Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Παιδιά,ακούστε κάτι περίεργο.Είπα να λύσω τελείως το pc και να το καθαρίσω.Τα πάντα.Αφού τα ξανάβαλα με φρέσκες πάστες και τα σχετικά,με τις ίδιες ρυθμίσεις να μην είναι σταθερό το oc με τίποτα.Ανεβάζω το vtt απο 1.34 σε 1.36 (για 1528mhz 8-8-8-21) και βγάζει error πιο γρήγορα.Το μειώνω σε 1.32 και βγάζει error στο τέταρτο.Για να μην πολυλογώ τώρα είναι 1.26 και είναι σταθερό μετά από δύο ώρες linx.Για πιο κάτω απο 1.26 δεν δοκίμασα.Μπορεί να είναι οκ και σε 1.24.Απο 1.34 -> 1.26 με μία απλή επανατοποθέτηση του cpu. :hang3::hang3: Το έχει πάθει κανείς άλλος?

ετυχε σε μενα μετα απο την ιδια διαδικασια. αλλαξε την σειρα στις μνημες και θα εισαι παλι στα παλια σου ;) αλλα καλυτερο σε βρισκω τωρα λεω να κανω παλι servise στο δικο μου χεχεχεχεχε

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

ετυχε σε μενα μετα απο την ιδια διαδικασια. αλλαξε την σειρα στις μνημες και θα εισαι παλι στα παλια σου ;)

Και για πιο λόγο να πάω στα παλιά μου???Είναι σταθερό με σχεδόν 0,1v λιγότερο στο vtt/qpi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες,έχει λαπάρει κανείς τον cpu του?Πιστεύεται πως αξίζει τον κόπο?Τώρα με τις θερμοκρασίες να ανεβαίνουν και με κάτι βιντεάκια που είδα έχω μπει στο τριπάκι αλλά δεν είμαι και σίγουρος.Διάβασα σε μερικά φόρουμ πως μερικοί είδαν μέχρι και 10 βαθμούς κάτω,ο δικός μου είναι που είναι σχετικά πιο ζεστός και έλεγα μήπως φταίει αυτό(το ότι δεν εντελώς επίπεδος)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα του ότι χάνεις την εγγύηση,γλητώνεις κανα 2-3 βαθμούς.Αξίζει τότε???Δε νομίζω!

Καλύτερη ψύξη θα ήταν η καλύτερη λύση.Αλλά μη τρελένεστε ρε παίδες με τις θερμοκρασίες.Είναι παραπάνω από ασφαλείς αυτές οι τιμές και δεν υπάρχει λόγος!

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλα νομίζω πως καταλαβαίνουν αν ο cpu έχει βγει απο το προβλεπόμενο tdp

Οι περισσοτεροι τεχνικοι στην Ελλαδα που θα τεσταρουν τον επεξεργαστη, δεν ξερουν τι ειναι το TDP.

Link to comment
Share on other sites

Gregorypeg1000

Καλή φάση η συχνότητα με την συγκεκριμένη τάση αλλά υψηλές θερμοκρασίες!!!

Τι ψύξη έχεις?

Την Thermalright true 120 αλλά γενικά είναι πολύ ζεστό κομμάτι ή παίζει να μην αρκετά επίπεδος ο cpu

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις true 120 είναι μια χαρά οι θερμοκρασίες. Η true είναι χάλια σε i7. Σε 775 ήταν κορυφή.

I beg to differ.

Μια χαρά είναι και σε i7 αν έχεις βάλει κάτι στο bracket για να αυξήσεις την πίεση του mounting, και έχεις lappάρει την βάση αν είχες από τις θεόστραβες true.

Link to comment
Share on other sites

I beg to differ.

Μια χαρά είναι και σε i7 αν έχεις βάλει κάτι στο bracket για να αυξήσεις την πίεση του mounting, και έχεις lappάρει την βάση αν είχες από τις θεόστραβες true.

Για βοηθήστε λίγο εδώ παίδες.Την έχω λαπάρει.Την πίεση πως την αυξάνω?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις κάτι, π.χ. 1-2 στρώμματα armaflex μεταξύ του bracket και της βάσης της ψύκτρας.

Άλλοι κάνουνε το ίδιο με ένα λεπτό νόμισμα ( ultra 120 coin mod, google google it )

MMμμμ..Θα δοκιμάσω με ροδέλα.Πόσο πάχος πρέπει να έχει πάνω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.