?

Υπαρχει και ενα μικρο ενδεχομενο βεβαια να φταινε οι μνημες που αναγκαστικα ανεβηκαν λιγο, γιατι μου φαινεται δυσκολο να ειναι τοσο ψοφια η μητρικη να μην παει ουτε 200....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αφου εβγαλε 9 ωρες linpack κατεληξα οτι για τα 4ghz θελω 1.33v και εκει θα τον τρεχω 24/7

Εκανα και ψιλοδοκιμες για παραπανω αλλα ειναι μπανανουλα και δεν αξιζει, πχ για 4100 ηθελε 1.37v , και για 4.2 εφτασα 1.41 και δεν ειχε γινει ακομα 100% σταθερο και βαρεθηκα να δοκιμασω παραπανω. Θα γινοταν λογικα με 1.43 πχ, ισω ςν απιανει και 4300 με πιο πολυ γιατι η ψυκτρα αντεχει ακομα, αλλα δεν εχει κανενα νοημα με τοσα volt....

Οποτε επικεντρονομαστε στο καλυτερο δυνατο setup των 4ghz.

Εδω εχω μια απορια. Με 1.33v παντα, στα 21x191=4010 ειμαι 100% συαθερος. Αν βγαλω το turbo και βαλω 20x200=4000 τοτε οχι απλα δεν ειναι σταθερο, αλλα βγαζει και BSOD στο τριλεπτο...

Αυτο σε παλιοτερο επεξεργαστη θα σημαινε οτι η μητρικη δεν αντεχει το 200fsb και δινεις λιγο ρευμα στο northbridge. Τωρα εδω στον i7 που σχεδον ολα ειναι μεσα στο CPU, αυτο τι σημαινει και σε τι πρεπει να δωσω ρευμα? IOH? VTT?

Υπαρχει και ενα μικρο ενδεχομενο βεβαια να φταινε οι μνημες που αναγκαστικα ανεβηκαν λιγο, γιατι μου φαινεται δυσκολο να ειναι τοσο ψοφια η μητρικη να μην παει ουτε 200....

Ακριβως το ιδιο ειχα σε Ρ6Τ, 21χ191 επαιζε με 1.25 και 20χ200 ηθελε 1.325! Δεν βελτιωνεται με παραπανω vtt, ioh κτλ. Θα πρεπει να συμβιβαστεις.... Ποια μητρικη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο ειχα σε Ρ6Τ, 21χ191 επαιζε με 1.25 και 20χ200 ηθελε 1.325! Δεν βελτιωνεται με παραπανω vtt, ioh κτλ. Θα πρεπει να συμβιβαστεις.... Ποια μητρικη εχεις?

DFI X58-T3EH8

Στα διαφορα reviews βλεπω οτι δεν εχει προβλημα μεχρι 215-222...

Πιστευω ειναι θεμα επεξεργαστη...αλλα οχι οτι με χαλαει και το 21x191, αμα βρω και μνημουλες που να παιζουν 1528 ειναι μια χαρα...

Περισσοτερο για να καταλαβω καλυτερα πως λειτουργουν οι i7 ρωταω...για ενδεχομενες αλλαγες που μπορει να κανω αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο φανταζομαι....οτι το τι λεει η καθεμια στο bios, τι δειχνει το cpu-z και τι δινει πραγματικα ειναι αλλο θεμα... Αλλα αν τελικα ο επεξεργαστης παιρνει το ιδιο ρευμα, δεν υπαρχει καμια ουσιαστικη διαφορα...

Αυτο που ειναι βλακεια, ειναι αν δε δινει σταθερο ρευμα, οποτε αναγκαζεσαι να δωσεις παραπανω ωστε να ιεναι επαρκες και τις στιγμες που πεφτει στα κατωτερα σημεια....ετσι αναγκαζεις τον επεξεργαστη να τρωει πιο πολυ ρευμα τις υπολοιπες στιγμες χωρις λογο...

Να κανω μια αλλη ερωτηση, με EIST enabled (αλλωστε αλλιως δεν παιζει το turbo στην DFI) γινεται να πεφτει μαζι με τη συχνοτητα και το ρευμα οταν ειναι idle?

Link to comment
Share on other sites

DFI X58-T3EH8

Στα διαφορα reviews βλεπω οτι δεν εχει προβλημα μεχρι 215-222...

Πιστευω ειναι θεμα επεξεργαστη...αλλα οχι οτι με χαλαει και το 21x191, αμα βρω και μνημουλες που να παιζουν 1528 ειναι μια χαρα...

Περισσοτερο για να καταλαβω καλυτερα πως λειτουργουν οι i7 ρωταω...για ενδεχομενες αλλαγες που μπορει να κανω αργοτερα...

μιας και γω εχω την ιδια μητρικη -απλα καθεται ακομα- ειχα ψαξει να δω τι παιζει γενικα και προτεινανε στο xs να μη παιζεις 20χ200 γιατι παιζουν διαφορα σκαλωματα...παντως ψαξε κ εκεινο το θρεντ, εχει πολυ πραμα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

μιας και γω εχω την ιδια μητρικη -απλα καθεται ακομα- ειχα ψαξει να δω τι παιζει γενικα και προτεινανε στο xs να μη παιζεις 20χ200 γιατι παιζουν διαφορα σκαλωματα...παντως ψαξε κ εκεινο το θρεντ, εχει πολυ πραμα μεσα.

θα το κοιταξω.....δηλαδη πχ δε παιζει καλα ο 20 multi στη μητρικη ε?

BTW , εκεινες οι geil που λεγαμε, ξεχασε τες, παρηγγειλα και δεν υπαρχουν, ειναι και καταργημενες, λεει μλκιες το site για τη διαθεσιμοτητα...οποτε μη το ψαχνεις καν πως τα πανε....

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω δε τα χω βαλει ακομα δεν ξερω με σιγουρια να σου πω..απλα σου λεω τι λεγανε τα παλικαρια, οτι 20χ200 παιζουν προβληματα.αν δεις και τα σεταπς οι πιο πολλοι παιζουν 19 ή 21χ..

για τις μνημες, πηρα τις gskill απο ετσοπ και οοοοταν τις βαλω θα σου πω εντυπωσεις αν σε προλαβω :p

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα τη συγκεκριμενη και μου χε σπασει τα νευρα!!!

Η μητρικη παιζει πολυ σημαντικο ρολο στα ρευματα, στην UD7 για 4.2 θελω 1.2875 ρευμα ενω στην Ρ6Τ για 4.2 1.375!!!!

Αυτό που λες πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση, όπως μου έκανε και όταν το πρωτοδιάβασα. Δεν έχει καμμία λογική εξήγηση. Κι εγώ είχα Ρ6Τ Deluxe V2 και συμπεριφερόταν ακριβώς το ίδιο με τη UD7 και με την classified. Δηλαδή με όλες τις μητρικές έφτανε η cpu στην ίδια ακριβώς συχνότητα με το ίδιο ακριβώς ρεύμα. Εκεί που διαφέρουν είναι ότι στη UD7 δεν έχω αλλάξει τίποτα πέρα από vcore και vtt, ενώ στις άλλες χρειαζόταν ψάξιμο και στις άλλες τάσεις. Μάλιστα, βλέποντας αυτό που λες, άρχισα να ψάχνω μήπως αλλάζοντας τις υπόλοιπες τάσεις (PLL, IOH, QPI PLL κτλ.), μπορέσω να ρίξω το vcore. Μάταια όμως. Ακόμα απορώ...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ειχες Deluxe V2 ομως, που λογικα θα εχει καλυτερο συστημα τροφοδοσιας απο την Ρ6Τ. :fun:

Νόμιζα ότι κι εσύ Deluxe V2 είχες. Για την απλή Ρ6Τ δεν ξέρω οπότε πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.