Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Κανείς δεν κυνηγάει βραβείο

Ποσταρουμε για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες.

Αλλα να είναι σωστές αυτές οι πληροφορίες και τεκμηριωμένες.

Δεν διαφωνουμε. Απλα σου ξαναλέω, οτι δεν υπάρχει λόγος να υπερβάλω. :)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να επαναφέρουμε το προηγούμενο bios(603)?

Έβαλα το 707 και δεν είμαι πια σταθερός με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Όταν πάω να το κάνω με το EZ-Flash 2 μου λέει ότι το 603 είναι παλιό και δεν μ'άφηνει να συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να επαναφέρουμε το προηγούμενο bios(603)?

Έβαλα το 707 και δεν είμαι πια σταθερός με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Όταν πάω να το κάνω με το EZ-Flash 2 μου λέει ότι το 603 είναι παλιό και δεν μ'άφηνει να συνεχίσω.

Για πια μητρικη μιλας. Οπως εβαλες το καινουριο περνας και το παλαιοτερο σε ολες τις μητρικες... Απλα κατεβασε την παλαιοτερη εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ sorry για την P6T μιλάω.

Έτσι πήγα να το κάνω αλλά δεν μου δίνει επιλογή να συνεχίσω.

Βαζεις το BIOS σε ενα στικακι. Μπαινεις στο ΒΙΟS και το κανεις απο εκει. Εχει επιλογη να κανεις update το BIOS σου.

Αφου μπορεις να το κανεις εκτος λειτουργικου, τοτε το κανεις ΠΑΝΤΑ εκτος λειτουργικου. Λιγοτερες πιθανοτητες για failure εχεις με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να επαναφέρουμε το προηγούμενο bios(603)?

Έβαλα το 707 και δεν είμαι πια σταθερός με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Όταν πάω να το κάνω με το EZ-Flash 2 μου λέει ότι το 603 είναι παλιό και δεν μ'άφηνει να συνεχίσω.

Με AFUDOS μονο, ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/mb/flash/AFUDOS229.zip

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=18569

http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments_content.aspx?no=546&SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

έχω μπουτάρει με 3,6ghz και speedstep enabled και το cpu-z εμφανίζει πολ/σιαστή "καρφωμένο" στο 21.

Βασικά το ίδιο πρόβλημα έχω και στα defaults.

Το vcore πέφτει κανονικά στα <1V αλλά ο πολ/σιαστής με τίποτα.

Στα system properties βέβαια η συχνότητα φαίνεται να έχει πέσει.

Windows XP 32bit SP3 - DFI T3eH8

Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα?

Έγινε επεξεργασία από fusion
Link to comment
Share on other sites

έχω μπουτάρει με 3,6ghz και speedstep enabled και το cpu-z εμφανίζει πολ/σιαστή "καρφωμένο" στο 21.

Βασικά το ίδιο πρόβλημα έχω και στα defaults.

Το vcore πέφτει κανονικά στα <1V αλλά ο πολ/σιαστής με τίποτα.

Στα system properties βέβαια η συχνότητα φαίνεται να έχει πέσει.

Windows XP 32bit SP3 - DFI T3eH8

Κανένας με παρόμοιο πρόβλημα?

Και σε μένα το κάνει αυτό στο cpu-z ... στο coretemp και στο realtemp φαίνεται να πέφτει ο πολλαπλασιαστής πάντως. Μπορεί να είναι κάποιο bug του cpu-z

Link to comment
Share on other sites

Είμαι προ λίγων ημερών κάτοχος ενός Ι7 920 D0 ,μητρικής Asus P6T , μνημών Mushkin 6GB 1600Mhz (7-8-7-20) και ψύκτρα CoolerMaster Hyper Z-600.Μιας και δεν είχα στο παρελθόν Ιντελ , το τελευταίο μου σύστημα ήταν AMD δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από τους Ιντελ και γενικά από τους Ι7.

Έχω τις εξής απορίες και θα παρακαλούσα για όποια βοήθειά σας:

- Η μητρική μου έχει το bios 603 και στο site της Asus έχω δει ένα καινούριο το 707. Αξίζει να βάλω το νέο bios και αν ναι πως μπορώ να το εγκαταστήσω; Θα παρακαλούσα για αναλυτικές οδηγίες μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα PC και γενικώς τα αγγλικά μου είναι μέτρια.

- Θα θελα να ασχοληθώ με OC άλλα δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Θα παρακαλούσα πολύ από τους σχετικούς για αναλυτικές οδηγίες βήμα προς βήμα στις ρυθμίσεις των bios και τι πρέπει να προσέξω. έχω διαβάσει κάποια θέματα εδω στο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό γι αυτή τη μητρική (Asus P6T) .

Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι κάπως έτσι αρχίσατε. Μπορεί με τα ερωτήματα μου εδώ στο φόρουμ να μάθουνε και κάποιοι άλλοι.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για όποια βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι προ λίγων ημερών κάτοχος ενός Ι7 920 D0 ,μητρικής Asus P6T , μνημών Mushkin 6GB 1600Mhz (7-8-7-20) και ψύκτρα CoolerMaster Hyper Z-600.Μιας και δεν είχα στο παρελθόν Ιντελ , το τελευταίο μου σύστημα ήταν AMD δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από τους Ιντελ και γενικά από τους Ι7.

Έχω τις εξής απορίες και θα παρακαλούσα για όποια βοήθειά σας:

- Η μητρική μου έχει το bios 603 και στο site της Asus έχω δει ένα καινούριο το 707. Αξίζει να βάλω το νέο bios και αν ναι πως μπορώ να το εγκαταστήσω; Θα παρακαλούσα για αναλυτικές οδηγίες μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα PC και γενικώς τα αγγλικά μου είναι μέτρια.

- Θα θελα να ασχοληθώ με OC άλλα δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Θα παρακαλούσα πολύ από τους σχετικούς για αναλυτικές οδηγίες βήμα προς βήμα στις ρυθμίσεις των bios και τι πρέπει να προσέξω. έχω διαβάσει κάποια θέματα εδω στο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό γι αυτή τη μητρική (Asus P6T) .

Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι κάπως έτσι αρχίσατε. Μπορεί με τα ερωτήματα μου εδώ στο φόρουμ να μάθουνε και κάποιοι άλλοι.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για όποια βοήθειά σας.

Αρχικα τι κουτι εχεις; Χρειαζεσαι κουτι με πολυ καλη ροη αερα γιατι ο 920 ειναι too hot και κυριολεκτικα και μεταφορικα. Για το BIOS δεν μπορω να σου πω γιατι δεν γνωριζω. Εχω την P6T deluxe v2 οποτε δεν εχω εμπειρια στην μητρικη σου απο θεμα BIOS. Ποσο θελεις να τον clockareis.

Κατεβασε το OCCT και τρεξε μια το OCCT linpack τεστ και πες μας θερμοκρασιες για να ξερουμε που κινηται το συστημα σου απο θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εχω στα 4Ghz και ειναι καραstable. Αλλα με midi κουτι δεν μπορεις να ανεβασεις πολυ. Εγω με το που πηγα στο cooler master HAF 932 ειδα 20 βαθμους κατω... τωρα τρεχω στα 4 με τις θερμοκρασιες που ειχα στα 2,66 ;)

Πες μας θερμοκρασιες και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.