Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

δε σε ενδιαφερει ο θορυβος; παρε φουρφουρια στις 3000 στροφες τοτε, scythe ultra kaze, delta κτλ...

σε πιο ανθρωπινες καταστασεις εγω προτεινω τους scythe s-flex F.

με HT off καταφερα σε 191x21/200x20 να μπω win αλλα στα 5" linx σταματανε τα παντα.

τι να πειραξω για να παιξω σα παιδι κ γω στα 4γιγα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω τους scythe slipstream στις 1200 στροφες και ειμαι στους 40 βαθμους idle-65 load με 4γιγα για καθε μερα.

Για πιο καλους εχω ακουσει σε πολλα reviews οτι ειναι αυτοι

Διαχρονικα καλοι - αλλα δε βλεπονται αυτοι.

Και αν δε σε νοιαζει πραγματικα ο θορυβος βαλε 2 delta και το pc καπου εξω στο μπαλκονι.

@komm εγω ειμαι στα 4 με 1,225 vcore. Μηπως εσυ δινεις παραπανω και σου ζεστενεται?

Έγινε επεξεργασία από Narzul
Link to comment
Share on other sites

Komm, βαλε για αρχη 6x στο memory multi και 12x στο Uncore multi για να τα βγαλεις απο την εξισωση (αν δε μπουταρει καν, ασε το mem στο 6x και ανεβασε το uncore στο 16x, εμενα εκανε μια τετοια παραξενια η μητρικη, δε γουσταρε με τιποτα πολυ χαμηλο uncore)

Δωσε και 1.35 vvt για να εισαι σιγουρος οτι θα ειναι ΟΚ αποκει, και μετα απλα ανεβαζε vcore μεχρι να γινει σταθερο. Οταν γινει αρχισε να κατεβαζεις VVT για να βρεις το ελαχιστο στο οποιο ειναι σταθερο...

Εγω να ρωτησω κατι αλλο. Προσπαθω να στησω τα 4ghz μου σαν 19x211 ετσι ωστε να ειναι και οι μνημες σε ενα καλουτσικο επιπεδο. Χρησιμοποιω τον 17 πολλαπλασιαστη για να βρω το ελαχιστο VTT , QPI/VTT και Vdimm για να εχω 211 BCLK και σταθερες μνημες στα 1688 με 7-7-7. Και τα καταφερα χτες βραδυ να μου περασει πανω απο 8 ωρες linpack οποτε τωρα απλα εξεταζω αν μπορω να μειωσω λιγο ακομα και το VTT. Απο την αντιστροφη δοκιμη εχω βρει οτι ο πυρηνας για 21x191=4010 ηθελε 1.33175 για να βγαλει 8ωρο linpack.

Αρκει λοιπον να συνθεσω τα 2 στοιχεια και να ειμαι σταθερος στα 19x211 , ή οταν ολα θα τσιταριστουν μαζι θα χρειαστει ξαφνικα να αυξηθουν και οι επιμερους τασεις? Αν ναι (που ελπιζω οχι) θα χρειαστει να δωσω vcore ή vtt?

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω τους scythe slipstream στις 1200 στροφες και ειμαι στους 40 βαθμους idle-65 load με 4γιγα για καθε μερα.

φοβερές θερμοκρασίες έχεις φίλε, αλλά είσαι με HT on ?

Link to comment
Share on other sites

scythe slipstream 1900 rpm.

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Scythe-Fan-120Mm-Slip-Stream-1900Rpm-SY1225SL12SH.htm

Παιρνεις και ενα κοντρολακι της ζαλμαν με 3 ευρω αν θες να τους ελεγχεις και εισαι αρχοντας..

Link to comment
Share on other sites

@komm εγω ειμαι στα 4 με 1,225 vcore. Μηπως εσυ δινεις παραπανω και σου ζεστενεται?

οχι φιλε, 1.2-1.3 εχω κ απο θερμοκρασιες κομπλε :/

Komm, βαλε για αρχη 6x στο memory multi και 12x στο Uncore multi για να τα βγαλεις απο την εξισωση (αν δε μπουταρει καν, ασε το mem στο 6x και ανεβασε το uncore στο 16x, εμενα εκανε μια τετοια παραξενια η μητρικη, δε γουσταρε με τιποτα πολυ χαμηλο uncore)

Δωσε και 1.35 vvt για να εισαι σιγουρος οτι θα ειναι ΟΚ αποκει, και μετα απλα ανεβαζε vcore μεχρι να γινει σταθερο. Οταν γινει αρχισε να κατεβαζεις VVT για να βρεις το ελαχιστο στο οποιο ειναι σταθερο...

τζιφος :/ με τοσο χαμηλα ρευματα δεν ποσταρε καν..θα το αφησω προς το παρον στα 3.8 μαλλον.

thnx all :)

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε, 1.2-1.3 εχω κ απο θερμοκρασιες κομπλε :/

τζιφος :/ με τοσο χαμηλα ρευματα δεν ποσταρε καν..θα το αφησω προς το παρον στα 3.8 μαλλον.

thnx all :)

φιλε, δε νομιζω οτι φταιει ο CPU αν δε μπουταρε καν.....εχω απο τα πιο μπανανο-κομματια και μπουταρει ακομα και στα 4.400.... Το που ειναι σταθερο ειναι ενα εντελως διαφορετικο ζητημα, αλλα μπουταρει...

Δωσε 1.5 vtt και 1.35 vcore και αμα δε μπουταρει στα 21x191 κατι αλλο φταιει. Αυτο που σου ειπα με το uncore το δοκιμασες? γιατι ειναι περιεργο και εγω κατα τυχη το εντοπισα αλλιως στην αρχη νομιζα οτι δεν αντεχουν οι μνημες...

ΥΓ: 1366 απαντησεις στο thread :D

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Τελικα απ' οτι φένεται η υδρο H50 corsair ειναι σαν μια καλή αερόψυξη ...αν τα λέω καλα με τον 920 στα 3,2 και θερμοκρασίες κοντα στο 50c +

ειναι οντως σαν μια καλη αεροψυξη, αλλα αποκει και περα η θερμοκρασια και οι συνθηκες που λες δε βοηθανε για να βγει συμπερασμα για την αποδοση του. Αφενος ΠΟΤΕ δεν κρινουμε απο idle αλλα παντα σε Load αφου εκει μετραει, και εκει ειναι που ενας overclocked cpu θα εχει αισθητη διαφορα σεθερμοκρασια απο εναν stock, και αφετερου στα 3.2 δε νομιζω κανεις να εχει δοκιμασει ποτε του, αρα δεν εχεις ομοια στοιχεια για να συκρινεις...

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως σαν μια καλη αεροψυξη, αλλα αποκει και περα η θερμοκρασια και οι συνθηκες που λες δε βοηθανε για να βγει συμπερασμα για την αποδοση του. Αφενος ΠΟΤΕ δεν κρινουμε απο idle αλλα παντα σε Load αφου εκει μετραει, και εκει ειναι που ενας overclocked cpu θα εχει αισθητη διαφορα σεθερμοκρασια απο εναν stock, και αφετερου στα 3.2 δε νομιζω κανεις να εχει δοκιμασει ποτε του, αρα δεν εχεις ομοια στοιχεια για να συκρινεις...

Και μονο που σε idle οι περισσοτεροι στα 4+ εχουμε 38-44 βαθμους οι 52 για τα 3,2 ακουγονται αρκετοι...

Εγω στα 4,2 με Ht on τωρα ειμαι στους 40 περιπου.σε stock παιζω στουςε 33-35 βαθμους.Εκτος πια και αν το Pc Βρισκεται σε πολυ υψηλη θερμοκρασια δωματιου...

Link to comment
Share on other sites

50+ σε idle μου κανει πολυ...μηπως ειναι λαθος τοποθετημενο??

κατσε γιατι κατι κανω λάθος

1)..οταν λέμε idle ενοούμε χωρις να τρεχει ο επεξεργαστης κανενα βαρυ πρόγραμμα σωστα ?

2)οι μετρήσεις ειναι σε πόση ωρα ανοιχτό το pc ....? γιατι άλλο 1ωρα αλλο 2 ( ετσι πιστευω 0

3) με ποιο προγραμμα μετραμε και τι βλέπουμε πυρίνες η σκέτη cpu ?

( γιατι πχ στο everest βλέπω cpu 40c και πυρινες 49 και 50 )

Για να διευκρινισουμε μερικα πραγματα

ΥΓ: μα η φυσιολογικη θερμοκρασια δεν ειναι μεταξυ 39-49 ...ετσι ακουω απο πολλους εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που σε idle οι περισσοτεροι στα 4+ εχουμε 38-44 βαθμους οι 52 για τα 3,2 ακουγονται αρκετοι...

Εγω στα 4,2 με Ht on τωρα ειμαι στους 40 περιπου.σε stock παιζω στουςε 33-35 βαθμους.Εκτος πια και αν το Pc Βρισκεται σε πολυ υψηλη θερμοκρασια δωματιου...

συγνωμη που ρωταω και δεν ψαχνω να το βρω ετσι ...αλλα τι ειναι το Ht on & off

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι κατι κανω λάθος

1)..οταν λέμε idle ενοούμε χωρις να τρεχει ο επεξεργαστης κανενα βαρυ πρόγραμμα σωστα ?

2)οι μετρήσεις ειναι σε πόση ωρα ανοιχτό το pc ....? γιατι άλλο 1ωρα αλλο 2 ( ετσι πιστευω 0

3) με ποιο προγραμμα μετραμε και τι βλέπουμε πυρίνες η σκέτη cpu ?

( γιατι πχ στο everest βλέπω cpu 40c και πυρινες 49 και 50 )

Για να διευκρινισουμε μερικα πραγματα

ΥΓ: μα η φυσιολογικη θερμοκρασια δεν ειναι μεταξυ 39-49 ...ετσι ακουω απο πολλους εδω μεσα

Idle ειναι η κατασταση που δεν λειτουργει ο επεξργαστης ..ΕΙναι σε ηρεμια.

2)Η θερμοκρασιες που εχεις σε idle δεν διαφοροποιουνται ιδιαιτερα οσες ωρες να ειναι το pc ανοιχτο.

3)Εγω χρησιμοποιω το real temp για να βλεπω θερμοκρασιες.

4)Το Ht το ελεγχεις απο το βιος.Μπορει να αναφερετε και ως multithreading.Ειναι μια επιλογη που προσθετη στους 4 πυρινες αλλους 4 λογικους.Ελπιζω να το λεω σωστα.Κερδιζεισ σε καποια προγραμματα αρκετα σε καποια αλλα εισαι στα ιδια ειτε το εχεις ανοιχτο ειτε κλειστο αλλα εχει διαφορα θερμοκρασιας και θελει και παραπανω ρευμα για να ειναι σταθερο στην ιδια συχνοτητα παντα.

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Idle ειναι η κατασταση που δεν λειτουργει ο επεξργαστης ..ΕΙναι σε ηρεμια.

2)Η θερμοκρασιες που εχεις σε idle δεν διαφοροποιουνται ιδιαιτερα οσες ωρες να ειναι το pc ανοιχτο.

3)Εγω χρησιμοποιω το real temp για να βλεπω θερμοκρασιες.

4)Το Ht το ελεγχεις απο το βιος.Μπορει να αναφερετε και ως multithreading.Ειναι μια επιλογη που προσθετη στους 4 πυρινες αλλους 4 λογικους.Ελπιζω να το λεω σωστα.

στο real temp καταγραφεται η θερμοκρασια πυρινα-πυρινα ..ποια ειναι η θερμοκρασια της cpu ?

πυρινας 1+2+3+4 δια 4 .....οχι βεβαια

Τελικα το Ht πρεπει να ειναι ανοιχτο ή κλειστο ή απ οτι ειδα και παραπάνω εξαρταται απο το τι τρεχεις

σε προγραμματα ...πχ ενας 75%gamer και 25 % ολα τα αλλα σαν χρήστης το εχει κλειστό

ενας που τρεχει photoshop και βαρβατες εφαρμογες video...κλπ ανοιχτό ..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να δοκιμασεις μονος σου..Να δεις τι χρηση κανεις που σε βοηθαει που οχι..Να δεις πως συμπεριφερεται καθημερινα το Pc χωρις και με και να κρινεις εσυ.Οτι και να σου πουμε εμεις θα ακουσεις γνωμες που θα ειναι μισες μισες...Εγω ειμαι με Off.Σιγουρα θα εχεις θετικα και αρνητικα.Τα aρνητικα στα εγραψα ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

με τις θερμοκρασιες των πυρηνων να ασχολεισαι, ασε την "γενικη" του cpu. Κατεβασε realtemp/coretemp και δες αποκει.

Επισης, σε idle δεν εχει διαφορα η θερμοκρασια αν τη μετρησεις στη 1 ωρα η στις 2 ωρες πχ. Στην αρχη οταν πρωτοανοιξεις το μηχανημα μπορει να ειναι λιγο πιο κρυο και να παρει κανα 10λεπτο να ερθει σε σωστη θερμοκρασια αλλα αποκει και περα δεν εχει σημασια, δε θα ανεβει αλλο...ή αν κανεις restart παλι δεν χρειαζεται ουτε καν αυτο το δεκαλεπτο...

Link to comment
Share on other sites

με τις θερμοκρασιες των πυρηνων να ασχολεισαι, ασε την "γενικη" του cpu. Κατεβασε realtemp/coretemp και δες αποκει.

Επισης, σε idle δεν εχει διαφορα η θερμοκρασια αν τη μετρησεις στη 1 ωρα η στις 2 ωρες πχ. Στην αρχη οταν πρωτοανοιξεις το μηχανημα μπορει να ειναι λιγο πιο κρυο και να παρει κανα 10λεπτο να ερθει σε σωστη θερμοκρασια αλλα αποκει και περα δεν εχει σημασια, δε θα ανεβει αλλο...ή αν κανεις restart παλι δεν χρειαζεται ουτε καν αυτο το δεκαλεπτο...

Λοιπον με realtemp και idle ειμαι 49-50-48-49

ολα τα αλλα τα γνωριζεται περι εμου ...cpu 3.00-3.2 και ψυξη H50

Ειναι κατι που πρεπει να ψαχτώ ή ειναι νορμαλ?

και χωρις το τζαμι μπροστα του κουτιού 43-42-44-42

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με realtemp και idle ειμαι 49-50-48-49

ολα τα αλλα τα γνωριζεται περι εμου ...cpu 3.00-3.2 και ψυξη H50

Ειναι κατι που πρεπει να ψαχτώ ή ειναι νορμαλ?

και χωρις το τζαμι μπροστα του κουτιού 43-42-44-42

post-10015-1416074336,716_thumb.png

Mε το Η50 και το skeleton σε idle και load μετα απο καμια ωρα sc2 demo παντα με ΗΤ κλειστο.

Normal εισαι, σε load τι βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.