Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Οι επιδόσεις βασικά δεν έχουν απολύτως καμμία διαφορά είτε δουλεύεις στα 1066 είτε στα 2000. Άρα όπως καταλαβαίνεις, μικρή σημασία έχει να πας το ρεύμα σε τέτοια ύψη. Καλά, τι σόι μνήμες είναι αυτές που δε μπορούν ούτε στα 1528 να παίξουν? Με τι timings τα τρέχεις όλα αυτά? Ελπίζω όχι με auto (ΧΜΡ).

Είναι πάρα πολύ το 54.1. Ξέρω όμως γιατί συμβαίνει. Γιατί έχεις 9ρια, επειδή προφανώς έχεις ενεργοποιημένο στο bios το ΧΜΡ. Βάζει αυτόματες ρυθμίσεις η μητρική που σε ελάχιστες περιπτώσεις μνημών είναι οι σωστές. Βάλε χειροκίνητα 7-7-7-20 και λύθηκε το πρόβλημα.

Σωστα τα λές φιλε μου εχω στο bios το ΧΜΡ αλλα εκει τις αναγνωριζει ως 7ρες που ειναι ....

Link to comment
Share on other sites

οχι,δν τις εχω δοκιμασει.μου φενεται πολυ το 1,8 και δν παει καρδια να το βαλω.ετσι και αλλιως δν θα κερδισω τπτ.

σωστος, και εγω οταν σταθεροποιηθει με τις μνημες στα 1528 θα το αφησω εκει.

Με παιδευει ομως δε γμτ....εκει που φαινεται σταθερο, κανει τα δικα του μετα απο 3 ωρες OCCT!!! και οχι απλα να βγαλει error, κολλαει ή restart...

Με VTT 1.335 Vdimm 1.6 το αφησα και πηγα για υπνο, και οταν ξυπνησα ειχε κολλησει στις 2 ωρες και 56 λεπτα....κανω reset και βαζω 1.64 vdimm και μετα απο 4 ωρες γυρναω στο PC και το βρισκω στο desktop χωρις εφαρμογες, αρα ειχε κανει restart σε καποιο σημειο...

Τωρα ανεβασα και λιγο vdimm στο 1.66 και λιγο vtt στο 1.355 και περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

σωστος, και εγω οταν σταθεροποιηθει με τις μνημες στα 1528 θα το αφησω εκει.

Με παιδευει ομως δε γμτ....εκει που φαινεται σταθερο, κανει τα δικα του μετα απο 3 ωρες OCCT!!! και οχι απλα να βγαλει error, κολλαει ή restart...

Με VTT 1.335 Vdimm 1.6 το αφησα και πηγα για υπνο, και οταν ξυπνησα ειχε κολλησει στις 2 ωρες και 56 λεπτα....κανω reset και βαζω 1.64 vdimm και μετα απο 4 ωρες γυρναω στο PC και το βρισκω στο desktop χωρις εφαρμογες, αρα ειχε κανει restart σε καποιο σημειο...

Τωρα ανεβασα και λιγο vdimm στο 1.66 και λιγο vtt στο 1.355 και περιμενω...

μην βαζεις λιγοτερο ρευμα στις μνημες απο 1,65.τοσο λεει ο κατασκευαστης.με τι timings εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το συστημα της υπογραφης εβαλα

overclocking manual

CPU Ratio Auto

BCLK Freguency 140

αυτοματα λοιπον πανε οι μνημες στα 1684 απο 1600

PCI Fre.... 100

timings ram 7-7-7-20

και ρευμα μονο

QPI/DRAM Core Voltage 1.3500

DRAM Bus Voltage 1.66

Ολα τα αλλα AUTO

Λοιπον μου κανει επανακινησεις οταν παει να μπει windows ( 7 64Β ΕΛΛΗΝΙΚΑ )

ενω με 133 πάει μια χαρα , στο νορμαλ δηλαδη

Που κανω λάθος ?

Ειναι λίγο περίεργο για ενα τοσο μiκρο overclocking απο 2,67 σε 2,80 ?

Κατι κανω λάθος ρε παιδια

Μια βοήθεια πως να κινηθώ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δωσε και αλλο ρευμα στο vtt.δοκιμασε με 1.4volt.εχεις χαμηλα timings και ψιλοζοριζεις τον imc.αμα βαλεις 9-9-9-24 με τα ιδια ρευματα που εχεις γραψει παραπανω θα δεις πως θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

με 1.66 vdimm και 1.355 vtt εβγαλε 5 ωρες και το σταματησα εγω. Τωρα κρατησα το vtt 1.355 και εριξα το vdimm για να δω ποιο απο τα 2 ηταν που βοηθησε.

Εντωμεταξυ αγορασα και ceramique και ξαναεβαλα την ψυκτρα απο την αρχη μηπως και πετυχω τις θερμοκρασιες που ειχα παλια με την DFI αλλα δεν...κατι αλλο φταιει, ηταν υπερβολικα καλες τοτε ουτως η αλλως, τωρα πρεπει να ειναι σωστες που παιζω γυρω στα 75-80 με 1.34v full load.

Εντωμεταξυ επεσα και σε μια περιπτωση που ειχα διαβασει online με την venomous X και ευτυχως που το ειχα διαβασει και μου εκοψε...

Επειδη η ψυκτρα εχει εν αμηχανισμο για να μπορεις να αυξησεις την πιεση που ασκει στοπν CPU για να παταει καλυτερα, αμα το παρακανεις τρελενεται ο IMC....τη χαλαρωσα λιγο και εστρωσε :)

Link to comment
Share on other sites

δωσε και αλλο ρευμα στο vtt.δοκιμασε με 1.4volt.εχεις χαμηλα timings και ψιλοζοριζεις τον imc.αμα βαλεις 9-9-9-24 με τα ιδια ρευματα που εχεις γραψει παραπανω θα δεις πως θα ειναι μια χαρα.

μα 1600 οι μνημες απο κατασκευης 7 7 7 20 και λιγο παραπάνω ο CPU δικαιολογειται να κανει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gregory επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Αποκλείεται να φταίει το ρεύμα στο vtt. Ο imc ζορίζεται μόνο όταν ανεβάσεις bclck. Αν ήταν να χρειάζεται 1,4 για να πας 140 έστω και με 10 πολλαπλασιαστή μνήμης, στα 215 δηλαδή πόσο θα ήθελε με 7ρια? 1,8? Μάλλον είναι υπερβολικό το ρεύμα. Δώσε 1,25 για αρχή και δες αν βοηθάει. Επίσης όλες τις βασικές τάσεις βάλτες στην εργοστασιακή τους τιμή και όχι auto. Δηλαδή CPU PLL 1,8, IOH vcore 1,1 και αν έχει QPI PLL βάλτο κι αυτό 1,1. Από εκεί και πέρα, βάλε και του επεξεργαστή την τάση στην εργοστασιακή τιμή (μάλλον 1,225 θα είναι με 21 πολλαπλασιαστή) χειροκίνητα και πάλι και όχι auto. Αυτά. Μετά παίξε με τα timings της μνήμης. Μπορεί απλά να μην αντέχει 1684 με 7ρια.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιζω εδω προς το παρον, κανα τιπ; δε θυμαμαι ρευματα μητρικης, τα χω ψιλοανεβασει ολα αλλα οχι τραγικα πολυ

οι θερμοκρασιες με προβληματιζουν λιγο -megahalem 23-24 βαθμοι το δωματιο δεν εχει push pull ακομα-.

40989073.png

edit: τωρα φαινεται; η μονο εγω το βλεπω;

Έγινε επεξεργασία από KoMM
Link to comment
Share on other sites

εγω παιζω εδω προς το παρον, κανα τιπ; δε θυμαμαι ρευματα μητρικης, τα χω ψιλοανεβασει ολα αλλα οχι τραγικα πολυ

οι θερμοκρασιες με προβληματιζουν λιγο -megahalem 23-24 βαθμοι το δωματιο δεν εχει push pull ακομα-.

http://img704.imageshack.us/img704/3200/40989073.png

το "εδω" τι ειναι? Υπαρχει καποιο screenshot που δε φαινεται? εγω δε βλεπω κατι παντως...

EDIT: Στο quote φαινεται ΟΚ, στο κανονικο post δε το βλεπω...

Οι θερμοκρασιες δεν ειναι λιγο υψηλες για αυτο το vcore και τη συχνοτητα?

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

περιμενω με Pushpull και αλλαγη του πισω ανεμιστηρα +1 φουρφουρι στη μητρικη+να στρωσει η as5 να πεσουν λιγο, και μαλλον θα ριξω λιγο το vcore σιγα σιγα γιατι νομιζω οτι ειναι "αρκετο".

μια πρωτη γνωμη ψαχνω, αν βαδιζω σωστα με x21 ή με χ20 , αν τα ρευματα/qpi/θερμοκρασιες ειναι καλα κτλ.

θα ποσταρω αργοτερα λεπτομερειες για μητρικη/ρευματα κ τα σχετικα :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα φαινεται...

Εγω παντως στα 4011 με 1.34v εχω 81-79-78-76 και θεωρω οτι εχω αρκετα περισσοτερη ταση απο εσας που ανεβαζει αρκετα τις θερμοκρασιες...

Ειμαι με push-pull βεβαια 1700 rpm το οποιο οταν φτασω στο τελος των δοκιμων ελπιζω να μπορεσω να ριξω στα ~1100 χωρις να ξεφυγουν οι θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚοΜΜ είσαι μια χαρά για ξεκίνημα. Ρίξε μόνο τάση γιατί είναι προς το ψηλό. Αποκλείεται να χρειάζεται τόσο για 3800. Θα δεις και τις θερμοκρασίες σου να πέφτουν δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

! με 190/191χ21 δεν εμπαινε win οσο ρευμα κ να δινα...πεταξα 200χ20 και..ειμαι μεσα :p

απο ρευματα ειναι

vcore 1.3

vtt 1.48

vtt special add 0.1

IOH/ICH 1.41

IOH 1.25

ICH 1.7

ICH 1.05 > 1.15

σε περιπτωση που δεν ειναι stable τι πειραζω απ ολα;

τα qpi drive strength τι ακριβως κανουν γνωριζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη ζαλίστηκα ας παραθεσει καποιος σε ενα πινακακι τα εργοστασιακα ρευματα ..νορμαλ ρυθμίσεις δηλαδη..π.χ

vcore = ......

IOH vcore.... κ.λ.π

Νομίζω θα ειναι χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο setup μου για 4ghz ολοκληρωθηκε. Τα settings μου για linpack stable 4+ ωρες (θα υπαρξει τελικη δοκιμη το βραδυ για 10ωρο) ειναι :

21x191=4011 MHz

Memory x8 = 1528 MHz 9-9-9-24

QPI x36 = 6,87GHz

Uncore x16 = 3056 MHz

Voltages στο bios :

Voltage calibration : Level2

Vcore : 1,33125 V (1.34 occt load)

QPI/VTT : 1,195 V

QPI PLL : 1,160 V

DRAM : 1,660 V

Μεγιστες θερμοκρασιες που καταγραφηκαν απο το Coretemp με OCCT load μετα απο 1 ωρα+ ( το occt δειχνει λιγο χαμηλοτερες εντωμεταξυ, 2-3 βαυμους) :

Core 0 max : 82

Core 1 max : 78

Core 2 max : 78

Core 3 max : 77

Αυτα. Το μονο που ισως επιδεχεται tweaking ειναι το Uncore και ισως το QPI. Για το QPI εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να ξεπερασει τα 8GHz, και αν βαλω τον επομενο Multi που ειναι ο x44 τα ξεπερναει (παει 8400), οποτε μαλλον το αφηνω εκει?

Για το Uncore εχει αρκετους multies ακομα....εχει νοημα να το ανεβασω? Αν ναι μεχρι ποσο ειναι λογικο να παει, και σε τι πρεπει να δωσω voltage αν γινει ασταθες?

Επομενος στοχος να δω τι γινεται με 20x και 19x multi, για μεγαλυτερο BCLK και αρα ram με τον 8x multi, γιατι αμα εδψ που ειμαι βαλω 10x multi παει 1910 η μνημη και δεν την παλευει με τιποτα. Αλλα μιας και ο 20x multi μαλλον δεν την παλευει στο CPU μου, αμα καταφερω να δουλεψω στα 19x211=4009 MHz και τη μνημη αρα στα 1688, δε θα με χαλαγε... Αν ομως απαιτησει αισθητα μεγαλυτερα voltages να μου λειπει, μια χαρα ειναι και το 21x191...

Link to comment
Share on other sites

Για το Uncore εχει αρκετους multies ακομα....εχει νοημα να το ανεβασω? Αν ναι μεχρι ποσο ειναι λογικο να παει, και σε τι πρεπει να δωσω voltage αν γινει ασταθες?

.

δοκίμασε αρχικά Uncore multi=2xMem Multi +2, ήτοι 2x8+2=18 και κοιτάς αν είσαι stable

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.