Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

μνημες μυριζει αυτο.....ακομα και να περνανε memtest, το ξαφνικο της υποθεσης και το οτι δεν εξαρταται απο το ζορισμα εκει δειχνει.

Εμενα εφυγε η DFI , ηρθε η Giga X58A-UD3R. Πρωτου ξεκινησω δοκιμες, να παω να κατεβασω το τελευταιο bios απο giga, ή παιζουν unofficial bioses? (και αν ναι, που θα βρω?)

Link to comment
Share on other sites

μνημες μυριζει αυτο.....ακομα και να περνανε memtest, το ξαφνικο της υποθεσης και το οτι δεν εξαρταται απο το ζορισμα εκει δειχνει.

Εμενα εφυγε η DFI , ηρθε η Giga X58A-UD3R. Πρωτου ξεκινησω δοκιμες, να παω να κατεβασω το τελευταιο bios απο giga, ή παιζουν unofficial bioses? (και αν ναι, που θα βρω?)

το τελευταιο δεν ειναι παντα και το καλυτερο! οι δοκιμες ειναι ο καλυτερος κριτης φιλε!

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησω αρχικα να δοκιμασω με τις μνημες χαμηλα και μετα στα 2000 με παραπανω vtt και θα ενημερωσω.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..Θε επικεντρωθω εκει και βλεπουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησω αρχικα να δοκιμασω με τις μνημες χαμηλα και μετα στα 2000 με παραπανω vtt και θα ενημερωσω.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..Θε επικεντρωθω εκει και βλεπουμε...:)

θα σου φανει κουλο αλλα ετσι οπως το εχεις σεταρει το μηχανημα(ετσι οπως σου βγαζει το προβλημα)τρεξε superpi 32m.τρεξτω 3 φορες απανωτα και δες.αμα σου βγαλει error ειναι σιγουρα το vtt

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "οπως το εχω σεταρι"??Γενικα ειμαι noobas στο OC.Ειναι η πρωτη πλατφορμα που ασχολουμε εδω και 3,4 μηνες και δεν εχω ιδιατερη εμπειρια πανω σε προβληαμτα τετοια,για αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Το ετρεξα 3 φορες κανενα θεμα.:hmm:Εβαλα τις μνημες στα 1200mhz και αφησα το Uncore επιτηδες στα 4000 με vtt 1.515.Tωρα αν εχω παλι bsod θα ξερω οτι δεν ειναι απο μνημες τουλαχιστoν kai oti παιζει να ειναι η ρυθμιση του Vtt για 4000 uncore..

Ερωτηση:Με το memtest 3.4 ειναι καλυτερα να δοκιμασω ενα dimm ξεχωριστα και οχι και τα 3 μαζι??Θα αλλαξει κατi?:)

attachment.php?attachmentid=38267&stc=1&d=1266941066

post-14380-1416074332,9275_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει το EIST.

Σε μενα τουλαχιστον, με οποιεσδηποτε αλλες ρυθμισεις, σε πανω απο 185 bclk, εχω στανταρ bsods με το eist ανοιχτο.

Και παντα σε idle. Linx, prime95 κλπ ολα βγαινουν μια χαρα χωρις errors.

Link to comment
Share on other sites

στη gigabyte, το voltage calibration που το βαζουμε? Αποτι καταλαβαινω επηρεαζει το vdroop...Μου δινει επιλογες auto/level1/level2 . Το εβαλα στο level2 και βλεπω οτι πλεον κανει overvolt περιπου 0.03v. Γενικα να εμπιστευομαι τις ενδειξεις των OCCT/cpu-z για το vcore ή απεχουν απο τις πραγματικες?

Επισης οι θερμοκρασιες μου ανεβηκαν περιπου +10 βαθμους αποτι πριν με τη DFI. Δε νομιζω οτι εχει να κανει με τη μητρικη, αγου ο sensor ειναι στο cpu, απλα επειδη πλεον εχω 6gb ram και τρεχει και στα 64bit μαλλον ειναι πιο "πραγματικες" συνθηκες και ζοριζετε περισσοτερο ο cpu. Εχει λογικη αυτο που λεω, ή να βγαλω-ξαναβαλω την ψυκτρα μηπβως δεν πατησε καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει το EIST.

Σε μενα τουλαχιστον, με οποιεσδηποτε αλλες ρυθμισεις, σε πανω απο 185 bclk, εχω στανταρ bsods με το eist ανοιχτο.

Και παντα σε idle. Linx, prime95 κλπ ολα βγαινουν μια χαρα χωρις errors.

Η αληθεια ειναι οτι το εχω στο προγραμμα να δοκιμασω με το eist κλειστο γιατι ειχα διαβασει το προβλημα σου πριν μερικες μερες στο ιδιο τοπικ.Μπορει να φταιει αυτο.Δεν με πειραζει που καποιες φορες εχω bsod απλα θελω να βρω το γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει...Αλλα πιο λογικο μου κανει να ειναι θεμα μνημων και vtt παρα επεξεργαστη νομιζω..Η κατι απο eist.Το λεω απο την αποψη οτι δεν μου το εχει κανει ποτε σε full load.Καθε βραδυ εδω και 10 μερες που εχω τελειωσει εξεταστικη λιωνουμε με φιλους στα games και αυτο τιποτα ουτε ιδρωνει.Το πιανει οταν ειναι σε idle mode και με το eist και το νεο bios της gigabyte το ρευμα παιζει απο 0.96-1.1 το πολυ.Σε αυτες τις τιμες κυμενεται το ρευμα που παιρνει ο επεξεργαστης σε idle..Θα δοκιμασω μνημες χαμηλα ,vtt,eist και μετα θα δοκιμασω με λιγο κατω τον επεξεργαστη αν και δεν νομιζω να ειναι απο εκει..

Και εχω μια ερωτηση.Το μεμτεστ86 3.4 το βαζω και ξεκιναει μονο και τρεχει επαναλαμβανομενα.Ετσι πρεπει??Και ποσες φορες ειναι καλο να το αφησω να τρεξει να ξαναδοκιμασω.Προχτες ετρεξε 3 γεματες λουπες σχεδον 4 ωρες αν θυμαμαι καλα..

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

To Ξερω οτι το uncore πρεπει να ειναι τουλαχιστον το διπλασιο της μνημης.Επιτηδες το αφηνω εκει για να τεσταρω παραλληλα το vtt.Μνημες στα 1200 δυσκολα θα μου την κανουν αν εφταιγε οτι παιζανε στα 2000 με 8-8-8-20.Αλλα αν μου την κανει παλι αφου δεν ειναι απο μνημες παιζει να ειναι απο to vtt οποτε μολις το κανει αμεσως θα ριξω uncore και θα το αφησω να ξαναδω τι παιζει...Αν δεν το κανει παλι τοτε θα ειναι απο το vtt...αν το ξανακανει παμε στο eist...

Link to comment
Share on other sites

στη gigabyte, το voltage calibration που το βαζουμε? Αποτι καταλαβαινω επηρεαζει το vdroop...Μου δινει επιλογες auto/level1/level2 . Το εβαλα στο level2 και βλεπω οτι πλεον κανει overvolt περιπου 0.03v. Γενικα να εμπιστευομαι τις ενδειξεις των OCCT/cpu-z για το vcore ή απεχουν απο τις πραγματικες?

Επισης οι θερμοκρασιες μου ανεβηκαν περιπου +10 βαθμους αποτι πριν με τη DFI. Δε νομιζω οτι εχει να κανει με τη μητρικη, αγου ο sensor ειναι στο cpu, απλα επειδη πλεον εχω 6gb ram και τρεχει και στα 64bit μαλλον ειναι πιο "πραγματικες" συνθηκες και ζοριζετε περισσοτερο ο cpu. Εχει λογικη αυτο που λεω, ή να βγαλω-ξαναβαλω την ψυκτρα μηπβως δεν πατησε καλα?

Νομίζω είναι λιγάκι λιγότερο το overvolt στο level 2. Γύρω στο 0,015 σε load. Τα cpu-z, everest, occt να τα εμπιστεύεσαι. Δείχνουν τη σωστή τάση. Σε level 1 έχει undervolt 0,02 και με standard 0,05. Πάντα μιλάμε σε φορτίο. Τα 64bit και η έξτρα μνήμη δεν παίζουν ρόλο στη θερμοκρασία, κάτι άλλο φταίει. Ξαναβάλε την ψύκτρα και δες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φίλοι λαμπίτες σαν καινούριος στο i7 920 και με μια m/b asus P6X58D προσπαθω να ανεβάσω λίγο τον επεξεργαστή οταν συμβάινει ομως αυτό πχ στα 3.2 οι μνήμες που ειναι 1600 corsair GT ...πάνε στα 1500 και χαλάνε και τα timings αν τα λέω καλά δηλαδη από 7 7 7 20 πανε 9 9 9 21 κλπ ..οταν δε τα βάζω με το χερι καρφωτά βγάζει λάθος και δεν μπαίνει win ...

Παρακαλώ δωστε μου μια βοήθεια που να κοιτάξω ..για κανενα οδηγό..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η συχνοτητα των μνημων βγαινει απο 2 πραγματα...Βclk X πολλαπλασιαστης μνημης.Ετσι εγω που παιζω με bclk 200 kai πολλαπλασιατη μνημης 10 εχω τις μνημες στα 2000.Αν τον βαλω στο 8 θα πανε στα 1600.Αν τον βαλω στο 6 στο 1200 και.........ετσι θα βρεις και εσυ πως να το φτιαξεις..Ανεβασε σιγα σιγα το bclk να βρεις την συχνοτητα του επεξεργαστη σου και μετα ανεβαζεισ και τον πολλαπλασιαστη της μνημης εκει που θελεις..

Πχ.Βαλε bclk 160...Ο επεξεργαστης σου θα παει στο 160χ21=3360μηζ

Οι μνημες με πολλαπλασιαστη 10 θα παιξουν στα 1600 με τα τιμινgs που θα βαλεις..

Οσο για τα timings εμενα τα αυτο profileς δεν μου δουλεψαν ποτε οποτε το λειτουργω χειροκινητα και δεν εχω κανενα προβλημα.Εκτος αυτον τα ρευματα που πρεπει να ανεβασεις για την συχνοτητα αυτη ειναι το vtt kapou sto 1.35 ισως και πιο χαμηλα και το cpu vcore λογικα καθολου.(ειναι και αναλογα σε τι κομματι επεξεργαστη εχεις πεσει.

*Προσεξε οτι το uncore πρεπει να ειναι τουλαχιστον το διπλασιο της μνημης.Δηλαδη 1600 οι μνημες σου??3200 τουλαχισοτν το uncore αλλιως θα μπουταρει και θα κλεινει.To ρυθμιζεις και αυτο με δικο του πολλαπλασιαστη απο τις επιλογες της mb.

Ελπιζω να βοηθησα.

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Η συχνοτητα των μνημων βγαινει απο 2 πραγματα...Βclk X πολλαπλασιαστης μνημης.Ετσι εγω που παιζω με bclk 200 kai πολλαπλασιατη μνημης 10 εχω τις μνημες στα 2000.Αν τον βαλω στο 8 θα πανε στα 1600.Αν τον βαλω στο 6 στο 1200 και.........ετσι θα βρεις και εσυ πως να το φτιαξεις..Ανεβασε σιγα σιγα το bclk να βρεις την συχνοτητα του επεξεργαστη σου και μετα ανεβαζεισ και τον πολλαπλασιαστη της μνημης εκει που θελεις..

Πχ.Βαλε bclk 160...Ο επεξεργαστης σου θα παει στο 160χ21=3360μηζ

Οι μνημες με πολλαπλασιαστη 10 θα παιξουν στα 1600 με τα τιμινgs που θα βαλεις..

Οσο για τα timings εμενα τα αυτο profileς δεν μου δουλεψαν ποτε οποτε το λειτουργω χειροκινητα και δεν εχω κανενα προβλημα.Εκτος αυτον τα ρευματα που πρεπει να ανεβασεις για την συχνοτητα αυτη ειναι το vtt kapou sto 1.35 ισως και πιο χαμηλα και το cpu vcore λογικα καθολου.(ειναι και αναλογα σε τι κομματι επεξεργαστη εχεις πεσει.

*Προσεξε οτι το uncore πρεπει να ειναι τουλαχιστον το διπλασιο της μνημης.Δηλαδη 1600 οι μνημες σου??3200 τουλαχισοτν το uncore αλλιως θα μπουταρει και θα κλεινει.To ρυθμιζεις και αυτο με δικο του πολλαπλασιαστη απο τις επιλογες της mb.

Ελπιζω να βοηθησα.

Χθες εκανα το εξης

εβαλα bclk 160 και με πηγε στα 3.2 προφανως στο auto ειναι 20χ133 = 2.67 και μετα 20χ160=3.2 ...ολα πηγαν πολυ καλά αλλα σε everest που ετρεχα οι μνημες σε τεστ επεφταν σε χαμηλες επιδωσεις ..ετσι ελεγε το everest τουλαχιστον ...ενω με 2.67 πέταγαν ...να σημειωσω οτι απο το σεταρισμα στο BIOS το πλαίσιο μου εχει αφησει στο ρευμα busdram 1.66 κόκκινο ( σωστά ?)

"Οι μνημες με πολλαπλασιαστη 10 θα παιξουν στα 1600 με τα τιμινgs που θα βαλεις.."

πως βάζω πολλαπλασιαστη 10 ? κατι δεν καταλαβαίνω εδω ποιος ειναι αυτος ...στο BIOS

συγνωμη αν κουραζω αλλα ρωτώντας ..πας στην πολη ...

Υπάρχει και κανενας οδηγος βημα βημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.