Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Έχω το σύστημα της υπογραφής. Βάζοντας 21*200 και όλα τα ρεύματα σε auto , όπου και τρέχει κανονικά το pc, μου φέρνει core 1.4 , pll 1.8 , ioh 1.32, vtt 1.535 . το cpu –z μου δείχνει core voltage 1.36 . είναι λογικό να έχω core temp 92+ με prime ?

Όταν δοκιμάζω να ρίξω το core voltage στο 1,3 ή 1,35 το σύστημα γίνεται ασταθές ή δεν bootarei. Κάνω κάτι λάθος ή φταίει κάποιο από το hardware μου?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αρχικα με 200*20(turbo off) με 1.3v,τις μνημες στα 1600(με τα timings και ρευμα που δινει η corsair και οσο ρ,uncore 3200,qpi/vtt 1.3-1.35(αναλογως τα timings της μνημης),cpu pll 1,8,ioh 1,16.ριξε 20 loopες linx,ενα 32αρι superpi και αμα τα περασεις ολα επιτυχως δοκιμαζεις για παραπανω(το οποιο προσωπικα το θεωρω περιττο γιατι ειναι δυσαναλογο το ποσο κερδιζεις στα 4,2 εναντι των 4 σε σχεση με το ρευμα που θελουν τα 4,2 εναντι των 4).και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να εισαι σταθερος στα 4 και με λιγοτερο ρευμα στον cpu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το σύστημα της υπογραφής. Βάζοντας 21*200 και όλα τα ρεύματα σε auto , όπου και τρέχει κανονικά το pc, μου φέρνει core 1.4 , pll 1.8 , ioh 1.32, vtt 1.535 . το cpu –z μου δείχνει core voltage 1.36 . είναι λογικό να έχω core temp 92+ με prime ?

Όταν δοκιμάζω να ρίξω το core voltage στο 1,3 ή 1,35 το σύστημα γίνεται ασταθές ή δεν bootarei. Κάνω κάτι λάθος ή φταίει κάποιο από το hardware μου?

το vvt ειναι παρα πολυ 1.535 για τα 1600 τις μνημης. βαλε uncore απο 3200 εως 3600 και vvt απο 1.300 εως 1.350

Έγινε επεξεργασία από stilatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα τρεχω linx prime και ειναι ολα μια χαρα και ξαφνικα crasharei απο το πουθενα. Οι ρυθμισεις που εχω ειναι οι εξης: 21x191 vcore 1,30625 qpi 1,30 pll 1,84 dram 1,64 kai ioh 1,14 και οι μνημες χ8.

Link to comment
Share on other sites

ειχα καποιο παρομοιο προβλημα πριν λιγο καιρο...Το λαθος μου ηταν οτι ειχα πιεσει πολυ τις μνημες σε timings και ειχα το ρευμα τους στο 1.64ν ενω ηθελε λιγο παραπανω.Δοκιμασε μηπως ειναι απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα τρεχω linx prime και ειναι ολα μια χαρα και ξαφνικα crasharei απο το πουθενα. Οι ρυθμισεις που εχω ειναι οι εξης: 21x191 vcore 1,30625 qpi 1,30 pll 1,84 dram 1,64 kai ioh 1,14 και οι μνημες χ8.

Για αρχή δώσε QPI 1.35...

Και δώσε λίγο ρεύμα στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και αυτο που σου ειπε ο Lazydog.Δεν το ειχα προσεξει.Αν και για να βγαζει Linx με full μνημη δεν θα ειναι απο vtt kai vcore.Δοκιμασε ομως με 1.35 qpi/vtt για αρχη και αν δεις οτι δεν λυνεται το προβλημα δωσε παραπανω ρευμα στις μνημες..Οχι timings μην πειραξεις.Απλα δωσε 1.66 ρευμα,αφου δοκιμασεις το qpi πρωτα στο 1.35.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν βγαζω ακρη με τιποτα αλλαξα το qpi και dram τρεχω prime linx intelburn test occt superpi και ολα οκ και ξαφνικα crasharei παλι και μου βγαζει bc code fe που απο οτι ειδα στο google αλλοι λενε οτι ειναι θεμα drivers αλλοι θεμα μνημης any ideas??

Link to comment
Share on other sites

εγω μιας και δεν ειχα τι να κανω ειπα να παιξω λιγο ακομα με το πισι..

19χ200 με χαμηλα ρευματα παντου εβγαλε νορμαλ 20 περασματα λινξ -problem size 23000-

αλλα 20χ200 ή 21χ191 μουλαρωνει οτι και να πειραξω.

πλεον παιζω με ht on καθως σε λινξ μαξ 75 δε με χαλαει.

μπανανιζει ο 920 ή φταιει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

εγω μιας και δεν ειχα τι να κανω ειπα να παιξω λιγο ακομα με το πισι..

19χ200 με χαμηλα ρευματα παντου εβγαλε νορμαλ 20 περασματα λινξ -problem size 23000-

αλλα 20χ200 ή 21χ191 μουλαρωνει οτι και να πειραξω.

πλεον παιζω με ht on καθως σε λινξ μαξ 75 δε με χαλαει.

μπανανιζει ο 920 ή φταιει κατι αλλο;

Δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι. Ακόμα και τα 3.8 GHz δεν είναι λίγα και μην νομίζεις πως υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές με τα 4.0 GHz. Αν είσαι σταθερός εκεί, είσαι εντάξει. Προσωπικά και αφού πέρασα διάφορες ανησυχίες, κατέληξα για 24/7 να χρησιμοποιώ 20x200 άνευ HT με θερμοκρασίες (linx-OCCT-Prime) στους 60 βαθμούς max και δεν πάω παραπάνω παρά μόνο αν χρειαστώ HT & 4.2 GHz (όπου και εκεί είμαι στους 75 βαθμούς) για κάποια ιδιαίτερη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα και γω στο κλαμπ με Ι7!

μπορειτε να μου πειτε καποια settings?

εχω το συστημα που φαινεται στην υπογραφη.

στο 20Χ200 μου crashαρει με διαφορες δοκιμες στο ρευμα.

τωρα τρεχω 20Χ180 αλλα ρευμα 1.28 και ψιλοψηνεται,max temp 72!

εχω βλεψεις για 4GHZ αλλα stable για gaming κτλ...!

Link to comment
Share on other sites

η 75 σελίδες εδώ μέσα είναι σαν ένα καλό βιβλίο που αν το διαβάσεις θα σου λυθούν όλες σου η απορίες και θα βρεις σίγουρα τα όρια του δικού σου i7 :computer: :)

δεν διαφωνω!

απλα ρωταω με βαση την μητρικη μου και γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με overclocking!

να φανταστεις ουτε το multiplier δεν μπορω να βρω αν αλλαζει σε αυτην την μητρικη! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.