Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Clock skew και amplitude εμένα δε με βοηθούν καθόλου. Χειρότερα είναι. Εγώ με τη thermalright πάντως, στα 4,4 έφτανα με linx περίπου 97 βαθμούς. Στα όρια του throttling δηλαδή. Φίλε Baltazar, η mega shadow που έχει ο stilatos, είναι κλάσεις ανώτερη από τη thermalright οπότε δικαιολογούνται εν μέρει οι διαφορές. Από εκεί και πέρα παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο στη θερμοκρασία (θερμοκρασία δωματίου, κουτί, επεξεργαστής κτλ.), γι'αυτό και δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη από δύο διαφορετικούς υπολογιστές. Μόνο ενδεικτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για πες και γι αυτό

"3.8 cpu και οι μνήμες του απο 1600 παίζουν 1333 με τους ιδιους χρονισμους.."

Tι ακριβως εξηγηση θες πανω σε αυτο;

Εχεις υποψιν σου για το bclk; Απο αυτο επηρεαζονται και οι μνημες και ο χρονισμος τoυ cpu.

Aναλογα το bclk λοιπον βγαινουν και τα αντιστοιχα νουμερα.

To 3,8 δηλαδη σκετο, δεν λεει τιποτα.

Γιατι 3,8 πιανεις και με bclk 200 και cpu multiplier 19x οπου αν θεσεις και RAM multiplier 8x εχεις μνημες 1600,

αλλα 3,8 πιανεις και με bclk 180 με cpu multiplier 21x οπου αν θεσεις RAM multiplier 8x εχεις μνημες 1440.

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που κυκλοφορησε ο i7 , ειχε γινει μια δηλωση απο την Intel οτι οι μνημες δεν πρεπει να ζητανε πανω απο 1.65v γιατι αλλιως θα μπορουσε να προκληθει ζημια στον memory controller του cpu.

Αργοτερα μαθευτηκε οτι υπαρχει αλλη μια απαιτηση, το vdimm με το vQPI (VTT) να μην εχουν πανω απο 0.5v αποσταση γιατι τοτε παλι θα υπηρχε ζημια στον memory controller.

Ετσι πολλοι υπεθεσαν οτι η Intel δεν ηταν και τοσο ακριβης στην αρχικη της δηλωση, και ο λογος που ελεγε να μην δινεις πανω απο 1.65 στις μνημες ηταν επειδη το default vQPI ειναι 1.175 και ετσι με πανω απο 1.675v στις μνημες θα υπηρχε προβλημα με το δευτερο κανονα... Αν ομως ανεβαζες το vQPI τοτε θα μπορουσες να ανεβασεις και το vdimm χωρις να υπαρχει προβλημα αρκει να εμενε η αποσταση τους <0.5v.

Φυσικα αυτο παρεμενε μια υποθεση, που απλα ανεπισημα επιβεβαιωθηκε απο οσους "τολμησαν" να δινουν 1.8+ και δεν ειδαν καποια ζημια σε ~1 χρονο ας πουμε.

Σημερα εψαχνα διαφορα πραγματα για τα ανωτατα ορια voltages και ενα link με εστειλε στο επισημο pdf της intel για τη σειρα i7 9xx....

Για ριχτε μια ματια στο πινακακι της σελιδας 22...

http://download.intel.com/design/processor/datashts/320834.pdf

Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει σε καποιο forum screenshot απο αυτο το πινακακι σε παλιοτερη εκδοση (προφανως) που στο vDDQ ελεγε 1.65... και τωρα ξαφνικα βλεπω 1.875... μηπως απο καποιο σημειο και μετα διορθωσαν το λαθος τους και αφου θετουν ως ανωτατο οριο του vQPI το 1.35 ανεβασαν και το vDimm στο 1.875, και πρεπει να ληξει επιτελους αυτος ο μυθος?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Το είχα αναφέρει πάντως σε προηγούμενο ποστ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να δίνουμε πάνω από 1,65. Το πως το ξέρω είναι καθαρά από εμπειρία. Κανένας imc και κανένας επεξεργαστής που έχει περάσει από τα χέρια μου και χέρια φίλων που δούλευαν 24/7 πάνω από 1,7, δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα. Και μιλάμε για χρονικό διάστημα σχεδόν ενός χρόνου. Απλώς δεν ξέρω αν έχει νόημα και κέρδος τέτοια τάση. Έχει σημασία μόνο σε benches και με συγκεκριμένες μνήμες (π.χ micron gtr ή τα πρώτα elpida hyper). Σε όλες τις υπόλοιπες μνήμες συμπεριλαμβανομένων των καινούριων hyper (π.χ dominator gt 2000 cl8), απλά δεν έχει νόημα. Κερδίζεις ελάχιστα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, προσπαθω να κανω τις μνημες να παιξουν στα default τους (1600 9-9-9) και για να γινει, μου ζηταει 1.355 vtt...ειναι φυσιολογικο αυτο? Επειδη στο πινακακι πανω λεει 1.35 το οριο, μου κανει εντυπωση να πρεπει να ειμαι στο οριο για να παιξουν default...

Επισης, για να ριξω timmings σε 7αρια πχ, που δοκιμασμενα τα εχουν με 1.85 vdimm, πρεπει να αυξησω και αλλο το vtt ,πανω απο 1.42, ισως θελει και 1.5 πχ και στο καπακι ανεβαινουν και οι θερμοκρασιες του cpu....δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο? Δηλαδη ΟΚ για τις μνημες δε με νοιαζει, στην τελικη το 1.85 ειναι η stock ταση τους, αλλα να πρεπει να δινω και τοσο πολυ στον IMC ακομα και για stock συχνοτητες?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις πέσει σε απαράδεκτο κιτ μνημών. Τίποτα από αυτά που λες δεν πρέπει να γίνει κανονικά. Και απ'ότι είπε και κάποιος πιο πάνω με τις ίδιες μνήμες, ούτε εκείνος είχε τέτοια προβλήματα.Εγώ δουλεύω με 7ρια στα 1720 με 215 bclck με 1,355ν vtt. Πως είναι δυνατόν να θέλει 1,35 για 1600 με 9ρια? Κάτι τρέχει με τις μνήμες σου...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις πέσει σε απαράδεκτο κιτ μνημών. Τίποτα από αυτά που λες δεν πρέπει να γίνει κανονικά. Και απ'ότι είπε και κάποιος πιο πάνω με τις ίδιες μνήμες, ούτε εκείνος είχε τέτοια προβλήματα.Εγώ δουλεύω με 7ρια στα 1720 με 215 bclck με 1,355ν vtt. Πως είναι δυνατόν να θέλει 1,35 για 1600 με 9ρια? Κάτι τρέχει με τις μνήμες σου...

με τις μνημες ή με τον cpu (IMC)? Γιατι αποσο εχω καταλαβει, τις μνημες τις αφορα το vdimm, απο τη στιγμη που ξερεις οτι με Χ vdimm ειναι σταθερες "εκει" , μετα το vtt το δινεις για να αντεξει ο IMC να τις δουλεψει εκει... εχω καταλαβει λαθος?

Θυμαμαι οτι πριν 2-3 μερες ειχα καταφερει με καποιες ρυθμισεις να βγαλουν ολονυκτιο linx στα 1688 7-7-7 . Θυμαμαι οτι τους ειχα δωσει 1.86v, και τοτε πιστευα (λανθασμενα) οτι το vQPI που λεγανε να ειναι εντος 0.5 απο το vdimm, ηταν το QPI PLL και το ειχα παει 1.4. Τελικα μετα εμαθα οτι ειναι το VTT που πρεπει να ειναι εντος 0.5. Λες το μυστικο να ηταν το QPI PLL που ειχα ανεβασει? Το πειραζετε γενικα εσεις καθολου αυτο?

Γενικα βρηκα οτι για να ειμαι σταθερος στα 19x211 με τις μνημες εκτος παιχνιδιου (6x Πολλαπλασιαστης αρα 1266 9-9-9) θελω 1.3375 vcore (μαλλον, γιατι με 1.33125 εβγαλε 6.5 ωρες χτες βραδυ και μετα error, σημερα θα δοκιμασω 1.3375). Και σημερα προσπαθησα να βαλω στο παιχνιδι και τις μνημες με 8x πολλαπλασιαστη στα 1688 δηλαδη. Αρχικα με 9αρια και αμα τα καταφερνα βλεπαμε μηπως επεφτε κιολας. Αλλα δε τα καταφερα. ανεβαζα VTT και επαιρνα error εντος 10λεπτου συνηθως, με 1.515 εφτασε να βγαλει 35 λεπτα αν αυτο θεωρειται βελτιωση, και καπου εκει τα παρατησα. Εδωσα και 1.2 στο IOH χωρις διαφορα. Αλλη ιδεα του τι μπορει να τις σταθεροποιησει? Θα χαιρομουν πολυ αν ειναι κατι αλλο και οχι το VTT γιατι αμα ακομα και με 1.515 δεν τους φτανει ε δεν εχει κανενα νοημα (που ουτε 1.515 θα ηθελα να δινω για 24/7...)

Link to comment
Share on other sites

1515 παντως για τα 3200 sto uncore ειναι αρκετο ρευμα.Εγω στο 1495-1.515 φαντασου παιζω με 4000 uncore για τις μνημες στα 2000 με 8-8-8-20 και vdimm 1.68.

O Wacko ξερει καλυτερα βεβαια αλλα πιο πολυ για μουφα imc μου κανει η δουλεια η συνδυασμος και κακου imc και απαραδεκτου kit ram..

Link to comment
Share on other sites

το uncore ειναι 3798 οχι 3200....και ειναι τοσο και οταν λεω οτι εβγαλε 6.5 ωρες linx στα 19x211 με 1.33125 vcore 1.355 vtt, γιατι παρολο που ειχα βαλει στις μνημες 6x, το uncore το αφησα στο 16x δε το πηγα 12x, γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρος οτι αν γινει σταθερο εκει, μετα οποιαδηποτε ασταθεια θα οφειλεται στις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις πρωτα με το uncore sto 3200 ακριβως οσο χρειαζονται οι μνημες σου να δεις τι γινεται?Και με default timings.Γιατι στην περιπτωση που εχεις πεσει σε ειτε μπανανα κιτ μνημων ειτε σε μπανανα imc τa ζοριζεις χωρις λογο αυτη την στιγμη και ταλαiπωρησε και ολας..Κανε μια δοκιμη,δεν εχεις να χασεις kati ektow apo 1 Ωρα.Βαλε τις ρυθμισεις και τρεξε 20 λουπες λινχ με full μνημη να δεις τι γινεται..1 ωρα θα σου παρει το Linx.

Παντως το 1.35 για 3800 uncore μου κανει λιγο οταν περιπου για τα 4000 οσοι ξερω θελουν απο 1.495-1.555.

Link to comment
Share on other sites

sorry, μλκια ειπα. 3376 ειναι το uncore. Επειδη εγω φταιω τα εχω γραψει λιγο μπερδεμενα, ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

Λοιπον ξεκιναμε σα βαση οτι ο στοχος ειναι το 19x211=4009, γιατι θελω 4ghz και θελω με το dynamic VID να πεφτει το vcore μου οταν ειναι idle (που θα ειναι πολλες ωρες). Ετσι το 21x191 δεν μας κανει γιατι με το turbo mode enabled το normal vcore (που ειναι και αυτο που χρησιμοποιει το dynamic vid) ειναι πολυ ψηλο στη μπανανουλα μου (1.29v), και ο 20x πολλαπλασιαστης δε την παλευει με τιποτα, οποτε ειμαι αναγκασμενος να παιξω με τον 19x αρα και 211 bclk.

Οποτε, χτες βραδυ εβγαλε 6.5 ωρες linx και μετα error με τα εξης :

19x211 = 4009

16x uncore = 3376

6x mem = 1266 9-9-9

vcore 1.33125

vtt 1.355

vdimm 1.66

Ολα τα αλλα στο auto, και αυτες οι ρυθμισεις ηταν οι ελαχιστες δυνατες, δηλαδη ειχα δοκιμασει 21x191 και ειχα βρει οτι θελει τοσο vcore, και το vtt αν εβαζα εστω και 1 σκαλι κατω δηλαδη 1.335 δεν αντεχε... Φυσιολογικα λοιπον για να εβγαλε error μετα απο 6.5 ωρες, με ενα κλικ πανω στο vcore (1.3375) ας θεωρησουμε οτι ειναι 100% stable σε αυτες τις συνθηκες.

Παω λοιπον σημερα να βαλω τις μνημες 8x και να παιξω και με τα timmings. Ελα ντε ομως που οσο vtt και να εδινα δεν γινονταν σταθερες. Εντωμεταξυ δεν ηταν και εντελως ασταθεις, δηλαδη μπορουσα να τρεξω Bench κλπ και περιεργη συμπεριφορα το να συμβαινει αυτο και σε 9-9-9 και σε 7-7-7 που ειναι πολυ πιο ζορικο. Δηλαδη τους εδωσα και 1.86v (ανεβαζοντας και το vtt σε 1.375 να ειμαι καλυμενος) που ηξερα απο παλιοτερα οτι με τοσο αντεχαν 1688 7-7-7 και ειχαν ομοια συμπεριφορα ειτε με 7-7-7 ειτε με 9-9-9....δηλαδη μπορουσεες να κανεις κανα bench Κλπ αλλα σε linx μετα απο κανα 10λεπτο θα εκανε freeze. Οποτε αρχισα να δινω VTT και με 1.515 εβγαλα 36 λεπτα linx με 9-9-9.....wow! :p

Εγω ειμαι της πεποιθησης οτι δεν φταινε οι μνημες, αφενος γιατι παλιοτερα με 1.86v τις εχω δει να βγαζουν 8 ωρες linx με στα 1688 με 7-7-7 , και αφετερου γιατι η συμπεριφορα ειτε με 7αρια ειτε με 9αρια ηταν ομοια. Αλλα αμα και το vtt δεν τις βοηθαει (δηλαδη το οτι τα 15 λεπτα γινανε 35 οταν εδωσα 1.515 δε νομιζω οτι ειναι και καμια βελτιωση, μαλλον λιγο τυχαιο) τοτε τι αλλο....να αποδεκτω πχ οτι ο IMC δε μπορει να δουλεψει εκει? ΝΑ θεωρησω οτι το VTT Παει αθροιστικα και αφου θελω 1.35 μονο για το uncore και το cpu με τις μνημες χαμηλα, τοτε και για τις μνημες "ψηλα" (λεμε τωρα, αμα το 1688 ειναι ψηλα καλα...) θελει 1.55 πχ?

Link to comment
Share on other sites

Όσο μπανάνα και να είναι ο επεξεργαστής ή ο imc του, δε μπορεί να θέλει 1,5ν στο vtt για τα 1600+ με οποιαδήποτε timings. Μιλάμε για D0. Με τους C0 ήταν αρκετά συνηθισμένο το 1,5-1,55 για τα 4GHz. Επομένως κάτι άλλο φταίει. Το είπες και μόνος σου. Όσο κι αν ανεβάζεις vtt σε ορισμένες περιπτώσεις δε σταθεροποιούνται. Αυτό δεν είναι δυνατόν, όσο βρίσκεσαι μέσα στις δυνατότητες των μνημών. Αν τις ξεπεράσεις, τότε δικαιολογείται. Η πρόταση μου είναι να δοκιμάσεις και ένα άλλο κιτ μνημών. Επίσης να μου θυμίσεις τι μητρική έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω να σου δωσω συγκεκριμενες απαντησεις.

Καλο θα ηταν να κοιταξεις να σταθεροποιησεις το συστημα σου πρωτα με manual vcore και επειτα να πειραματιστεις με normal + Dvid. Στο απευχομαι, αλλα μπορει να ανακαλυψεις οτι τελικα αυτο ειναι που σου προκαλει και ασταθειες.

Να θυμασαι οτι οσο ψηλοτερο το BCLK τοσο μεγαλυτερα τα ολα τα ρευματα.

Και σε αυτο το thread εχει αναφερθει καθως και αν googlαρεις θα το βρεις οτι δεν κερδιζεις τιποτα παραπανω αν στην ιδια συχνοτητα φτασεις με μεγαλυτερο bclk περα απο μεγαλυτερα ρευματα.

Δλδ 21*190 ειναι ακριβως το ιδιο σε αποδοση με το 19*210 αλλα το δευτερο setup χρειαζεται περισσοτερο ρευμα, και μιλαμε σε οτιδηποτε επηρεαζει το BCLK οπως μνημες-uncore, οχι μονο vcore.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εσύ είσαι με ΟΦΦ, ή στα φρύδια σου, γιατί έτσι και αλλιώς στα 4.5 και με τις κάρτες σου δεν μασάει?

Γιατί εγώ κατά 95% είμαι σε παιχνίδια, και 5% σε κανένα winrar για unzip καθαρά.

Αξίζει να το έχω ον?

Αν αποφασίσω να παίξω με PS κλπ άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.