Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

3 μέρες τώρα ο 920 στα 4,4ghz HT OFF στην καλή μου asus GENE , όλα καλά μόνο την πρώτη μέρα ενώ πέρασε linx μου κόλλησε σε παιχνίδι ανέβασα το pll στο 1,86 και από τότε βράχος , όσο για το core voltage από 1.352 σε ηρεμία γίνετε 1,368 σε load :happy2:

post-10409-1416074532,6276_thumb.jpg

post-10409-1416074532,6697_thumb.jpg

post-10409-1416074532,6946_thumb.jpg

post-10409-1416074532,7145_thumb.jpg

post-10409-1416074532,7398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες τώρα ο 920 στα 4,4ghz HT OFF στην καλή μου asus GENE , όλα καλά μόνο την πρώτη μέρα ενώ πέρασε linx μου κόλλησε σε παιχνίδι ανέβασα το pll στο 1,86 και από τότε βράχος , όσο για το core voltage από 1.352 σε ηρεμία γίνετε 1,368 σε load :happy2:

σορρυ μαν,αλλα τα 5 loops λινχ δεν λενε πως ειναι σταθερο το μηχανημα.εμενα μου εχει βγαλει error το λινχ μετα και απο 40 λεπτα.μπορει εδω και 3 μηνες να μην εχεις κανενα προβλημα αλλα υπαρχει μικρη περιπτωση να εχεις με τον καιρο corrupted λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ μαν,αλλα τα 5 loops λινχ δεν λενε πως ειναι σταθερο το μηχανημα.εμενα μου εχει βγαλει error το λινχ μετα και απο 40 λεπτα.μπορει εδω και 3 μηνες να μην εχεις κανενα προβλημα αλλα υπαρχει μικρη περιπτωση να εχεις με τον καιρο corrupted λειτουργικο.

φυσικά τα 5 loops δεν είναι σίγουρα εχει περάσει και τα 15 αλλά δεν κράτησα φωτο και έτρεξα ένα με 5 για ποιο σύντομα και για να περιορίσω τουσ άπιστους . πάντως ανέφερα ποιο πάνω ότι το σύστημα κόλλησε μετά από 2,30 3 ώρες παιχνίδι και αναγκάστηκα να ανεβάσω το pll στο 1.86, τότε ενώ πέρασε τα 15 loops κράσαρε σε παιχνίδι , δηλ άσχετα με το linx το σύστημα πρέπει να αποδείξει την σταθερότητα του σε πραγματική χρήση , linx και άλλα τέτοια προγράμματα είναι δείκτες σταθερότητας και όχι το 100% πρεσάρουν μερί του υπολογιστή και όχι όλο το σύστημα . τέλος πάντων δέκτη η παρατήρηση σου gregorypeg:T: , παρακάτω μερικές φωτογραφίες από BIOS , Linx ( προσοχή στα βελάκια)

post-10409-1416074532,7591_thumb.jpg

post-10409-1416074532,7767_thumb.jpg

post-10409-1416074532,7975_thumb.jpg

post-10409-1416074532,8169_thumb.jpg

post-10409-1416074532,8441_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gregory δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Το linx είναι μια κατάσταση στην οποία ποτέ δεν πρόκειται ο επεξεργαστής να φτάσει υπό κανονικές συνθήκες. Καμμία εφαρμογή δεν ζορίζει τον επεξεργαστή τόσο, ούτε καν επαγγελματική επεξεργασία βίντεο με 8πύρηνη υποστήριξη. Μια χαρά είναι και τα 5 loops. Το linx είναι απλά ενδεικτικό. Αφού είναι σταθερός σε ό,τι άλλο κι αν κάνει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το αν κάποιος θέλει να δουλεύει το σύστημα μόνο όταν είναι σταθερό σε 20 loops linx τουλάχιστον, αυτό είναι δικό του θέμα. Σαφώς και είναι καλύτερα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το σύστημα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα κι αν δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

το linx πλέον το έχω περιορίσει για γρήγορη εκτίμηση αστάθειας.. όχι σταθερότητας. ρυθμίσεις που είχαν βγάλει linx - όλη σχεδόν η μνήμη-, για 10 ώρες.. στο prime custom blend εκλαναν στα 5 λεπτά.., για cpu καλό είναι , αλλά για οτιδήποτε άλλο (chipset/ram) μου φάνηκε ανεπαρκές

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πολυμετρο στην rampage III extreme δικαιωσε το cpuz μιας και ειναι το μονο προγραμμα που μου δειχνει την πραγματικη ταση στον επεξεργαστη.

Και τωρα τι κανουμε ; Ψαρωνουμε απο το 1.38 1.4 και μαζευομαστε ή το αφηνουμε ως εχει μιας και οι θερμοκρασιες για 24/7 ειναι καλες ;

linx4200.png

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση... Επειδή δεν ήθελα να δώσω πάνω από 1.3V για τα 4GHz (με ΗΤ on), ήθελα να ρωτήσω: αν κλείσω το ΗΤ, θα δω κάπου διαφορά? Προς το παρόν δουλεύω στα 21χ181 = 3800 με ΗΤ on και ρεύμα στο ΒΙΟS 1.2625V (1.248V δείχνει το cpuz στα Windows).

Link to comment
Share on other sites

@ jcb.gr

Με HT on για τα 4.4 πόσο ρεύμα θες?

δεν έχω δοκιμάσει 4,4ghz με ΗΤ ON πάντως στα 4,2 ghz με ΗΤ ΟΝ μου ζητούσε 1,33625 στο ΒΙΟS . τώρα κάτι άσχετο εσύ με το νερό σου τελείωσες και αν ναι ποσταρε καμιά φωτο για θερμοκρασίες στο ανάλογο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησε κάποιος στην ερώτησή μου σχετικά με το HT. Τί χάνω ή τι κερδίζω με το να το έχω κλειστό? Πάντως τώρα που το έκλεισα, σταθεροποιήθηκε με τη μία το pc στα 21x191, δίνοντας ρεύμα στο BIOS 1.28125V (στα windows idle παίρνει 1.264V, ενώ σε full load πέφτει στο 1.248V με βάση πάντα το cpu-z). Γ@μώ το Vdroop της UD5... :rant:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα σε τίποτα εκτός WinRAR και προγράμματα επεξεργασίας βίντεο και γραφικών. Και στα benchmarks φυσικά βοηθάει. Θα έχεις 200MHz παραπάνω από ΗΤ ανοιχτό με το ίδιο ρεύμα και περίπου 10 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησε κάποιος στην ερώτησή μου σχετικά με το HT. Τί χάνω ή τι κερδίζω με το να το έχω κλειστό? Πάντως τώρα που το έκλεισα, σταθεροποιήθηκε με τη μία το pc στα 21x191, δίνοντας ρεύμα στο BIOS 1.28125V (στα windows idle παίρνει 1.264V, ενώ σε full load πέφτει στο 1.248V με βάση πάντα το cpu-z). Γ@μώ το Vdroop της UD5... :rant:

sitios . βρες στο ΒΙΟΣ της αντίστοιχες επιλογές που σου έχω σε κυκλάκι και τσεκάρισε όπως της βλέπεις . η δική μου μητρική είναι asus gene λογικά όμως και η gigabyte θα έχει τα αντίστοιχα αυτό θα λύση το θέμα με το load και το ρεύμα σου

post-10409-1416074543,9403_thumb.jpg

post-10409-1416074544,2301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το vdroop της ud5 δεν διορθώνεται με τίποτα. Ούτε με loadline calibration. Πάντα υπάρχει ένα 0,05 σε load ό,τι κι αν κάνει. Αν δεν ενεργοποιήσει το loadline calibration, είναι 0,1 σε load.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν είμαι offtopic...:red:

Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα batch που πηγαίνουν καλά...?

Είμαι στο ψάξιμο για 920 που θα μπει στα κρία με την μια και θελω να ξέρω από εσάς που

τα έχετε ψάξει...;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,εκει που το pc για της ρυθμισεις της υπογραφης ηθελε 1.32v qpi/vtt τωρα θελει 1.34.με 1.32 μπορει να freezarei σε ακυρη στιγμη.32αρι super pi με 1.32 δεν βγαζει.με 1.34 βραχος.αρχιζει και γινεται degrade στον επεξεργαστη??

Link to comment
Share on other sites

sitios . βρες στο ΒΙΟΣ της αντίστοιχες επιλογές που σου έχω σε κυκλάκι και τσεκάρισε όπως της βλέπεις . η δική μου μητρική είναι asus gene λογικά όμως και η gigabyte θα έχει τα αντίστοιχα αυτό θα λύση το θέμα με το load και το ρεύμα σου

Έτσι τα έχω φίλε μου... Εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσω ποτέ το loadline calibration, γιατί τότε, όπως είπε και ο wacko θα έχει Vdroop 0.1V !!! Τέσπα... Κι έτσι καλά είναι, δεν έχω παράπονο... Στα 4γ, με θερμοκρασία δωματίου 25C, σε LinX η μέγιστη θερμοκρασία φτάνει τους 73C... Σκέφτομαι μήπως να δώσω καθόλου ρεύμα στο CPU PLL (που το έχω στο Auto) μπας και πέσω 1-2 σκαλοπάτια στο CPU Vcore, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.