Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

[ATTACH]38300[/ATTACH]

Mε το Η50 και το skeleton σε idle και load μετα απο καμια ωρα sc2 demo παντα με ΗΤ κλειστο.

Normal εισαι, σε load τι βλεπεις?

ψαχνω στην Asus το Ht αλλα δεν το βρισκω στο ΒΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα ολα τσιτα εγω τωρα, στο τελικο setup που ευχομαι να δουλεψει, και τεσταρω...

Εχουμε λοιπον :

CPU : 19x211=4009 MHz ΗΤ on

Memory : 8x211=1688 7-7-7-18

QPI : 36x211=7596 MHz

Uncore : 16x211=3376 MHz

Απο αυτα, αν καταφερω να το κανω να δουλεψει linpack stable 10 ωρες ειμαι ευχαριστημενος, μονο το uncore μπορει να προσπαθησω να ανεβασω λιγο αλλα δε με απασχολει και να μην ανεβει.

Οι τασεις μου ειναι οι εξης :

vCore : 1.33125

vTT : 1.275

vQPI : 1.36

cDimm : 1.84

Στο πρωτο τεστ με linpack (OCCT) μου εβγαλε error στα 37 λεπτα. Οχι το error που γραφει πανω στην καρτελα εκει που δειχνει το cpu usage, αλλα αυτο που πεταει νεο παραθυρο.

Λογικα θελει vcore ή vtt γιατι τα qpi/dimm τα τεσταρα εξονυχιστικα μονα τους. vCore το ειχα δοκιμασει με ολα τα υπολοιπα χαλαρα και ηταν αρκετο αυτο για να ειναι stable στα 21x191=4010. Και επειδη το VTT μου το θεωρω χαμηλο για τετοιο BCLK ανεβασα 2 σκαλια VTT και ξαναδοκιμαζω.

Εσεις εκ πειρας εχετε καμια αλλη ιδεα, ή στο αν πρεπει να δωσω vtt ή vcore?

Link to comment
Share on other sites

εχει ξεχωριστη ρυθμιση για το ρευμα στο qpi με το vtt?στην gigabyte ειναι η ιδια.δοκιμασε να βαλεις και στα διο το ιδιο.1,36

εχει το VTT που αφορα τον επεξεργαστη και το bclk αποτι εχω καταλαβει, και εχει και το QPI/VTT που αφορα τον memory controller (αυτο που λενε να ειναι εντος 0.5v απο το vdimm και που πειραματικα διαπιστωσα οτι δεν αρκει το 0.5 , θελει 0.48 :p)

ΥΓ: Οι μνημουλες gregory παιξανε 1688 με 7-7-7 τελικα.....θελανε το ρευματακι τους βεβαια, αλλα αφου ειναι εντος specs δε με νοιαζει, και ουτε και να ψοφησουν με νοιαζει ιδιαιτερα ειτε αυτες ειτε ο μπανανο-cpu οσο εχουν και τα 2 εγγυηση). Το -18 το εβαλα με βαση τα δικα σου timmings, το εχεις ψαξει καθολου, ή στην τυχη το εβαλες? καλα οχι οτι επηρεαζει και καθολου....λεμε τωρα

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εκει που ημουν με 3.2 και μνημες στα 1433 ...ξαφνικα εφαγα μια μπλε οθονη και ρεσετ ..τα ξαναεβαλα ολα νορμαλ ..να το δω..και η πλακα ηταν οτι το πρωί ετρεξα ενα memtest κανα 2ωρο και ολα ο.κ..λετε να φταίει κατι αλλο ..καμια ΑΤΙ..μπα εε?

και κατι ακομα ολο ακουω για συχνότητα και ανεβασμα cpu ας μας πει καποιος σε τι παίζουν και οι μνημες

πχ. εχει 3.8 cpu και οι μνήμες του απο 1600 παίζουν 1333 με τους ιδιους χρονισμους..

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε οσο δεν εχει καποιος αλλος εδω το mobo σου μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

Σου παρεθεσα 5-6 σελιδες πιο πριν ενα λινκ που ειναι αποκλειστικα για το mobo σου με πολλες αναλυτικες οδηγιες και αναλυτικα επιλογες του bios.

Κυριακη ειναι, φτιαξε καφεδακι, και διαβασε.

Μονο αν δεις settings που σε αλλους δουλεψαν μπορεις να καταλαβεις τι ισως κανεις λαθος.

Οχι οτι τα settings των αλλων θα δουλεψουν ακριβως σε εσενα αλλα τουλαχιστον παιρνεις μια ιδεα με τι να παιξεις.

Κοιτα κιολας απο το 2ο ποστ που εχει λινκς για διαφορα bclk. asus-p6x58d-premium-thread

Φιλικα, Νικολας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οσο δεν εχει καποιος αλλος εδω το mobo σου μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

Σου παρεθεσα 5-6 σελιδες πιο πριν ενα λινκ που ειναι αποκλειστικα για το mobo σου με πολλες αναλυτικες οδηγιες και αναλυτικα επιλογες του bios.

Κυριακη ειναι, φτιαξε καφεδακι, και διαβασε.

Μονο αν δεις settings που σε αλλους δουλεψαν μπορεις να καταλαβεις τι ισως κανεις λαθος.

Οχι οτι τα settings των αλλων θα δουλεψουν ακριβως σε εσενα αλλα τουλαχιστον παιρνεις μια ιδεα με τι να παιξεις.

Κοιτα κιολας απο το 2ο ποστ που εχει λινκς για διαφορα bclk. asus-p6x58d-premium-thread

Φιλικα, Νικολας.

Σε ευχαριστώ Νικ το ασχημο ειναι οτι πολλοι παίζουν εδω με gigabyte αν και το θεμα ειναι γενικα για intel 920

για πες και γι αυτό

"3.8 cpu και οι μνήμες του απο 1600 παίζουν 1333 με τους ιδιους χρονισμους.."

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας θα πρεπει να ξεκινησεις απο τα βασικα και μετα κανεις fine tuning.

Για αρχη θα σου προτεινα 20χ190 με 1.3ν και μνημες στα 1066 με ολα auto. Τρεχεις Linx ολη τη μνημη 5-10 πασα και ριχνεις ρευμα σιγα σιγα να δεις που ειναι σταθερο. Αφου βρεις την "χρυση ταση" ανεβασε τις μνημες σου στα default τους με qpi 1.35v και ξανατρεξε Linx.

Link to comment
Share on other sites

ουφ, εβγαλα ολονυχτιο linx με 1.216 και σημερα παω για <1.2. Καλο κομματι μου φαινεται το cpu παντως -ή οχι;-

Σκεφτομαι να αλλαξω τη μητρικη με μια ud5 αλλα δεν ξερω ρε γμτ...μου φαινεται τραβηγμενο να δωσω +120€ για 200-300mhz.

Link to comment
Share on other sites

ουφ, εβγαλα ολονυχτιο linx με 1.216 και σημερα παω για <1.2. Καλο κομματι μου φαινεται το cpu παντως -ή οχι;-

Σκεφτομαι να αλλαξω τη μητρικη με μια ud5 αλλα δεν ξερω ρε γμτ...μου φαινεται τραβηγμενο να δωσω +120€ για 200-300mhz.

μη το κανεις...

Αν παντως θες να αλλαξεις σε giga, δεν ειανι αναγκη να πας στην UD5, εγω με την UD3R ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Σε layout και ρυθμισεις bios ειναι ολοιδιες UD3R-UD5-UD7 και αφου ακομα και η μικρη εχει sata3/usb3 , ο μονος λογος να πας σε ud5/ud7 ειναι για extreme καταστασεις πιστευω...ή αν θες το δευτερο Lan ή το καλυτερο audio ξερωγω, που δε νομιζω...

Επισης παιδια σημερα ανακαλυψα το DVID....καταπληκτικο! Απορουσα πως τοσα χρονια κανεις δε το ειχε βαλει σε μητρικη.....απο τη στιγμη που υπηρχε το speedstep χρονια τωρα, ποιος ο λογος το vcore να μενει σταθερο....

Πραγματικα ειναι πολυ καλο το DVID ειδικα για εμας με μπανανιτσες που αναγκαζομαστε να δωσουμε αρκετο ρευμα για να κλοκαρουμε.....ποιος ο λογος να το τρωει 24/7 ο cpu το 1.35v πχ οταν κατα 80% ειναι idle Και απλα κατεβαζει? Απλα τελειο!

Link to comment
Share on other sites

ενημερωνω τους κατοχους Asus p6t dlx v2 με το νεο bios 901 η cpu δουλευει με λιγοτερο vcore. παραδειγμα καποτε ηθελα για 21χ200 vcore 1.32500 και με το νέο 901 bios 1.3000 με ht on στα 21χ200. επεισης αν πειραξουμε και λιγο τα cpu differential amplitude και cpu clock skew ισως κατεβετε στα δικα μου vcore 1.28750 και ισως να εχετε οπως και εγω max temp 71c με linx. βεβαια ολα αυτα με πολυ προσπαθεια και πολλα ξενυχτια. επισης παρατηρισα σε καποιες προσπαθειες μου, με περισσοτερο vcore ειχα χαμηλοτερες temp προφανως η ελλειψη vcore αναγκαζε την cpu να τραβαει από καπου αλλου.

Έγινε επεξεργασία από stilatos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μη το κανεις...

Αν παντως θες να αλλαξεις σε giga, δεν ειανι αναγκη να πας στην UD5, εγω με την UD3R ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Σε layout και ρυθμισεις bios ειναι ολοιδιες UD3R-UD5-UD7 και αφου ακομα και η μικρη εχει sata3/usb3 , ο μονος λογος να πας σε ud5/ud7 ειναι για extreme καταστασεις πιστευω...ή αν θες το δευτερο Lan ή το καλυτερο audio ξερωγω, που δε νομιζω...

yup βασικα θελω τα 2 λαν και τα 10 σατα. αλλα δε το βλεπω, πολλα τα λεφτα .

Ον τοπικ, τελικα στα 3800 δε παιζει με κατω απο 1.216 αλλα κατι που με παραξενεψε ειναι οτι ενω cpuz/coretemp/realtemp/gadgets δειχνουν 182χ21 το linx δειχνει 182χ20 στα logs του.

Ποιο πιστευω;

Link to comment
Share on other sites

το dram voltage στην ud5 1 ειναι απλα υπαρχει και στην αρχικη σλειδα του MIT κατω κατω αλλα υπαρχει και στο advenced voltage control.Η τιμη ειναι 1.500 οπως λες και διπλα πας και βαζεις εσυ μονος σου 1.66 η 1.64.Οπως εγραψε και ο wacko πιο πανω στις μνημες φτανει ταση μικροτερη κατα 0.01.Δηλαδη βαζεις 1.66 παιρνουν 1.65v.Δεν αλλαζεις κατι αλλο στα ρευματα των μνημων.Μονο αυτο..Και ειναι 1 και για τα 6 slot.

Btw Nick,

Στην X58A-UD5 μου έβαλα το DRAM VOLTAGE στα 1,66 και με το που μπαίνει στα win πριν φορτώσουν όλα κολλάει.

Παρ'όλα αυτά στο MIT setup οι μνήμες είναι μόνες τους στο auto 1.65 volts.

Ίσως στην X58A το DRAM Voltage να επηρεάζει κάτι άλλο. Τι να πω...:giveup:

Link to comment
Share on other sites

ενημερωνω τους κατοχους Asus p6t dlx v2 με το νεο bios 901 η cpu δουλευει με λιγοτερο vcore. παραδειγμα καποτε ηθελα για 21χ200 vcore 1.32500 και με το νέο 901 bios 1.3000 με ht on στα 21χ200. επεισης αν πειραξουμε και λιγο τα cpu differential amplitude και cpu clock skew ισως κατεβετε στα δικα μου vcore 1.28750 και ισως να εχετε οπως και εγω max temp 71c με linx. βεβαια ολα αυτα με πολυ προσπαθεια και πολλα ξενυχτια. επισης παρατηρισα σε καποιες προσπαθειες μου, με περισσοτερο vcore ειχα χαμηλοτερες temp προφανως η ελλειψη vcore αναγκαζε την cpu να τραβαει από καπου αλλου.

το cpu clock skew το ανεβαζω ή το κατεβαζω για καλυτερα δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Stilatos,

Με ποιο πρόγραμμα βλέπεις θερμοκρασίες? Γιατί μου φαίνονται πολύ χαμηλές.

Ο δικός μου με 1,328 ρεύμα 20x200 με Thermalright 120 Extreme και 2 Noctua 12άρηδες σε full speed μου βγάζει 90 στο Core Temp.

RealTemp_3.00

εδω photo http://www.postimage.org/image.php?v=aVGMTrS

να σας πω οτι ποτε δεν ειχα τις temp που γραφεται. μονο όταν πειραματιζομουνα επιανα απο 80c μεχρι 90c καταλαβα οτι δεν ειναι η temp απο το vcore και vvt/qpi αλλα ολοκληρος μιχανησμος

image.php?v=aVGMTrS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.