Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

csaris αν τρεξεις stock/default τα παντα στο bios, αλλα ενεργοποιησεις τα XMP profiles, στις τρεχει στα 2000 και αν ναι, ποσο qpi/vtt δινει το auto;

Απλα για αν καταλαβαινομαστε, bottleneck εν προκειμενω, εννοεις θα πεφτουν fps εξαιτιας cpu;

Σε τι; παιχνιδια; Ή μιλας αποκλειστικα για benches;

Eιπε οτι τον ειχε και στα 4.1 .

Χανει πολυ η καρτα man, και στα 7ghz να τον τρεξει χανει...

Εδω το περασμα μου απο 8400 σε qx9650 εδωσε πολυ στην 295 μου, φαντασου να πρεπει να τροφοδοτησει το θεριο 5970.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φανταζομαι το εχεις πετυχει στο νετ ...

CPU PLL, CPU PLL VCore

Default: 1.800V, spec range: 1.65V-1.89V

CPU PLL keeps the CPU clock in-sync with BCLK

Raise CPU PLL VCore if:

May help with stability while increasing the bclk or CPU multiplier.(or may make it worse)

May help with stability past 210 bclk if you observe that during runtime the QPI Link bounces around too much.

Not a commonly raised. May actually cause instability. Test this variable alone.

Its possible you could actually gain stability by lowering CPU PLL.

Link to comment
Share on other sites

Το qpi pll μπορεί πιθανόν να βοηθήσει (όπως άλλωστε και όλες οι τάσεις πέραν του vtt) σε μεγάλα bclck και κατά περίπτωση. Εμένα δε με βοηθάει πουθενά π.χ και δε το πειράζω καν. Πρωτοεμφανίστηκε στην classified σαν ρύθμιση αλλά ούτε και εκεί βοηθούσε. Ακόμα και σε subzero καταστάσεις με 950 στα 5,3 ή στον δικό μου 920 με 250 bclck ελάχιστα βοήθησε. Άρα μάλλον θα έλεγα να μην ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

μου εκανε ενα ρεσταρτ προχθες στο ακυρο και νομιζα πως κουνησα το καλωδιο του τροφοδοτικου με το ποδι μου ξερω γω και εγινε.αλλα εκανε και σημερα.σαν να πατησα το ρεσετ ενα πραγμα.και ελεγα μηπως ηθελε λιγο παραπανω ρευμα σε αυτο γιατι μονο αυτο δν ειχα δοκιμασει.αλλα απο αυτα που λες μαλλον δεν ειναι.;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι?1.4v ειναι πολλα για αεροψυξη? οχι 24/7..μονο για κανα bench..χτες επεζα με 210 bclk στα 4415 με 1.4v περιπου..εβγαλα και spi32m αλλα πηγα να τρεξω πριμε και φαγα τρελο fail..αλλα οχι απο temps..και κατι αλλο..δεν μου παιζει το cpu tweaker..παταω να αλλαξω κατι και δεν καταλαβαινει..τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετο το ρευμα και απο οτι φαινεται δεν ειναι καν σταθερο στα 1.4ν... Τωρα αν σηκωσεις και παραπανω για περιστασιακες καταστασεις δεν νομιζω να παθει και τπτ αλλα για 24/7 με τπτ!

Link to comment
Share on other sites

ενοειτε οχι 24/7..και το πριμε το τρεξα απλα ετσι για να δω temps..δεν περιμενα να εινααι σταθερο..αν και μπορει να το κανω αμα το ψαξω λιγο..τεσπα..για να μην ανοιγω καινουριο θεμα μηπως ξερει κανεις γιατι μπορει να μην ακουει το cpu tweaker και σε w7 και σε xp?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά δεν λέτε και καμιά θερμοκρασία τώρα που καλοκαιριάζει? Εγώ με τόση ζέστη δεν καταφέρνω να κρατήσω αρκετά ψυχρό τον ι7 και τον έριξα στα default για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο. Για να σας δώσω να καταλάβετε στα default έχω τις θερμοκρασίες που είχα στα 4 ghz το χειμώνα!!! Μήπως αν αλλάξω το υγρό της υδρόψυξης έχω καλύτερα νούμερα? Έχω να το αλλάξω 18 μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα παστες και υγρα, καθαρισα και το ψυγειο απο σκονες και μπιχλα γενικοτερα οπως και το μπλοκ και ειμαι καλυτερα απο χειμωνα, - εδω ειναι τραβηγμενο SS με θερμοκρασια δωματιου 24c στα 4,2 με HT on εννοειτε. !!!!!

post-7608-1416074484,9229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν λέτε και καμιά θερμοκρασία τώρα που καλοκαιριάζει? Εγώ με τόση ζέστη δεν καταφέρνω να κρατήσω αρκετά ψυχρό τον ι7 και τον έριξα στα default για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο. Για να σας δώσω να καταλάβετε στα default έχω τις θερμοκρασίες που είχα στα 4 ghz το χειμώνα!!! Μήπως αν αλλάξω το υγρό της υδρόψυξης έχω καλύτερα νούμερα? Έχω να το αλλάξω 18 μήνες!!!

18 μηνες? εισαι σιγουρος οτι πλεον ρεει υγρο υδροψηξης? ή εχει γινει gel? και πολυ το εχεις καθυστερησει για μενα! και στανταρ θα θελουν και ολα τα parts καθαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικές είναι οι θερμοκρασίες σου με αυτό το ρεύμα.Αλλά δεν θες να τον κατεβάσεις στα 4 με σκοπό να μειώσεις και το ρεύμα με αποτέλεσμα χαμηλότερες θερμοκρασίες?Καλοκαίρι είναι!!!Και τον χειμώνα τον ξανα-ανεβάζεις!Τουλάχιστον εγώ έτσι πράτω!:p

Link to comment
Share on other sites

Η μια λυση ειναι αυτη, η αλλη λυση ειναι να βγαλω το HT και να μεινω στα 4,2. Δεν μαρεσει καμια ομως διοτι δεν βρισκω λογο να τα κανω ολα αυτα ? Δεν υπαρχει περιπτωση υπο φυσιολογικες συνθηκες gaming / εφαρμογων ακομα και video encoding που τυχαινει μερικες φορες να κανω, να ανεβασει το CPU 80αρια. Οποτε τι με πανικοβαλεις αδικα ? :-O

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.