Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Αυτό που είπα είναι γενικό. Φυσικά και υπάρχουν διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι και από ψύξη σε ψύξη. Εγώ όμως μίλησα για ίδια συχνότητα και ίδια τάση. Στο δικό μου 920 (golden batch αλλά και πάρα πολύ ζεστό κομμάτι), είχα έως και 12 βαθμούς διαφορά με linx στην ίδια συχνότητα και ρεύμα (με αέρα). Στα 4.4GHz με thermalright ultra 120 extreme και 1,35ν ρεύμα είχα 97 βαθμούς με ΗΤ και 85 χωρίς ΗΤ σε linx. Το ότι μπορούσα να πάω 4500-4600 με την ίδια τάση χωρίς ΗΤ είναι εντελώς άλλο θέμα. 1-2 βαθμοί διαφορά απλά δεν παίζουν, ιδίως αν μιλάμε για μεγάλες συχνότητες και ρεύματα. Με νερό η ψαλίδα κλείνει ελαφρά. Φυσικά σε καθημερινή χρήση (όχι linx), μπορεί να έχουμε 1-2 βαθμούς διαφορά με ίδιες ακριβώς συνθήκες. Σε linx δεν το βλέπω δυνατό. Σκεφτείτε μόνο ότι έχει ο επεξεργαστής περίπου 40% μεγαλύτερο φορτίο τρέχοντας 4 έξτρα threads στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρισμένα σε αυτό που λες η διαφορά σε idle είναι 1-2max βαθμούς και σε full load LinX 6-8max.

Δεν αντιλέγω εν μέρη έχεις δίκιο.Από τη μία το 1-2 βαθμοί που λέω ισχύει σε idle αλλά 10-12 δεν ισχύει σε full load αλλά 6-8.Βέβαια οι 6-8 ίσως να οφείλονται στο ότι είμαι με νερό και στον αέρα να αυξάνεται η διαφορά και να φτάνει τους 10-12.Οπότε ούτε θα διαφωνίσω μαζί σου αλλά ούτε θα σε διαψεύσω.

Έχουμε δίκιο και οι δύο από ότι φαίνεται man!:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέληξα να λέω αποκλειστικά αυτό που λέει ο wacko και να ακυρώνω τα λόγια μου και αυτά που είπα, αλλά κατέληξα να λέω και αυτό που λέει και αυτό που έλεγα.Απλά ισχύουν και τα δύο!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παίδες,είναι φυσιολογικό ο 920 στα 4ghz να βγάζει 46gflops?δεν είναι κάπως λίγο?

EDIT: Με ht off βγάζει 57.τι παίζει εδώ??

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Μη σε αγχώνει. Είναι κλασικό πρόβλημα του linx. Δεν είναι πολύ ακριβές στον υπολογισμό των GFlops. Κατ'αρχήν μπορεί να το τρέξεις άλλη μέρα και να σου βγάλει 55 π.χ. Δεν έχεις πρόβλημα όμως. Με ΗΤ off βγάζει πάντα περισσότερο για κάποιο λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον αφησω .....στο συρταρι

.

73-77 βαθμοι με μολις 1.2vcore και 90+ με 1.25vcore...τι να φτιαξει??

Πολύ ψηλά μου φαίνονται. Σίγουρα πατάει καλά το block της Η70 πάνω στον i7; Έβαλες θερμοαγώγιμη σιλικόνη;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ψηλά μου φαίνονται. Σίγουρα πατάει καλά το block της Η70 πάνω στον i7; Έβαλες θερμοαγώγιμη σιλικόνη;

Με την Noctua ειχα τετοιες θερμοκρασιες.Με την Η70 εχω 68-72 στα 1.288vcore με prime ενω σε παιχνδια 58-61.με τους ανεμιστηρες στα 1600rpm και με παστα mx-4

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

σημερα ψαχτηκα λιγο με τον cpu μου προσπαθοντας να τρεξω vantage το μονο που καταφερα ομως ηταν αυτο χωρις να ειμαι σταθερος στο bench ομως..μπορειτε να βοηθησετε μπας και σταθεροποιηθει για vantage το συστημα?οι ρυθμισεις στο bios ειναι αυτες με μονο το turbo on(g25 bios)post-12577-1416074994,2096_thumb.jpg

post-12577-1416074992,9814_thumb.jpg

post-12577-1416074993,9216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν έχεις πολύ ψηλά την τάση του qpi/vtt. Αν υποθέσουμε ότι default είναι περίπου 1,2ν, εσύ την έχεις στα 1,42ν. Πάρα πολύ. Έχοντας μάλιστα τη μνήμη στα 1260ΜΗz, δεν πρέπει να έχεις το qpi σε καμμία περίπτωση πάνω από 1,25, δηλαδή +5mV. Επίσης έχεις ψηλά τα ΙΟΗ και PLL. Δε σε βοηθούν σε τίποτα. Βάλτα στις default τιμές τους που είναι 1,1 και 1,8 αντίστοιχα. Ξεκίνα με αυτά και βλέπουμε μετά. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι αυτή η συχνότητα είναι αρκετά μεγάλη οπότε μπορεί απλά να μη μπορεί ο επεξεργαστής σου και να μη φταίνε τα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε οδηγο για o/c του i7 ειχα διαβασει οτι το ΙΟΗ ειναι 1.1 για μια καρτα γραφικων 1.15 για 2 1,2 για 3 1.25

''For this step, there are only two voltages you should play with; VTT, and IOH Core. IOH Core voltage is easy, if you are running a single PCIe card (graphics card), give the IOH Core 1.1V, two graphics cards 1.15V, three graphics cards 1.2V, or four graphics cards 1.25V. If you plan to run bclock frequencies far beyond 200MHz, sometimes it may help for the IOH core to be even higher.''

3 Step Overclocking Guide – Bloomfield and Gulftown | TechREACTION

Στο δικο μου συστημα με crossfire

στα 4025 με

23χ175

speedstep enable

turbo off

ram 1754 9-9-9-24

vcore 1.3(1.296 cpu-z)

qpi 1.35

IHO 1.16

ICH 1.1

PLL 1.8

ολα τα υπολοιπα auto

ειμαι stable

αν στα παραπανω βαλω το ICH 1.1 εχω μπλε οθονη με μολις 10 λεπτα prime

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο wacko εννοει το ioh core. το οποίο ειναι το ρεύμα για το nb. και οντως το 1.3 ειναι πολύ

και ίσως να ζεσταίνεται το nb και να σε κόβει...;)

Όσο για το pll, μια καλή τιμή που βοηθάει συνήθως είναι τα 1.89, μονο για bench ομως. Θελει ψαξιμο ομως, γιατι μπορει

να σε βοηθησει και pll μικρότερο του 1.80.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος boton. Εννοώ το ΙΟΗ core που το έχει τώρα 1,3. Το PLL είναι λιγάκι περίεργο. Κάποιους τους βοηθάει αυξάνοντας το να ρίξουν λίγο το vcore, άλλους τους βοηθάει μικρότερο από 1,8 και άλλους (όπως εμένα) δεν τους βοηθάει καθόλου. Καλό όμως είναι να το ξεκινήσει με 1,8 σε συνδυασμό με τις άλλες ρυθμίσεις που του είπα και αν δε δει βελτίωση μπορεί να παίξει λίγο με αύξηση-μείωση του και με το ΙΟΗ. Αμφιβάλλω όμως αν θα προσφέρουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε οδηγο για o/c του i7 ειχα διαβασει οτι το ΙΟΗ ειναι 1.1 για μια καρτα γραφικων 1.15 για 2 1,2 για 3 1.25

''For this step, there are only two voltages you should play with; VTT, and IOH Core. IOH Core voltage is easy, if you are running a single PCIe card (graphics card), give the IOH Core 1.1V, two graphics cards 1.15V, three graphics cards 1.2V, or four graphics cards 1.25V. If you plan to run bclock frequencies far beyond 200MHz, sometimes it may help for the IOH core to be even higher.''

Αυτο με το ποσες καρτες γραφικων εχεις παει αναλογα και το IOH πρωτη φορα το διαβαζω.

Αν γνωριζει καποιος περισσοτερα καλο θα ηταν να μας πει.

Εγω στην asus rampage III extreme ειτε τωρα με τις 3x6950 ειτε πριν με τις 3x5870 τα ICH/IOH τα ειχα στο 1.1v χωρις καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η σχέση αυτή (uncore=2x mem ή 2x mem+1). Απλά όταν έχεις τις μνήμες πολύ χαμηλά μπορείς να παίξεις αρκετά ψηλότερα το uncore. Το uncore δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 4GHz με απλή ψύξη, αέρα ή νερό. Βέβαια με αυτή σου την ερώτηση μου έδωσες μια ακόμα ιδέα για τον johnnymag. Φίλε johnny δοκίμασε να ρίξεις το uncore στο 12-13x και δες αν σταθεροποιείται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.